Milli Sporcu Ayşe Begüm Onbaşı Kimdir, Nereli, Kaç Yaşındadır?

Ayşe Begüm Onbaşı, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonası'nda altın madalya kazandı. milli sporcu Ayşe Begüm Onbaşı Türkiye'nin gururu oldu. Peki, Ayşe Begüm Onbaşı kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?

Spor 30.05.2021, 13:29
Milli Sporcu Ayşe Begüm Onbaşı Kimdir, Nereli, Kaç Yaşındadır?

Ayşe Begüm Onbaşı, Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonası'nda altın madalya kazanarak Türkiye'ye gurur yaşattı. Peki, Ayşe Begüm Onbaşı kimdir, kaç yaşındadır?

Milli sporcu Ayşe Begüm Onbaşı, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonası'nda bireysel kadınlar finalinde 21.850 puanla altın madalya elde etti.

Ayşe Begüm Onbaşı, 2001 yılında Manisa-Akhisar'da doğdu.Türk aerobik jimnastikçisi olan Onbaşı, sporla henüz 3 yaşındayken tanıştı. O günlerde Akhisar’da bale eğitimi alan başarılı sporcu, İspanyol bale öğretmeninin dikkatini çekmesiyle birlikte, jimnastiğe yöneldi. Sporcu bir aileden gelen Ayşe Begüm, zaman içinde dünya çapında bir jimnastikçiye dönüştü. Ayşe Begüm Onbaşı aynı zamanda Red Bull atletidir. Dünya ve Avrupa şampiyonalarında altın madalya kazanmıştır. 

  • Ocak 2020 tarihinden itibaren Akhisar Belediyespor'a katılmış ve spor çalışmalarını burada sürdürmüştür
  • 2011-2012'de milli takıma kabul edildi ve Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Bulgaristan'daki uluslararası yarışmalara katıldı. 
  • 2015'te Meksika'da gerçekleşen Dünya Şampiyonası’nda 12 - 14 yaş grubunda dünya üçüncüsü oldu.
  • 2016’da Güney Kore’de düzenlenen Aerobik jimnastik Dünya Şampiyonası'nda ise 15 - 17 yaş grubunda altın madalya kazandı.
  • İspanya’daki Akdeniz Gençler Şampiyonası’ndan  Portekiz’de bir uluslararası turnuvadan üç altın madalya ile döndü. 
  • 7. Dünya Yaş Grubu Müsabakalarında takım arkadaşları Mehmet Ercoş ve Deniz Şahin ile birlikte Trio etkinliğinde gümüş madalya kazandı.
  • Onbaşı, İspanya Guadalajara'daki 2. Akdeniz Şampiyonası 2017'den ve Portekiz Cantanhede'deki 7. Uluslararası Açık Müsabaka 2017'den toplam üç altın madalya ile döndü.
  • 2017 Aerobik Jimnastik Avrupa Şampiyonasında Genç Kadınlar Bireysel etkinliğinde bir altın madalya, Fas Marakeş'teki 2018 Gymnasiade'de gümüş madalya kazandı.
  • Portekiz Guimarães'da düzenlenen 2018 Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonasında Genç Kadınlar Bireysel etkinliğinde bronz madalya kazandı.
  • Temmuz 2016 itibarıyla "Madalya Canavarı" lakaplı Onbaşı, ulusal ve uluslararası yarışmalarda 35 altın madalya da dahil olmak üzere 60'tan fazla madalya kazandı.
Yorumlar (0)