Alexa

Aziz Yıldırım'dan Yargıtay'a dilekçe

Futbolda şike davası kapsamında hakkında verilen 6 yıl 3 ay'lık hapis cezası temyiz edilen Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Yıldırım'ın avukatı Bayraktar, Yargıtay'a sundukları dilekçeyle, davaya ilişkin karar verilmemesini talep ettiklerini söyledi.

 Aziz Yıldırım'dan Yargıtay'a dilekçe
banner327
Futbolda şike davası kapsamında hakkında verilen 6 yıl 3 aylık hapis cezası temyiz edilen Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın avukatı Köksal Bayraktar, dün sabah Yargıtay'a sundukları bir dilekçeyle, davaya ilişkin karar verilmemesini talep ettiklerini söyledi

Bayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bugünlerde en önemli yargı ve yasama etkinliklerinden biri, özel yetkili ve görevli ağır ceza mahkemelerinin bütünüyle ortadan kaldırılmasıdır" diyerek,  bunun, Fenerbahçe olayında da son derece önemli olduğunu ifade etti.

Özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin "şike" davasına iki yönden bakmaması gerektiğini belirten Bayraktar, dikkat çektiği noktaları şöyle anlattı:

"Birincisi, sporda düzensizliğin ve şiddetin önlenmesi hakkında kanun var. Orada diyor ki, 'bu ilk halinde asliye ceza ve ağır ceza bakar, ikinci halinde sulh ceza ve asliye ceza bakar'. Bunu bir defa değil, defalarca söyledik. Dikkate almadılar. İki, bakın ne yaptık. 6253 sayılı kanunun yürürlüğe giriş tarihi 5 Temmuz. 2 Temmuz'da karar verildi. 6253 sayılı kanunun çıkacağını gayet tabii biliyordu mahkeme. İnterneti siz açtığınızda, kanun tasarısını görüyorsunuz, biliyorsunuz. Ve ısrarla mahkeme dedi ki, 'ben silahlı örgütü arıyorum'. Ama kararında örgüt yok. İddianamede de yok. O zaman nasıl veriyor bu mahkeme bu kararı. Ve tabii ki şu anda söylenmedik şeyler. Nasıl insanları bir yıl tutuklamada tutar? İşte bu nedenle diyoruz ki, yetkinin ve görevin bu kadar yüksek seslerle dile getirildiği bir ortamda Yargıtay karar vermesin. Çünkü o Yargıtay değil mi, bir af kanunu çıktığında, 4616 sayılı kanunun yürürlük hazırlığı yapıldığında, başka kanunların hazırlığı yapıldığında, 'bekleyelim biraz dosyaları' diyen. Aynı Yargıtay, beklesin bunu da. Biz bunu söylüyoruz."

Avukat Bayraktar, Yargıtay'a yazdıkları dilekçeyi dün sabah itibariyle gönderdiklerini de söyledi.

 Avukat Dede: "Belki de görev yönünden bozma kararı verecek"

 
Bayraktar'ın yanında bulunan Aziz Yıldırım'ın avukatlarından Şeref Dede ise "Belki de bozma kararı verecek görev yönünden beklerse. Yasa çalışması var. Eğer bu mahkemeler tamamıyla kaldırılacak, henüz kesinleşmemiş dosyalarda görevsizlikle genel yetkili ve görevli mahkemelere dosya gidecekse, görevsizlik kararıyla gönderecek o zaman zaten" şeklinde konuştu.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, 2 Temmuz 2012'de, aralarında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Yıldırım'ın da bulunduğu 48 sanığı, "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak", "örgüte üye olmak", "şike", "teşvik", "tehdit" ve "rüşvet vermek-almak" gibi suçlardan çeşitli hapis cezalarına çarptırmış, dosyanın temyiz edildiği Yargıtay 5. Ceza Dairesi, usul eksikliği olması nedeniyle dosyayı mahkemesine geri yollamıştı. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, eksiklikleri giderdikten sonra dosyayı yeniden Yargıtay'a göndermişti.
Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2014, 14:47
YORUM EKLE