Alexa

Galatasaray'dan UEFA açıklaması...

Galatasaray, UEFA'nın sarı-kırmızılı kulüpte yaptığı denetimlere ilişkin haberler hakkında açıklama yaptı.

 Galatasaray'dan UEFA açıklaması...
 Sarı-kırmızılı kulüpten yapılan açıklamada, basındaki haberlerin yeni bir gelişme olmadığı, daha önce konuya ilişkin Kamuyu Aydınlatma Platformu'na bildirimde bulunulduğu belirtildi.

Açıklamada, "Çeşitli internet sitelerinde  'UEFA'dan Galatasaray'a şok yazı' şeklinde yansıtılan haber yeni bir gelişme olmayıp, daha önce Sermaye Piyasası Kurulu mevzuatı uyarınca sermaye artırım işlemlerimiz kapsamında 25 Şubat 2014 tarihinde Kamu Aydınlatma Platformu'nda yayımlanan izahnamede kamuoyuna sunulmuştu" ifadelerine yer verildi.

2012-2013 dönemindeki 9.4 milyon avroluk aşımın çeşitli yöntemlerle önleminin alındığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu izahnamede belirtildiği gibi, UEFA'nın belirlediği 4 göstergeden sadece birisi olan 'Break-even result' kriteri 2012-2013 döneminde toplam 9,4 milyon avro aşılmıştı. Büyük oranda kur farkına bağlı olarak oluşan bu geçici aşımdan sonra bilindiği gibi UEFA kriterleri gözetilerek 2014-15 sezonundan geçerli olmak üzere Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'dan elde edilen loca ve koltuk gelirleri tamamen şirketimize devrolmuş, ayrıca şirketimiz 26 Şubat 2014 tarihinde 172.7 milyon TL tutarında bir sermaye artışı daha gerçekleştirmiştir. Söz konusu işlemlerin şirketimizin özkaynakları ve mali yapısı üzerindeki iyileştirici etkisi 2014 yılı ve sonrasına yansıyacaktır. UEFA'nın bu geçici aşımla ilgili izahat isteğinin daha önceden gerçekleştirilen ve hakkında ilave açıklama yaptığımız 'yerinde bilgi girişi denetimi' ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır."

UEFA'nın yapmış olduğu denetimlerde herhangi bir aksaklık tespit edilmediğine işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Söz konusu denetim, UEFA sistemine önceden girişi yapılan bilgilerin, şirket kayıtlarıyla uyumunun örnekleme metoduyla gerçekleştirilmesinden ibaret olup, herhangi bir aksaklık tespit edilmediği daha önce kamuoyuna açıklanmıştır. Şirketimiz, yukarıda anılan 9.4 milyon avroluk geçici aşım konusunda, 2014 yılında yapılan sermaye artışını ve ilave aldığı önlemleri UEFA ile paylaşacaktır. Ayrıca bilinmelidir ki UEFA'nın Annex XI 1 (b) maddesinde, olumsuz gelişen kur farklarının göz önüne alınacağı açık olarak belirtilmektedir."


Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2014, 22:42
YORUM EKLE

banner325