Yeniçeri; "Özgürlük demokrasinin oksijenidir"

Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Özcan Yeniçeri Soruşturma Komisyonundaki yasak kararının yolsuzlukları aklama, paklama ve saklama komisyonuna dönüştürdüğünün kanıtı olduğunu dile getirdi.

Siyaset 28.11.2014, 22:40 28.11.2014, 22:53
Yeniçeri;
Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Özcan Yeniçeri Soruşturma Komisyonundaki yasak kararının yolsuzlukları aklama, paklama ve saklama komisyonuna dönüştürdüğünün kanıtı olduğunu dile getirdi.


Yeniçeri, AK Parti iktidarının onca yolsuzluk iddiaları karşısında değiştirdiği yargıç, kurduğu mahkemelerden takipsizlik kararı aldırmasının kendilerini temize çıkarmaya yetmediğini söyledi. Soruşturma Komisyonundaki yasak kararının yolsuzlukları aklama, paklama ve saklama komisyonuna dönüştürdüğünün kanıtı olduğunu dile getiren Yeniçeri, sivil hakim tarafından yayın yasağı konulmasının kabul edilemez olduğunu, bu durumun TBMM’nin yasama faaliyetine yargının müdahalesi anlamına geldiğini ifade etti.

AKP, Cumhuriyeti günah keçisi yapmıştır.

Meclis'te basın toplantısı düzenleyen Yeniçeri, AK Partili yöneticilerin Türk milletine yönelik iftira, isnat, ithamlar konusunda Türk ve Türkiye düşmanlarının görüşlerini bire bir paylaştığını savundu. 1915 Ermeni Tehciri, Şeyh Sait isyanı, 1937-38 Dersim olayları, PKK terörü vb. bu konuda Türkiye düşmanlarının tezlerini AK Parti zihniyetinin aynen benimsediğini belirten Yeniçeri, "AKP özellikle Cumhuriyetin kuruluş döneminde meydana gelen olayları Cumhuriyetin kurucuları aleyhine kullanmaktadır. İktidarın bu tutumunun sayısız örnekleri vardır. Tarihle yüzleşiyoruz söylemini Atatürk döneminde meydana gelen olayları, Atatürk’ü ve Cumhuriyeti yargılamakta kullanıyorlar. İskilipli Atıf Hoca, Ali Kemal, Çerkez Ethem, Ali Şükrü gibi şahıslar, İstiklal Mahkemeleri, Takrir-i Sukun gibi süreçler, Seyit Rıza, Şeyh Sait gibi isyancılar hep bu amaç için kullanılmaktadır. AKP bugün karşılaştığı ve altından kalkmayı beceremediği sorunlardan Cumhuriyet dönemini suçlayarak sıyrılmaya kalkmaktadır. AKP, Türkiye Cumhuriyetine karşı koyan ya da isyan eden herkesin yanında olduğunu açıkça ortaya koymuştur. AKP, Cumhuriyeti günah keçisi yapmıştır. AKP kendi halkını kendi tarihine karşı kışkırtmaktadır. Üzgünüz ama bu iktidardan kurtulmadan bu hasarlı zihniyetten kurtulma imkanı da kalmamıştır." diye konuştu.

"Açıklık insanları özgür kılar. Özgürlük de demokrasinin oksijenidir." diyen Yeniçeri, yasakların açıklığın ve demokrasinin düşmanı olduğuna dikkat çekti. Geçmiş dönemlerde yasakların devlet güvenliği ve istihbarat gibi konularda istisnai olarak uygulandığını dile getiren Yeniçeri, günümüzde ise iktidarın uygun görmediği hemen her konuda yasak kararı verildiğini, iktidarla ilgili iddialar konusunda yasakların kural halini aldığını kaydetti.

"TBMM’de dört bakan ve çocuklarının yolsuzlukla ilgili iddiaları soruşturmakla görevli komisyonun çalışmalarına sivil hakim tarafından yayın yasağı konulması kabul edilemez." diyen Yeniçeri, şöyle devam etti: "Bu durum TBMM’nin yasama faaliyetine yargının müdahalesi anlamına gelmektedir. Bu da hukuk devlet ilkesine aykırıdır. Açıklık, halkın bilgi edinme hakkı ve basın özgürlüğü gibi kavramlar demokrasinin olmazsa olmaz değerleridir. Yolsuzlukları araştırma komisyonunun çalışmalarına yasak getirmek doğrudan doğruya demokrasiye ve hukuk devletine kastetmek anlamına gelmektedir. 17/25 Aralık’tan bu yana hakkında ortaya atılmadık, iddia, itham kalmayan kimselerin bu suçlamalara karşı verdikleri cevapların kamuoyuna duyurulmaması herkesten daha çok suçlamalara muhatap olanlara yapılan haksızlıktır. AKP iktidarı onca yolsuzluk iddiaları karşısında değiştirdiği yargıç, kurduğu mahkemelerden takipsizlik kararı aldırması kendilerini temize çıkarmaya yetmemiştir. Bu defa da TBMM’deki yolsuzlukları soruşturma komisyonunun çalışmalarına yasak kararı aldırmıştır. Bu durum AKP’nin yolsuzlukları araştırma komisyonunu, yolsuzlukları aklama, paklama ve saklama komisyonuna dönüştürdüğünün kanıtıdır. İddia muhataplarının ifadelerinin kamuoyunca duyulmasını sakıncalı görülmüştür. AKP bu tutumuyla iddiaların altında kalmıştır. Kısaca iktidar bu tutumuyla yolsuzlukları kabul etmiş olduğunu ortaya koymuş ve bu yasak kararlarıyla yolsuzluk AKP’nin kimliğidir’ mesajını vermiştir."
Yorumlar (0)