Demir Kadın Sera Sayar İspanya’dan birincilik getirdi

Türk atlet ve elde edilmiş en iyi dereceye sahip olan Sera Sayar; İspanya’da Vitoria Gasteiz’de yapılan Ironman 140.6 yarışmasında bir ilki daha gerçekleştirerek genel klasmanda birinci olan ilk kadın sporcumuz oldu.

Spor 21.09.2021, 12:08 21.09.2021, 12:26
Demir Kadın Sera Sayar İspanya’dan birincilik getirdi

Sera Sayar; İspanya’da Vitoria Gasteiz’de yapılan Ironman 140.6 yarışmasında bir ilki daha gerçekleştirerek genel klasmanda birinci olan ilk kadın sporcumuz oldu.  Sayar, bu ödüle  3.8 km yüzerek, 180 km bisiklete binerek ve 42.1 km koşarak hak kazandı.

Sera Sayar, 12 Eylül tarihinde İspanya’da Vitoria Gasteiz’de yapılan Ironman  140.6 yarışmasında genel kadınlar birincisi oldu. Bu sayede bu başarıyı göğüsleyen ilk Türk olma ünvanına kavuştu. Daha önce  Ironman 70.3 Turkey yarışlarında da genel klasmanda şampiyon olan ilk ve tek kadın atlet ve elde edilmiş en iyi dereceye sahip olan Sera Sayar; Hawai’de yapılacak Dünya Ironman Şampiyonasına katılmaya da hak kazandı.

Boğaziçi Üniversitesi ekonomi mezunu genç ve başarılı sporcu, demir kadın Sera Sayar aynı zamanda profesyonel iş hayatını da sürdürüyor. Mesaisi dışındaki tüm özel hayatını spora adayan Demir Kadın Sayar, başarılarına başarı eklemeye de devam ediyor.

Sera Sayar Kimdir?

1992 doğumlu olan Sera Sayar, hobi olarak maraton koşan bir anne ve triatlon yapan bir babanın kızıdır. Annemin üniversiteden beri koşmadığı bir günü gören olmamış neredeyse ve hamileliğinin 7. ayına kadar da bu böyle devam etmiş. Ben de biraz genlerin etkisiyle biraz da aile yönlendirmesiyle kendini sporun içinde bulmuş.

Hayatımda ilk spor branşı yüzme olduğunu belirten Sera Sayar, kendisini şöyle anlatıyor:  7 yaşında ilkokulum Şişli Terakki’de yüzme takımına girdim ve ilkokul, lise dönemindeki 11 yıl boyunca yüzmeye ve yarışmaya devam ettim. Bu geçen 11 yıla bir çok şey sığdırma imkanım oldu. 

7 yaşında Şişli Terakki okul yüzme takımına girdim. Bununla beraber İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü takımında yer aldım. Sırtüstü branşında 4 yıl boyunca Türkiye Şampiyonu oldum. 2005 yılında 100 metre sırtüstünde Türkiye Rekoru’nu kırdım. 2005-2009 yılları arasında Milli takıma seçilerek ülkemi yurtdışında da temsil etme şansını yakaladım. Amerika’da yer alan iyi üniversiteden spor bursu kazanmama rağmen ülkemde kalmayı tercih ettim ve üniversite sınavlarına hazırlanmak için yüzme hayatıma ara verdim. Yoğun bir çalışma temposuyla beraber ilk tercihim olan Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünü kazandım.

Üniversiteye girdiğimde ailemin de desteğiyle koşmaya başladım. Runatolia Maratonu’nda 2014-2015 yıllarında ilk 10 kişi içinde yer aldım. 2015 Istanbul Vodafone Maratonu’nda kürsüdeki yerim 1.lik oldu. Bozcaada 2015 Yarı Maratonu’nu ikincilikle tamamladım. Mart 2016’da yaşadığım sakatlığa rağmen Barcelona Maratonu’nu 3:38 lik dereceyle tamamladım. Koşuda da başarılı olabildiğimi gördükten sonra triatlon sporunda kendimi denemek istedim. Triatlonda olimpik ve yarı olimpik bir çok yarışa katıldım. Sonunda da 2014 yılında yaş grubu Türkiye Triatlon Şampiyon’u oldum.

Her bir yarış yeni bir hedefle sonlanıyor.  Benim de yeni hedefim triatlonun daha uzun mesafelisi olan Ironman 70.3’ü bitirmek olmuştu. Turkiye’de ilk kez düzenlenen Gloria Ironman 70.3’e katılarak 18-24 yaş kategorisinde 5:28 lik derecemle 2. oldum. Bu derecem bana slot kazanarak Dünya Şampiyonası’na katılacak olan en genç Türk bayan sporcu olma ünvanını verdi. (2016 70.3 Ironman WC Moololoba)

2016 yılında yine ülkemizde düzenlenen Gloria Ironman 70.3’e katıldım. Bu sefer yerim 1.lik oldu. Bu sayede 2017 yılında ABD’nin bir kenti Tennesse’de yapılan Dünya Şampiyonası’na da katılmaya hak kazandım. Benimle birlikte eşimin de bu hakkı kazanması hazırlık süresinde bizim için oldukça motive edici oldu. Dünya Şampiyonası’ndan hemen sonra 3. Kez Gloria Ironman 70.3’e katıldık. Bu sefer 25-29 yaş kategorisinde yarışıp 1. Olarak üst üste 3.kez Dünya Şampiyonası’na katılma hakkını almış oldum.

2018’de ilk yarışım Dünya Şampiyonası öncesi benim için bir deneme yarışı olan hem de Avrupa Şampiyonası olan Elsinor Ironman 70.3 yarışı oldu. Bu yarışı kendi en iyi derecem 4:51 ile bitirerek yaş grubumu 9.luk ile tamamladım. Şimdi sırada asıl hedef yarışım 1 Eylül 2018’de Güney Afrika’da yapılacak olan  70.3 Ironman Dünya Şampiyonası var…

Bu yarış benim üst üste katıldığım 3.Dünya Şampiyonası deneyimim olacak. Ülkelerinin en iyi sporcularıyla tekrar bir arada olmak ve ülkemizi Dünya’nın çeşitli ülkelerinde hatta kıtalarında temsil edecek olmak benim için hem heyecan verici hem de yıl içindeki hazırlık süreci için oldukça motive edici. Umuyorum alnımızın akı ile ülkemizi en iyi şekilde temsil ederiz.

Ironman’den ve hayatımızdaki yerinden bu kadar bahsettikten sonra bu sitenin isminin neden Demir Kadın olduğunu anlamışsınızdır:) Kurumsalda çalışan biri olarak spor benim için sadece bir hobi. Mesleğim bu değil, hiçbir maddi kazancım yok. Sadece seviyorum… Asıl amacım da bu spordan keyif almak ve bunu da çevremdekilere yansıtmak ve yapabiliyorsam biraz motivasyon, biraz destek vermek.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)