Cimnastik Nedir, Nasıl Bir Spordur?

Zarif bir spor dalı olan Cimnastik son zamanlarda ülkemizde daha fazla rağbet görmeye başladı. Peki cimnastik nedir? cimnastik nasıl bir spordur. Özellikle çocuk yaşlarda başlanılan cimnastik ne anlama gelir?

Spor 01.03.2018, 19:56 04.10.2020, 20:41
Cimnastik Nedir, Nasıl Bir Spordur?

Cimnastik Nedir? Cimnastik nasıl bir spordur? Cimnastik sporunun vücuda faydaları Var mı? Cimnastiğin özellikleri nedir? Cimnastik spor mudur? Cimnastik yapmak kolay mıdır? Cimnastik çeşitleri var mı? gibi soruların cevabı merak ediliyor. Cimnastik kelime itibariyle bilinse de işlevsel anlamda tam olarak bilinmiyor. Hatta bazı insanlar Cimnastiği bir spor olmaktan ziyade bir dans olarak tabir edebiliyor.. Önce cimnastiğin ne demek olduğuna bakalım.

Cimnastik mi jimnastik mi ?

Önce kafaları karıştıran bir meseleyi çözelim. Cimnastik mi jimnastik mi ? vatandaşın bu noktada kafası iyice karışıyor. Aslında Jimnastik olarak ta kabul görüyor ancak bu işi meslek edinenler meseleğe farklı açılardan da bakmaktadır. Mesela JÖN Cimnastik Kulübü şöyle diyor; “Jimnastik kelimesi Fıransızca kökenli ve GY olarak girmiştir. 1960 larda TDK nın yavaşlığı ve o dönemde alfabemize GY harfi henüz girmemiş olması nedeniyle C harfi uygun görülmüş ve Cimnastik olarak kabul edilmiştir.”

cimnastik ne demek

Cimnastik Nedir?

“Cimnastik vücudu geliştirmek güçlendirmek esneklik kazandırmak amacıyla aletli veya aletsiz düzenli olarak yapılan tüm egzersizlere denir.”

Cimnastik, aletli ve aletsiz olarak gösteri niteliğinde yapılan sistematik hareketler bütünü olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda cimnastik bedenin fiziksel yapısını düzeltmek, güçlendirmek ve geliştirmek amacıyla da kapalı spor solanlarında ve evlerde de aletsiz ya da aletli olarak yapılabilmektedir. Cimnastik bir eğitici yardımıyla yapıldığında harika sonuçların alındığı bir spordur, hatta bir spor sanatıdır diyebiliriz. cimnastik, dünyada kitle sporu olarak ta kabul edilir.

Cimnastik, temel spor olarak da uygulanan teknik bir daldır.

CİMNASTİĞİN DOĞUŞU ve GELİŞİMİ

Cimnastik, Eski Yunan uygarlığına kadar dayanır. Bugün anladığımız manada cimnastik eski Yunan uygarlığında görülür. O dönemlerde cimnastik gibi özel bir fiziksel eğitim yalnızca “soylu sınıfın” çocuklarına aitti. Daha sonraları da Roma uygarlığında benimsendi. Daha sonraları, Rönesans ve Reform dönemlerinden sonra çeşitli Avrupa ülkelerinde okullarda ders olarak koyuldu. 1450 yıllarından 1800 yıllarına kadar gerçek anlamda bir eğitim aracı olarak görülmeyen cimnastik, 19. yy’ların ortasında popüler popüler olmaya başladı.1811 yılı ilkbaharında Berlin yakınında Hasenherde denilen çayırda ilk açık hava jimnastik alanı açılarak, Alman halk jimnastik temeli atılmıştır. Alman Friedrich Ludwing Jahn günümüzde kullanılan artistik cimnastiği biçimlendirmiş kişi olarak bu

TÜRKİYE'DE CİMNASTİK

Modern anlamda cimnastiğin ülkemizde Galatasaray Mekteb-i Sultanisi’dir ve okulun kuruluşu ile başlamıştır. 1868 yılında okul tamamen batılı programla faaliyete geçerken, Fransa dan getirilen öğretmen kadrosu içinde bulunan beden eğitimi öğretmeni Monsieur Curel, modern cimnastiki Türkiye’ ye getirilen kişi olmuştur.

Ülkemizde modern anlamda cimnastik ve halter çalışması, özellikle ilk iki dönemde, iç içe birlikte sürdürüldü. Ülkemizde benimsenen ilk cimnastik  türü aletli olarak yapılan cimnastik türüdür. Bu nedenle cimnastik salonunda halter çalışmalarında gereksinimi duyulan araçlar kullanılmıştır. Vücut esnekliğinin yanı sıra adale gelişimi ve kuvvetlenmesi, bu ağırlık çalışmalarıyla sağlandı. Aletli cimnastik ülkemizde uzun yıllar uygulandı.

Aletli cimnastik nedir?

Bir alet kullanılarak yapılan cimnastik türüdür. Bu aletlerin ismi şöyledir: barfiks, paralel, bar, kulplu beygir, denge, atlama beygiri ve halka. Aletli cimnastik daha çok erkekler tarafından yapılmaktadır. Ancak bayanlarda tercih etmektedir.

Ritmik cimnastik nedir?

Ritmik cimnastik 1984 Seul Olimpiyatlarında resmiyet kazandı. Ritmik cimnastikte, çember, top, lobut ve kurdele kullanılmaktadır.

Pasif cimnastik nedir?

Pasif cimnastik, bölgesel zayıflama için kullanılmaktadır. Bölgesel olarak var olan yağlara elektrik akımı göndererek yağları eritmektedir.

Cimnastik Branşları Nelerdir?

Artistik Cimnastik
Ritmik Cimnastik
Tranbolin Cimnastik
Aerobik Cimnastik
Genel Cimnastik
Step
Step- Aerobik
Pilates

Cimnastik Balesi
Barpiyo
Bosu Ball Workout
Cross Fit
Gymstick
Kangoo Jump
Ems Sis.Egz
Tae Bo
Trx
Zumba

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (14)
Emin 3 yıl önce
On numara olmuş.
melek 3 yıl önce
çok güzel olmuş...
Beste 3 yıl önce
Fena değil.
Beste 3 yıl önce
Güzel değil mi?
Beste 3 yıl önce
Güzel değil mi?
osman 2 yıl önce
güzel
bilinmez kişi 2 yıl önce
herkese selam
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın