Jimnastik Ne Zaman Spor Haline Geldi?

Jimnastik sporu son zamanlarda dikkat çekmeye başladı. Peki Jimnastik sporu kaç yaşında? Cimnastik Ne Zaman Spor Haline Geldi? En Büyük Jimnastik Müsabakaları Hangileridir?

Spor 23.03.2021, 13:17 24.03.2021, 19:39
Jimnastik Ne Zaman Spor Haline Geldi?

Jimnastik sporu, çevikliği artırmak, vücut parçalarınızın ana koordinasyonunu ve daha iyi fiziksel kondisyonu artırmak için halkalar, çubuklar ve diğer araçları kullanan egzersizlerin sistematik performansını içermektedir. Peki Cimnastik sporu kaç yaşında? Cimnastik Ne Zaman Spor Haline Geldi? En Büyük Jimnastik Müsabakaları Hangileridir? 

Cimnastik Nedir?

Cimnastik, çıplak egzersiz yapmak anlamına gelir. eski Yunanca bir kelimedir. Çıplaklığın bir sonucu olarak, kadınların başlangıçta spora katılmasına izin verilmemiştir. Bu Spor, vücut kontrolü, kuvvet gibi fiziksel becerileri, hepsi sanatsal bir şekilde gerçekleştirilen akrobatik becerilerle birleşir.

Jimnastik sporu kaç yaşında, Jimnastik Ne Zaman Spor Haline Geldi?

Jimnastik, koşma, atlama, yüzme, fırlatma, güreş ve ağırlık kaldırma gibi egzersizlerle vücut gelişimine yardımcı olmak için uygarlığın ilk yıllarında Yunanca'da başladı. Bazı uzmanlar bunun 4000 yıl öncesine dayandığına inanıyor! Ancak, Modern jimnastik 1800'lerde Almanya'da başladı. Erkekler, 1896'da, kadınlar ilk kez 1928'de Amsterdam'da Olimpik jimnastikte yarıştılar. En eski Olimpiyat yarışmaları, günümüzün erkek artistik cimnastiği ile en yakından uyumludur.

En İyi Jimnastik Takımları Hangileridir?

Artistik jimnastikte, 20. yüzyılın ikinci yarısına Sovyetler Birliği ve Japonya (erkekler tarafında) hakim oldu. Daha yakın zamanlarda, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Çin, Romanya ve Japonya artistik jimnastikte en iyi takımlar oldu. Rusya ve Beyaz Rusya ve Ukrayna gibi diğer eski Sovyet ülkeleri ritmik jimnastikte en çok olimpiyat madalyasını kazananlar oldu. Jimnastiği ünlü yapan performanslar arasında 1972'de Sovyetler Birliği'nden Olga Korbut ve 1976 Olimpiyatları'na katılan Romanya'dan Nadia Comaneci yer alıyor.

En Büyük Jimnastik Müsabakaları Hangileri?

Olimpiyatlar dört yılda bir düzenleniyor ve artistik jimnastik takımlarının şu anda Londra'daki 2012 Oyunlarından başlayarak beş üyesi var. Takımlar, 2008 Oyunlarında altı üyeye sahiptir. 1996 Oyunlarına kadar yedi üyeye sahiplerdi.

Dünya Şampiyonaları, jimnastikte en büyük ikinci yarışmadır. 1994'te biri takımlar, diğeri bireysel olmak üzere iki Dünya ve Olimpiyat yılı olan 1996'da bir Dünya Şampiyonası vardı. Diğer büyük yarışmalar arasında Avrupa Şampiyonaları, Asya Oyunları, Pan Amerikan Oyunları ve Dünya Kupası karşılaşmaları yer alıyor.

TÜRKİYE'DE JİMNASTİK

Modern jimnastik Türkiye’de ilk defa Galatasaray Mekteb-i Sultanisi’dir ve okulun kuruluşu ile başlar. 1868 yılında tamamen batılı programla faaliyete geçen okul, Fransa’dan getirilen kadroda bulunan beden eğitimi öğretmeni Monsieur Curel ile modern jimnastiği Türkiye’ye getiren ilk kurum olmuştur. Türkiye’de jimnastik ve halter özellikle ilk dönemlerde iç içe ve birlikte sürdürülmüştür. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)