Yeni Parti Doğmadan İktidar Yapıldı

Yeni Partide parti kurma süreci hızlı bir şekilde devam ederken oluşturulan siyasi gaflar da tartışmalara sebep oluyor.

Siyaset 24.08.2017, 15:02 24.08.2017, 16:22
Yeni Parti Doğmadan İktidar Yapıldı

Meral AKşener Genel Başkanlığında kurulması düşünülen yeni partinin teşkilatla ilgili sorumluluğu Koray Aydın’ın alcağının ortaya çıkmasından sonra   Sözcü Yazarı Can Ataklı “Doğmamış Partiyi Öldürecekler” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Meral Akşener ve ona gerçekten inanan arkadaşları hata yaparlarsa olumlu gibi görünen hava bir anda kâbusa da dönüşeceğini yazan Ataklı, “Hareketin önde gelen isimleri daha şimdiden “Cumhurbaşkanı adayı” ve “teşkilattan sorumlu kişi” açıklamaları yapmaları bana göre doğru değil. Bu tür hatalarla yürünürse bir parti daha doğmadan ölmüş olabilir, ki bunu kendini muhalefet cephesinde gören kimsenin kabulleneceğini sanmıyorum.” dedi.

Son iki gündür medyada “Akşener rüzgârı” estiğini ifade eden Can Ataklı, "Bu ilk bakışta olumlu gibi görünebilir. Ancak eğer Akşener ve ona gerçekten inanan arkadaşları hata yaparlarsa olumlu gibi görünen hava bir anda kâbusa da dönüşebilir. Bu nedenle dikkatimi çeken bazı noktaları yazmak ve “yeni parti heyecanı” duyanları uyarmak istiyorum. Öncelikle şunu sormak isterim; “Nereden çıktı Meral Akşener’in cumhurbaşkanlığı adaylığı?” Olmaz ya da olamaz demek istemiyorum, ama henüz kurulmamış bir parti adına cumhurbaşkanı adayı açıklamak siyaseten doğru değil. Parti kurulmadan, hatta kurucuları bile belli olmadan “Cumhurbaşkanı adayı açıklamak” partiye gelmeyi düşünenlere “Geleceksen bil ki Meral Hanım cumhurbaşkanı adayıdır. Ona göre” diye daha baştan dirsek göstermektir." ifadelerini kullandı.

Koray Aydın’ın henüz parti kurma hareketine katılmadan önce “Teşkilattan sorumlu kişi olacağım” açıklaması da "aceleciliğin bir sonucu" olarak değerlendiren Ataklı; "Günlerdir yeni partiden söz ediliyor ancak şu ana kadar ortaya çıkan isimlerin tamamı MHP’li. Henüz MHP dışından tek ismi bile öğrenmedik. Osman Pamukoğlu “Davet ederlerse gidip konuşurum” demese MHP’lilerden başka kimsenin olmadığını sanacağız bu hareketin içinde. Oysa temel iddia “Türkiye’nin merkezde bir partiye ihtiyacı olduğu, Akşener ve arkadaşlarının kuracağı partinin de bu ihtiyaca karşılık vereceği, hareketin toplumda büyük heyecan yarattığı, AKP’den de yeni partiye ciddi kaymalar olacağı” yönünde." dedi.


DEVLET BAHÇELİ YENİ PARTİ'DEKİ GELİŞMELERE KARŞI NE DEDİ?

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 2019 seçim yılı için şimdiden ısmarlama siyasi çalışmaların başladığını belirtti. Bahçeli "Ancak başaramayacaklar, amaçlarına asla ulaşamayacaklardır. Türk milleti gösterimde tutulan bayağı senaryonun bilincindedir" dedi. 

Akşener’in Cumhurbaşkanlığı adaylığına yönelik tartışmalar

MHP Genel Merkezinde bugün yaptığı basın toplantısında gazetecilerin sorularına yanıt veren 2019 seçim yılı için şimdiden ısmarlama siyasi çalışmaların başladığını ifade ederek; "Ancak başaramayacaklar, amaçlarına asla ulaşamayacaklardır. Türk milleti gösterimde tutulan bayağı senaryonun bilincindedir. Kötü niyetli tarafları tanımakta, bunların kumpas ve komplolarını görmektedir." dedikten sonra Sezai Karakoç’un şu şiirini okudu:

"Onlar sanıyorlar ki biz sussak mesele kalmayacak. Halbuki biz sussak, tarih susmayacak. Tarih sussa, hakikat susmayacak. Onlar sanıyorlar ki, bizden kurtulsalar mesele kalmayacak. Halbuki bizden kurtulsalar vicdan azabından kurtulamayacaklar. Vicdan azabından kurtulsalar, tarihin azabından kurtulamayacaklar. Tarihin azabından kurtulsalar, Allah’ın gazabından kurtulamayacaklar" dedi

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)