Karateciler dokuz madalya ile yurda dönüyor

Fransa’nın Montpellier şehrinde düzenlenen Avrupa Karate Şampiyonası’nın üçüncü gününde Türk karateciler bir altın, dört gümüş ve dört bronz madalya kazandı.

Spor 08.05.2016, 15:20
Karateciler dokuz madalya ile yurda dönüyor
Fransa’nın Montpellier şehrinde düzenlenen 51. Avrupa Karate Şampiyonası’nın üçüncü gününde bireysel kategori finalleri yapıldı.

Karatecilerimiz kazandıkları bir altın, iki gümüş ve iki bronz madalyanın ardından, iki gümüş ve iki bronz madalya daha elde ettiler. Türkiye toplam dokuz madalya ile üçüncü gün sonunda ev sahibi Fransa ile birlikte en çok madalya elde eden ülke oldu.

AYKUT VE SERAP HAKEM KURBANI


60 kilo finalinde İspanyol Matias Garcia Gomez ile karşılaşan Aykut Kaya rakibine 4-2 yenilirken hakem kurbanı oldu. Maçın son saniyesinde tataminin dışına çıkan Gomez’in dördüncü cezayı alması gerektiğini belirten milli takım antrenörleri maçın sonucuna itiraz etti. Ancak Türk ekibinin itirazı dikkate alınmadı. Avrupa şampiyonasında 2011’de bronz, 2013’te altın madalya kazanan Aykut Kaya Montpellier’de ikincilik kürsüsüne çıktı.

50 kilo finalinde Serap Özçelik ezeli rakibi Alexandra Recchia ile karşı karşıya geldi. Birbirlerini çok iyi tanıyan iki karatecinin mücadelesinde ilk iki dakika puansız geçildi. Maçın bitmesine 44 saniye kala Recchia 1-0 öne geçti. Bitime 27 saniye kala Fransız sporcu farkı ikiye çıkardı. Son saniyelerde baskıyı artıran Serap Özçelik’in karşılaşmanın bitimine 10 saniye kala vurduğu üç puanlık tekme hakemler tarafından değerlendirilmedi. Recchia’ya 2-0 kaybederek gümüş madalya ile yetinen Serap Özçelik üst üste altıncı Avrupa şampiyonasında derece yaparak önemli bir başarıya ulaştı.

KIZLAR AVRUPA ÜÇÜNCÜSÜ

Serap Özçelik, Büşra Tosun, Merve Çoban ve Büşra Şeyda Turan’dan oluşan Bayan Kumite Takımımız üçüncülük maçında Rusya’yı 2-1 mağlup ederek geçen yıl olduğu gibi bronz madalya kazandı. Serinin son maçında Serap Özçelik’in bitime 8 saniye kala vurduğu yumrukla aldığı bir puan bayan karatecilerimize galibiyeti getirdi.

Bayanlar ferdi katada Dilara Bozan da üçüncülük maçında Slovak Alzbeta Oveckova’yı 4-1 mağlup ederek bronz madalya aldı. Bozan, geçtiğimiz yıl İstanbul’daki şampiyonada ikinci olmuştu.

Avrupa Şampiyonası yarın erkekler-bayanlar takım kata ve erkekler takım kumite finalleri ile sona erecek. Kapanış töreninde Avrupa Karate Federasyonu bayrağını önümüzdeki yıl organizasyona ev sahipliği yapacak Türkiye adına Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan teslim alacak.
Yorumlar (0)