Yıldırım ve May’den ortak basın toplantısı

Başbakan Binali Yıldırım, İngiltere Başbakanı Theresa May ile yaptıkları görüşme sonrası Çankaya Köşkü’nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Siyaset 28.01.2017, 22:15 28.01.2017, 23:27
Yıldırım ve May’den ortak basın toplantısı

Yıldırım, “Amerika’nın yeni yönetiminin aldığı kararların içeriğini çok bilmiyoruz tabii kulaktan dolma laflarla bunu değerlendirmek erken bir değerlendirme olur ama asıl çözüm sorunların esasına inip sorunu ortaya çıkan kaynakları ortadan kaldırmaktır” dedi.

TÜRKİYE VE BİRLEŞİK KRALLIK EKONOMİLERİ BİRBİRİNE ENTEGRE OLMUŞ

Başbakan Binali Yıldırım, İngiltere Başbakanı Theresa May ile yaptıkları görüşme sonrası Çankaya Köşkü’nde ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Sayın May ile ikili ilişkilerimizi etraflıca konuşma fırsatı bulduk. Başta güvenlik olmak üzere ekonomi alanında mevcut işbirliğini nasıl geliştiririz bu konuda kapsamlı görüşmeler yaptık. Ortak iradenin olduğunu teyit ettik. Bu iradenin somutlaştırılmasında 2010 yılında Türkiye ile İngiltere arasında stratejik ortaklık kurulması hedefine yönelik görüşmenin çerçeve ve yol göstericiliği esas alındı. Türkiye ve Birleşik Krallık ekonomileri birbirine entegre olmuş, ulusal güvenlikleri de birbiriyle sıkı sıkıya ilişkili ülkedir. Stratejik ortaklığımız kuvvetli bir zemine sahiptir. Sayın Başbakanın ziyareti ile söz konusu bu ortaklığı, günümüzde yaşanan şartları, bölgesel olayları da dikkate aldığımızda hem ikili hem de küresel anlamda kapsamlı yeni bir boyuta taşıma konusunda iradelerimizi ifade ettik. Savunma sanayii alanındaki işbirliğini daha ileriye taşımak üzere az önce milli muharip uçak projesi geliştirmeye yönelik, bir çerçeve sözleşme imzalandı. Bu imzalanan sözleşme ile beraber her iki firma karşılıklı olarak yeni bir tip geliştirme üzerinde çalışacaklar. Teknoloji, bilgi alışverişi karşılıklı insan kaynak ve kapasitesinin artırılması konularında ortak gayret gösterecekler. Bu proje, tamamen Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve İngiltere’nin desteklediği bir projedir. Savunma alanında her iki ülkenin gücünü daha ileri taşıyacak önemli bir işbirliği alanıdır” dedi.

Theresa May, konuşmasında şunları kaydetti:

TERÖR ÖRGÜTLERİYLE YAPTIĞIMIZ MÜCADELEYİ ANLATMA FIRSATI BULDUK

“Bugün gerçekleştirdiğimiz temaslarda da hükümetimize yönelik desteğini bir kez daha dile getirdi. 15 Temmuz’da yaşadığımız hain darbe girişimi ve bunun arkasından Birleşik Krallığın Türkiye’de demokrasiden yana ortaya koyduğu net tavır. Gerek Sayın Büyükelçi, gerek Birleşik Krallık üst düzey yetkilileri bu konuda olan dayanışmasını anında göstermiş, Türk halkının doğrusu sevgisini desteğini kazanmıştır. Ülkemizin DEAŞ’la, PKK ile YPG ile DHKP-C ile, bir sürü terör örgütü var. Ne kadar kılık, isim değiştirirse değiştirsinler, icraatları yaptıkları alçaklık değişmiyor. Terör örgütleriyle yaptığımız mücadeleyi anlatma fırsatı bulduk. Bu konusunda da Suriye başta olmak üzere Irak’ta ve bölgede her türlü teröre karşı DEAŞ başta olmak üzere, daha fazla işbirliği yapmamız gerektiği konusunda da tam bir mutabakat sağlamış bulunuyoruz.”

Konuşulan konular arasında 15 Temmuz darbe girişimine asıl aktör konumunda olan FETÖ’nün bütün dünyada olduğu gibi, İngiltere’de de bilinen faaliyetlerinin olduğunu anlatan Yıldırım, “Bu faaliyetler konusunda kendisine bilgi aktarma fırsatımız oldu. Bu suç örgütünün uzantılarının hukukun içerisinde, gereğinin yapılmasını Sayın Başbakandan talep ettik. Kıbrıs konusunda da görüş alışverişinde bulunduk. Bugünlerde Kıbrıs’ta bir çözüm arayışı bütün hızıyla devam ediyor. Bizim de arzumuz Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşılmasıdır. Çözüm, her iki toplumun beklentileri karşılamalı, adil olmalı, iki kesimliliğe dayanmalı ve, kalıcı olmalıdır. Bu konuda garantör devletlerden Birleşik Krallık ve Türkiye olarak en fazla memnun olacak olan bizleriz. Bunun kalıcı hale gelmesi ve orada yaşayan Kıbrıs Türk kesimindeki insanların gerekse Rum güvenliğini garanti altına alacak bir ortamın sağlanması. Bunun da yolu var olan güvenlik ve garantilerin sağlanmasından geçiyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)