Yeniçeri: Barzani ile Çözüm süreci taçlandırıldı

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Mesut Barzani'nin Diyarbakır'a özgül ağırlığından yararlanmak üzere davet edildiğini belirtti.

Siyaset 20.11.2013, 13:01 20.11.2013, 13:13
Yeniçeri: Barzani ile Çözüm süreci taçlandırıldı

 MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Mesut Barzani'nin Diyarbakır'a özgül ağırlığından yararlanmak üzere davet edildiğini belirterek, "Böylece AKP, Barzani'nin özgül ağırlığından seçim ve süreç için yararlanırken, Barzani'nin de özgül ağırlığını bölge halkı üzerinde daha da artırmak için bu davetten yararlandığı açıktır" dedi.

TBMM'de bir basın toplantısı yapan Yeniçeri, Ak Partinin Türkiye'nin iç işlerine Barzani'yi karıştırdığını iddia ederek, "Başbakan Erdoğan da Barzani'nin 'çözüm sürecini taçlandırmak' için davet edildiğini açıklamıştır. Öncelikle şunu ifade etmemiz gerekir ki, çözüm denilen süreç, her şey bir yana Türkiye'nin iç meselesidir. Türkiye'nin iç meselesine Barzani'yi dahil etmek onu Türkiye'nin iç işleri karıştırmaktır" diyerek şöyle devam etti:

"Barzani'yi AKP'nin daveti, onu halk nezdinde makul ve peşinden gidilecek bir kişi haline getirmiştir. Bu Türkiye Cumhuriyeti yönünden kabul edilemez bur durumdur. Türkiye'nin Güneydoğusunda taban tutmuş olan bir Barzani gelecekte tahmin edilemeyen sorunlar yaratabilecektir. Barzani'nin Peşmerge üniformasıyla toplantıya katılması da dikkate değer bir diğer husustur. Bu kıyafet onun bağımsız bir silahlı kuvvetin komutanı olduğunu simgelemektedir. Bu da yöre halkına verilmiş ciddi bir mesajdır.

Tayyip Erdoğan, Osmanlı döneminde Türkiye'nin Güneydoğu'sunun Kürdistan, Doğu Karadeniz'in de Lazistan eyaleti olduğunu söylüyor. O halde bu bölgelere Kürdistan ya da Lazistan demenin tarihin devrettiği bir miras olduğunu söylüyor.

Tayyip Erdoğan, Barzani'ye yaptığı Kürdistan jestinin de bu ifadelerle gerekçelendirmektedir. AKP'nin zihninin arka tarafında eyaletleşmenin olduğu anlaşılıyor. Yapılan açıklamalar eyaletleşmenin arka planıdır. Atatürk'e ısrarla Mustafa Kemal diyen, Atatürk diyemeyen Tayyip Erdoğan, bu ülkeyi birleştirip, bütünleştirerek milli bir devlet kuran Mustafa Kemal Atatürk'ü bile bölücü emeller için kullanmaktadır. AKP zihniyeti hala Osmanlı'dan Türkiye Cumhuriyeti'ne geçildiğinin farkında değil

AKP'nin Osmanlı İmparatorluğu ile Türkiye Cumhuriyeti'ni de birbirine karıştırdığı anlaşılıyor. Tayyip Erdoğan kurulan Türkiye Cumhuriyeti devletinin niteliklerinden haberi yok gibi davranıyor. Bu zihniyet Sevr'in yırtıldığını, Duyunu Umumiye'nin de lağvedildiğinin farkında değilmiş gibi yapıyor. Osmanlı ve Cumhuriyetin ilk yıllarında Irak'ın belli bir bölgesi için ifade edilen Kürdistan tabirini Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'nin Güneydoğusunu da tamamen içine alacak şekilde kullandığı anlaşılıyor. Böylece terör örgütünün bölücü emeller için kullandığı Kuzey Kürdistan tabiri bizzat Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı tarafından meşrulaştırılmış oluyor."

PKK'nın, gerçek anlamda hiç bir zaman çözüm sürecini dikkate almadığını iddia eden Yeniçeri, "Bu süreci taktik bir aşama olarak görmüştür. Başından bu yana KCK Kongragel'in tutum belgesinde bu durum açıkça ifade edilmiştir" dedi. Yeniçeri şöyle devam etti:

"Sözde Çözüm süreci devletin bölgedeki otoritesini sarsarken terör örgütünün etkinliğini ve otoritesini giderek artırmaktadır. AKP Hükümeti, PKK'ya paket üstüne paket hazırlarken PKK da merkezi komutanlık, profesyonel gerilla gibi hazırlıklar yapmıştır. Bugün cenazeler gelmiyor ama bölgede PKK'nın otoritesi de giderek daha fazla taban buluyor ve kökleşiyor. PKK örgüt otoritesini her alanda güçlendiriyor. AKP ise süreç zarar görmesin diye bölgede olan bitene ses çıkarmıyor. Gençler ölmüyor ama devlet otoritesi örseleniyor. PKK silahlarıyla, eğitimiyle, kamplarıyla, gümrük kapılarıyla devletleşiyor.

PKK o kadar pervasızlaşmıştır ki, bölgede teröristler için şehitlikler açmış, müze kurmuştur. Bugün gelmeyen ölümler yarın örgütün talepleri yerine getirilmeyince büyük kitle katliamlarının yaşanmayacağını kimse garanti edemez.

AKP burnunun uçunu göremeyecek kadar stratejik kördür. Basiretsizlikte ise AKP'nin eline kimse su dökemez. İktidarın bir ileri bir geri adım atmasının nedeni budur. Bölgeden çekilen, çözülen terör örgütü değil TSK olmuştur. Terörist unsurlar eller tetikte pusuda beklemektedir. Bütün göstergeler ve işaretler terör örgütünün ciddi ve ses getirici eylemlere hazırlandığı göstermektedir. Yetkililerin uyanık olmaları, gereken tedbirleri tayakkuz seviyesinde almaları şarttır. Güvenlik güçleri "su uyur eşkıya uyumaz' basireti içinde olmalılar. Çözüm süreci saçmalığı yüzünden görevlilerin rehavete kapılmamaları, gaflet içinde bulunmamaları gerektiğini bir kez daha hatırlatıyorum."
Yorumlar (0)
hafif yağmur