Alexa

Yeni Milletvekilleri

SAMSUN'da kesin olmayan sonuçlara göre partilerin çıkardığı milletvekili sayıları belli oldu. Samsun'da 9 milletvekilinden 5'ini AK Parti, 2'sini CHP, 1 MHP ve 1 İYİ Parti milletvekilini TBMM'ye gönderdi.

Yeni Milletvekilleri

Samsun'da yapılan Milletvekilliği Genel Seçimi'nde kesin olmayan sonuçlara göre; AK Parti yüzde 51.9, CHP yüzde 17.2,  MHP 16.4, İYİ Parti ise yüzde 11 oy aldı. 

Bu sonuçlara göre 9 milletvekilinden 5'ini AK Parti , CHP 2, MHP 1 , İYİ Parti ise 1 milletvekili çıkardı.

Kesin olmayan sonuçlara göre, Ahmet Demircan, Yusuf Ziya Yılmaz, Çiğdem Karaaslan, Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı AK Parti'den, Kemal Zeybek ve Neslihan Hancıoğlu CHP'den, Erhan Usta MHP'den ve Bedri Yaşar ise İYİ Parti'den seçildi.

AHMET DEMİRCAN KİMDİR?

Ahmet Demircan, 1954 yılında Samsun'da doğdu. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesini bitiren Demircan, aynı fakültede Genel Cerrahi İhtisası yaptıktan sonra Türkiye genelinde çeşitli şehirlerde doktorluk yaptı. 20, 21, 25 ve 26. dönemlerde Samsun milletvekili seçildi. 54. Hükümette Devlet Bakanlığı, 19 Temmuz 2017 tarihinden itibaren Sağlık Bakanı olarak görev yapıyor. İngilizce ve Arapça bilen Demircan evli ve 6 çocuk babasıdır.

YUSUF ZİYA YILMAZ KİMDİR?

Yusuf Ziya Yılmaz, 28 Ağustos 1951 yılında Samsun`da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Samsun´da tamamladı. İstanbul Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi´ni bitiren Yılmaz, 1975 yılında Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü´nde Şantiye Makina Mühendisi olarak görev yaptı.Yılmaz, 1978-1980 yılları arasında Diyarbakır´da askerlik görevini tamamladı 1983 yılında Ankara Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü, 1987 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü İkmal Şube Müdürlüğüne getirilen Yılmaz, 1990 yılında Van Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü, 1992 yılında Samsun Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü, 1998´de İstanbul Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü´ne atandı.1999 yılında görevinden ayrılarak, ilk kez 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde Anavatan Partisi`nden (ANAP) Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Yılmaz, 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde ikinci (AK Parti`den), 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde de üçüncü kez Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına AK Parti´den seçilmiştir. 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde de Adalet ve Kalkınma Partisi`nden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Yusuf Ziya Yılmaz, eski bir tarih öğretmeni olan Semiha Yılmaz´la evli olup, çiftin çocukları yoktur.

ÇİĞDEM KARAASLAN KİMDİR?

Çiğdem Karaaslan, 1979 yılında doğdu. Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümünü yüksek şeref öğrencisi olarak bitiren Karaaslan, Ankara Üniversitesi`nde "Tarihi Kentlerde Kimliksizleşme Sorunu" üzerine yüksek lisans tezini tamamladı. Akademik hayatına Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sosyal Politikalar Bölümünde doktora eğitimi ile devam etti. 10 Nisan 2005'de AK Parti Gençlik Kolları 1. Olağan Büyük Kongresinde AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Tanıtım ve Medyadan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 2006 yılında yapılan AK Parti 2. Olağan Büyük Kongresinde Ana Kademe Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Daha sonra, AK Parti 5.Olağan Büyük Kongresi ile 4. kez MKYK üyeliğine seçilmiştir. 2010 yılından itibaren Genel Merkez Sosyal İşler Başkan Yardımcılığı görevine devam eden Karaaslan, 25. ve 26. Dönem Samsun Milletvekilliği görevini sürdürdü. Çiğdem Karaaslan, 5.Olağan Büyük Kongre ile Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. İyi derecede İngilizce bilen Karaaslan, evli ve iki çocuk annesidir.

FUAT KÖKTAŞ KİMDİR?

Fuat Köktaş, 1964 yılında Trabzon'da doğdu. ilk-orta öğrenimini Çarşamba Dikbıyık'ta; lise tahsilini Samsun'da tamamlayan Köktaş, Askerlik dönüşü ticarete atılan Köktaş, 1994 yılında akaryakıt, nakliyat ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren aile şirketini kurdu. Milli Gençlik Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı yaptı. Siyasi hayatına Refah Partisi ile başlayan Köktaş, 1998 yılında Fazilet Partisi Samsun Kurucu İl Yönetim Kurulu üyeliği ve İl Başkan Yardımcılığı görevleri, 2001 yılında Ak Parti'nin kuruluşu ile birlikte Kurucu İl Yönetim Kurulu üyeliği , İl Başkan Yardımcılığı, 2002 ve 2006 yılları arasında 5 yıl süre ile Ak Parti İl Başkanlığı, Samsun'da Nakliyeciler Derneği Kurucu Üyeliği ve Başkanlığı, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeliği, MÜSİAD Yönetim Kurulu üyeliği ve Samsun Lojistik Platformu Üyeliği görevlerinde bulundu. İki dönem Samsunspor Kulübü Yönetim Kurulu üyeliğinde bulunan Fuat Köktaş, 2008 yılında yapılan Genel Kurulda Samsunspor Kulübü Başkanlığına oybirliği ile seçildi. 25. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimlerin de AK Parti'den Samsun Milletvekili seçildi. Evli ve 3 çocuk babası.

ORHAN KIRCALI KİMDİR?

Orhan Kırcalı, 16 Ağustos 1968 yılında Samsun Bafra'da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Orhan Kırcalı, serbest avukatlık yaptı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bafra Meslek Yüksekokulunda ticaret hukuku ve borçlar hukuku dersleri verdi. Dilekçe Komisyonu Üyesi, Türkiye-Şili Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanıdır. Orta derecede İngilizce ve Arapça bilen Orhan Kırcalı, evli ve üç çocuk babasıdır.

KEMAL ZEYBEK KİMDİR?

Kemal Zeybek 1962 yılında Samsun'un Ladik ilçesinde doğdu. Orta ve lise öğrenimini Ladik Akpınar Öğretmen Okulu ve Havza Lisesi´nde tamamladı.1984 yılında ziraat ve turizm alanında faaliyetlere başlayan Zeybek, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası Meclis Başkanlığı ve Meclis Üyeliğinde görevler aldı. SHP Yönetim Kurulları ve İlçe Başkanlığı,11 Haziran 2011 Genel seçimlerde CHP 3. sıra milletvekili adayı olan Kemal Zeybek, evli ve 3 çocuk babasıdır. Zeybek, 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri Cumhuriyet Halk Partisi 25. Dönem milletvekili oldu.

NESLİHAN HANCIOĞLU KİMDİR?

1963 yılında Ordu'nun Ünye ilçesinde doğan Neslihan Hancıoğlu, İlk, Orta ve Lise eğitimini burada tamamladı. Anadolu Üniversitesi AÖF İktisat Bölümünden 1986 yılında mezun olan Hancıoğlu, Akbank, Şekerbank Bafra ve Samsun şubelerinde yönetici olarak çalıştı. 2009 yılında şube müdürlüğü görevinden emekli olan Hancıoğlu, 2010 yılında CHP İlkadım ilçe kadın kolları başkanlığına seçildi. 2011 yılında Samsun İl Yönetim Kurulu üyeliğine ve il sekreterliği görevlerini üstlenen Hancıoğlu,  Daha öncede 3. ve 4 sıradan milletvekili adayı oldu. 2017 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesin de yüksek lisans yapan Hancıoğlu, evli ve iki çocuk annesi.

ERHAN USTA (MHP) 

1966 yılında Havza´da doğan Erhan Usta, Havza 25 Mayıs İlkokulu ve İmam Hatip Lisesinden mezun oldu. Ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden Haziran 1988´de mezun olan Erhan Usta, Mart 1989´da Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığında uzman yardımcısı olarak göreve başladı. Kasım 1993´de Planlama Uzmanı oldu. Aralık 1997´de ABD Northeastern Üniversitesinde İktisat Politikası dalında yüksek lisansını birincilikle bitirdi. 57. Hükümet döneminde Başbakan Yardımcısı Sayın Devlet Bahçeli´nin ekonomi başdanışmanlığını yaptı. Devlet Planlama Teşkilatındaki  kariyeri Kasım 1999´da Finansman Dairesi Başkanı, Kasım 2001´de Yıllık Programlar ve Konjonktür Değerlendirme Genel Müdürü ve Haziran 2009´da Müsteşar Yardımcısı olarak devam etti. Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı iken 7 Haziran 2015 Milletvekilliği Genel Seçimi için 10 Şubat 2015´de görevinden ayrıldı. İstanbul Finans Merkezi Koordinatör Yardımcılığının yanı sıra 10 yıl süreyle İç Denetim Koordinasyon Kurulu Üyeliği, kamu şirketlerinde yönetim kurulu üyelikleri, görevi gereği finans, vergi, muhasebe, sağlık, ilaç gibi alanlarda birçok kurul, komisyon ve konseyde başkan ve üye olarak çalıştı. Yaklaşık 26 yıllık bürokrasi hayatında bakanlıklarla ve hükümetlerle en üst düzeyde kesintisiz çalıştı. Kamu gelir ve harcamaları, kamu finansmanı, KİT ve sosyal güvenlik finansmanı; para politikası ve enflasyon; büyüme, ödemeler dengesi, sanayileşme; bankacılık, sigortacılık ve sermaye piyasaları; mahalli idareler; stratejik planlama ve iç denetim bugüne kadar gerek uzman gerekse yönetici olarak çalıştığı alanlardır. Özellikle son 10 yılda, Kalkınma Planı, orta vadeli programlar ve makroekonomik politika hazırlıklarının teknik koordinasyonunu yürütmüştür. İyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve üç kız çocuğu babasıdır.

BEDRİ YAŞAR (İYİ PARTİ) 

Bedri Yaşar Gümüşhane Şiran'da 1961 yılında doğdu.  Ankara Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Bölümü mezunu Orta Derecede İngilizce biliyor. İnşaat Mühendisi olan Yaşar evli ve 3 çocuk babasıdır.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2018, 10:15
YORUM EKLE