Alexa

Atlı Kızak Yarışmasında Hoş Dakikalar

Kahramanmaraş'ta düzenlenen 1. Ahir Dağı Atlı Kızak etkinliği sona erdi. 1. Ahir Dağı Atlı Kızak Yarışması’na 5 şehirden 26 takım yarıştı.

Atlı Kızak Yarışmasında Hoş Dakikalar
banner327

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu işbirliği ile düzenlenen 1. Ahir Dağı Atlı Kızak Yarışmasında heyecanlı dakikalar yaşandı.

Etkinlik,1. Ahir Dağı Atlı Kızak Yarışması saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Açılış konuşmaların da ilk olarak konuşan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Yedikuyular Bölgesinin Kahramanmaraş için önemli bir bölge olduğunu vurguladı.


Erkoç; “Yedikuyular Bölgemizde dün Geleneksel Kızak Türkiye Şampiyonası yapıldı. Bugün ise Atlı Kızak Yarışmaları yapılıyor. Ülkemizin çeşitli illerinden buraya gelerek yarışmalara katılan tüm sporcu kardeşlerimiz hoş geldiler. Kahramanmaraş’ımızın Yedikuyular Bölgesi kış turizmi için oldukça elverişli bir bölge ve aynı zamanda kış piknik alanı olabilecek bir bölge. Bu Bölgeyi Kayak Merkezi yapacağız. Burada kamulaştırma sürecini tamamladık. Projemiz de tamamlandı. İnşallah Nisan ayında başlayacağız. Kahramanmaraş için değil, civar illerimiz için de önemli bir bölge. Bölgemiz Kış Sporları Merkezi haline gelecek. Burası Kahramanmaraş’ımızın marka değerini artıracak ve cazibe merkezi haline gelmesinde önemli bir rol oynayacak.

Ayrıca burada siz değerli hemşehrilerimizin piknik yapabileceği çok güzel rekreasyon alanları yapacağız. Bunun yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile birlikte burada 100 dönümlük bir alanda Gençlik merkezi kuracağız. Yazın şehrin sıcak havasından bunalan insanlarımız 15 dakikalık bir yol mesafesi ile buraya gelerek hem piknik yapabilecekler hem de dinlenebilecekler. Ben bugün yarışmalara katılan tüm yarışmacılarımıza başarılar diliyor, hepinize saygılar sunuyorum” diye konuştu.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç ile TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, birer selamlama konuşması yaparak yarışmacılara başarılar dilediler.

Yarışmaya katılacak atlı kızakların seromonilerinin ardından yarışmalar başladı. Ankara, Erzurum, Erzincan, Kastamonu ve Kahramanmaraş’tan katılan yarışmacılar zamana karşı kırbaç vurdular.

Yapılan yarışmaların sonunda Atlı Kızak Yarışmalarında dereceye girenlere madalyaları ve kupaları verildi.


Atlı Kızak Yarışmasında dereceye girenler; 1. Ali Aksakallı - Şengel Atlı Spor Kulübü, 2. Yusuf Özdemir - Erzurum Kombine Gençlik Kulübü ve 3. Hatem Yıldırım - Şahdadaş Atlı Spor Kulübü olurken, Kahramanmaraş’tan yarışmalara katılan yarışmacılar arasında ise 1.Özkan Eşin-Hartlap AliDoğan Spor Kulübü, 2. Cengiz Özer - Kahramanmaraş Binicilik Spor Kulübü ve 3. Ahmet Aytemiz - Hartlap Ali Doğan Spor Kulübü oldu.


1. Geleneksel Kızak Yarışmalarında ise kulüp olarak dereceye girenlere de kupaları verildi. Bir gün önce yapılan Geleneksel Kızak Erzurum Kızak Yarışlarında 1. Şengel Atlı Spor Kulübü, 2. Dadaş Köyü Spor Kulübü 3.  Şah Dadaş Spor Kulübü oldu.
 

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2017, 20:38
YORUM EKLE