Red Bull Formulaz’ın 10.’su Yapıldı

Karadeniz’de gelenekselleşen tahta arabaların mücadelesi Red Bull Formulaz, Rize Ardeşen’in Tunca’da bu sene 10.düzenlendi.

Spor 23.08.2018, 23:36 23.08.2018, 23:52
Red Bull Formulaz’ın 10.’su Yapıldı

Red Bull Formulaz,  Bu sene 10.’su yapılan organizasyon bir kez daha renkli anlara sahne oldu. Dünya Supersport Şampiyonu Kenan Sofuoğlu da tahta otomobil yarışlarının heyecanını yaşayan isimler arasındaydı. Sofuoğlu, “Beni buraya getiren sadece tahta otomobil yarışı değil, bizi seven ve güzel karşılayan insanlarımız ve buradaki atmosfer. Onlar ne kadar eğleniyorsa ben de onlar kadar eğleniyorum” dedi.


Karadeniz insanının 1900’lü yılların başlarında yüksek noktalardan aşağı daha hızlı inmek için ürettiği tahta arabaların yarıştığı Red Bull Formulaz’ın 10.’su, Rize’nin Ardeşen ilçesindeki Tunca beldesinde düzenlendi.

Red Bull Formulaz’ı binlerce kişi yerinden izledi.

Atmosferiyle büyüleyen, sadece eğlencesiyle değil kurallarıyla da dikkat çeken organizasyona Kenan Sofuoğlu da katıldı. Sofuoğlu, otomobili de deneyimleyerek yarıştı.

Kenan Sofuoğlu, etkinliğin ardından “Ben her sene Formulaz’a geliyorum. Sadece geçen sene gelememiştim. Davet edilince programımı ayarlayıp çok sevdiğim Rize’ye gelmek istedim. Beni buraya getiren sadece tahta otomobil yarışı değil, bizi seven ve güzel karşılayan insanlarımız ve buradaki atmosfer. Onlar ne kadar eğleniyorsa ben de onlar kadar eğleniyorum. Bu yarışların Türkiye geneline de yayılmasını istiyorum. Umarım gerekli koşullar oluşur ve Tüm Türkiye bu heyecanı yaşar” dedi.

Hiçbir şekilde frenin, motorun ve demir bir parçanın kullanılmadığı araçlar, 1600 metreyi başarılı bir şekilde tamamlayarak bitiş çizgisine ulaşmaya çalıştı. Yokuşların da yardımıyla 70 km/s hıza kadar ulaşabilen araçlarda ayağa takılan sert lastikler fren işlevi gördü, katılımcılar kıyasıya yarıştı.

40 yaş üstü katılımcıların ayrı bir kategoride yarıştığı Red Bull Formulaz’da en yaratıcı tasarımı gerçekleştiren yarışmacı da ödüllendirildi. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)