Yeniden Refah Partisi Atakum'da Engellilerin Sorunlarını Dinledi

Refah Partisi Samsun-Atakum İlçe Başkanlığı yöneticileri ve Atakum Hanım Kolları Başkanı Songül Karagöl ve ilçe yönetimi ile Atakum Engellileri temsilen Atakum 55 Engelliler Derneğine ziyarette bulunuldular.

Siyaset 03.12.2021, 21:41 03.12.2021, 23:18
Yeniden Refah Partisi Atakum'da Engellilerin Sorunlarını Dinledi

3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesi ile Yeniden Refah Partisi Samsun-Atakum İlçe Başkanlığı olarak il başkanı Salih Şahin, ilçe Başkanı, Serdar Yaman, Atakum Hanım Kolları Başkanı Songül Karagöl ve ilçe yönetimi ile birlikte Atakum Engellileri temsilen Atakum55 Engelliler Derneği'ne ziyarette bulunuldular.

Atakum55 Engelliler Derneği' başkanı Deniz Elif Bora ve üyeleri parti heyetinii karşıladı.

Partililer Engelli yöneticilerle istişarelerini ve verdikleri bilgileri şu şekilde aktırdılar:

"Atakum’da Tranmvay duraklarının yanlış mimari sonucu engelli vatandaşlar kullanırken zorluk çektikleri dile getirildi. iniş rampaları kontrol edilmeden müteahhit firmadan teslim alan belediyenin bu işte doğrudan sorumlu olduğu belirtildi.

Engelli arabası sağlama konusunda da devlet 20 bin liralık araç için çok cüzi bir ödeme yaptığı için engelli vatandaşlarımızın zaten bir geliri olmadığı yardım severlerden gelecek yardımlara muhtaç olduklarından devletin bu yönde üvey evlat muamelesi yaptığı konusunda görüş bildirdiler.

Engellilere yönelik iş imkanının kısıtlı olduğunu, seçim zamanı akla gelmeyecek vaatler vererek oy isteyen siyasetçilerin, algı ile engellilere yönelik çalışma yaptıkları dile getirmelerine rağmen seçim sonrası unutulduklarının bilgisini verdiler.

Resmi kurumlarda engellilere öncelik verilmediği, özellikle görme ve yürüme engellilerine yardımcı personel olmadığını, masa başından şuraya git buraya git bürokrasisi sonucu zorlandıklarını bu bağlamda engellerinden dolayı kendilerini ikinci sınıf vatandaş gibi hissettiren devlet kurumlarına sitemleri olduğunun bilgisini verdiler.

Hastaneye gitmekten çekindikleri, zira hastaneye gittiklerinde engelli oranlarının düşürüldüğünü, zamanın da heyet kararı ile engelli oranı sabitlenmiş olan vatandaşlarımıza verilen haklar sırf maaşlarına kesinti olması verilen hakların devlete yük olması sebebi ile oranlarını düşürüp maaş vermemeleri, verilen hakların geri alınmaya çalışmaları, itiraz etmek için il dışında başka bir hastaneye başvurmalarını istemeleri olduğunu dile getirdiler.

Engelli bayanların başka bir sorununnun ise, Evlilik yaptıklarında maaşlarının kesilmesi ve eşlerine muhtaç olmaları. Kadın hakları üzerine ahkam kesenleri anlamadıklarını, Zira her kadın kendi ayakları üzerinde durabilmesi gerektiği hususuna dikkat çekildiği belirtildi.

"Engelli vatandaşlarımızı istihdam edemiyorsan devletin sosyal politikaları gereği engelli vatandaşlarımızı kimseye muhtaç olmadan maddi yada manevi yaşamaları için en kısa zamanada bu konu üzerine politika geliştirmeleri gerektiğine inanıyoruz.

Dernek başkanı deniz hanım bizzat engelli üyelerinin rehabilitesi ve toplumun içinde hissetmeleri için el sanatları ile uğraştıklarını ancak zaman zaman malzeme temini için atakum belediyesinden yardım talep ettiklerini dile getirdiler.

Bizim hiç şaşırmadığımız dernek olarak çok üzüldükleri bir durumu dile getirdiler.

Aynen aktarıyorum :

“3 aralık engelliler gününde hatırlanmak istemiyoruz. Siz seçime girmemiş iktidar olmamış mecliste grubu bile bulunmayan bir parti olduğunuz halde bizi özel günümüzde değil ayda mutlaka bir sefer de olsa ziyaret edip halimizi hatrımızı sorarken , Atakum Belediyesi başkanı sayın deveci seçim zamanı bizim desteğimizi almak için vaatlerde bulunup bize umut pazarladığını şimdi şimdi anlıyoruz. Şöyleki geçende el sanatları için malzeme lazım oldu kendisinden yardım talep ettik 1 ay sonra bize dönüş sağlandı. Bunada birşey demedik. Bizi samsunda ilgi ticarete yönlendridiler. Bizde gidip alışverişimizi yapıp paketlemesine yarımcı olduk o seviç ile. Fakat firma sahibi belediyenin ödeme yapıp malzemeleri kendi servisleri ile göndereceklerinin bilgisini vermelerine ramen malzemeler tarafımıza teslim edilmedi. Belediye başkanı ile görüştüğümüzde bizim bütçemiz yok diye başından sağdı. Bizim umutlarımız ile oynaması hiç hoşumuz gitmedi “ dedi.

Yorumlar (0)