Alexa

Kaslar Nasıl Güçlendirilir?

Güçlü kaslara sahip olmak isteyen bay ve bayanlar bu yazıyı okusun. Fonksiyonel Antrenman Uzmanı Melih Hancıoğlu anlattı. güçlü kaslar için uygulanacak 6 farklı hareketi anlattı.

Kaslar Nasıl Güçlendirilir?

ideal bir görünüm ve Güçlü kaslar için yapılması gerekenleri anlatan Fonksiyonel Antrenman Uzmanı Melih Hancıoğlu, "Vücut direncimizin düşmesi zamanla kaslarımızın zayıflamasına yol açıyor. Bu durum, duruş bozukluğuna neden olduğu gibi yaşam kalitemizi de etkiliyor. " dedi. 

Güçlü Kaslar İçin yapılması Gerekli 6 Hareket Nedir?

Battle Ropes, sırt ve kol kaslarını kuvvetlendiren bir hareket

Vücut ağırlığına göre halatlar kullanılmaktadır. Halatların eş zamanlı sallanması, sırt ve kol kaslarını kuvvetlendirirken metabolik dayanıklılığı geliştirmektedir. Uygulanması; bacaklar bükülü ve sırt dik bir konumda iken halatlar eş zamanlı olarak dalgalandırılır.

Front Squat, kalça ve bacak kaslarını kuvvetlendiren bir hareket

Omuzların üzerine alınan ağırlık ile kişinin dik ve sabit durması sağlanır. Kalça ve bacak kaslarını kuvvetlendirmesinin yanı sıra arka kol, kanat, omurga ve el bileğinin esnekliğini arttır. Uygulanması şöyle: Bar omuzların üzerinde, dirsekler yukarı doğru kaldırılır, gövde dik bir pozisyonda durur. Topuklar yere sağlam basarken dizler ve kalça gerilerek 90 derecelik çökme derinliğine indirilir.

Pistol Squat: Bacak Kaslarını Güçlendirir

Tek bacak squatı olarak da bilenen bu harekette alet kullanılmamaktadır. Denge ve esnekliği arttırırken, bacak kaslarını güçlendirir. Uygulanması: Vücut olabildiğince dik bir şekilde tutularak tek bacak üzerine çömelirken diğer bacak ve kollar paralel bir şekilde uzatılır. Bakışlar ileriye odaklı olmalıdır.

Ayaklar asılı mekik: karın kaslarını geliştirir, kuvvetlendirir

Barfiks çubuğu yardımıyla yer çekimine karşı konularak kişinin vücut ağırlığını kaldırabilmesidir. Tüm vücudu çalıştırırken özellikle karın kaslarının gelişimine katkı sağlar. Uygulanması: Ayaklar barfiks çubuğuna sabitlenir. Baş aşağı bir pozisyonda düzenli nefes aralıkları ile kişi kendisini indirip kaldırır.

Box Jump: Bacak ve merkez kasların gelimini sağlayan bir hareket

Yüksek sağlam bir kutu yardımıyla yapılır. Bu hareket bedenin denge ve dayanıklılığını arttırırken bacak ve merkez kaslarının gelişimini sağlar. Uygulaması: Bacaklar omuz genişliğinde açılır. Kollar ileri ve geriye doğru hareket ettirilerek yeterli sıçramayla kutuya atlanır

Tire Flips: Güç ve dayanıklılığı artıran bir hareket

Büyük ağır lastik yardımıyla tüm vücut kasları üzerinde etkili olan bir harekettir. Güç ve dayanıklılığı arttırır. Uygulanması: Squat pozisyonunda parmaklar lastiğin altına yerleştirilir. Ayağa kalkarken lastik yukarı doğru kaldırılır. Kalkış anında öncelikle bacaklar kullanılır. Çekme pozisyonunda olan eller itme pozisyonuna getirilir.

Fonksiyonel Antrenman Uzmanı Melih Hancıoğlu, kuvvetli kasların yanı sıra sıkı bir vücuda sahip olmak için düzenli çalışmanın önemini vurguladı. Doğru bilinen yanlışlar ile ilgili de bilgeler veren Hancıoğlu, “ Hareketlerin doğru uygulanması için en büyük önceliğimiz danışanlarımızı doğru yönlendirmek. Yanlış uygulanan hareketlerde kalıcı sakatlıklar oluşabilir. Bunu önlemek için uzman tavsiyesi önerdi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2019, 14:25
YORUM EKLE