Rejim erteleme taktikleri...

SMDK Sözcüsü Safi, Cenevre'de sürdürülen barış görüşmelerinin bu sabahki bölümünün rejimin erteleme taktikleri ile geçtiğini söyledi.

Spor 27.01.2014, 17:52 27.01.2014, 21:17
Rejim erteleme taktikleri...
 Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Sözcüsü Luey Safi, sabahki görüşmelerde hiçbir ilerleme kaydedemediklerini söyledi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Sözcüsü Luey Safi, yerel saatte 11.00'de başlayan görüşmenin ardından BM'de yaptığı basın açıklamasında, "Bu sabahki görüşme, rejimin erteleme taktikleri ile geçti hiçbir ilerleme katedemedik" dedi.

"Rejim, farklı tekliflerle gelerek toplantıların asıl amacından uzak tutmaya çalıştığını ifade eden Safi, "Suriyeli kıdemli (senior) delegeler, müzakerelere hala katılmadı. Onlar hala odanın dışındalar. En kıdemsiz (Junior) üyelerini delegasyonlarına liderlik yapmak için göndermişler. Bu da Suriye rejiminin politik çözüm için ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor" dedi.

Basın açıklaması sonrasına Safi, aracına binerek hızla BM binasından uzaklaştı.

Öğleden sonra devam edilecek görüşmede, BM Özel temsilcisi Lakdar İbrahimi'nin delegasyonlarla ayrı ayrı görüşmesi bekleniyor.

Görüşme öncesinde Safi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bugün siyasi müzakerelere başlamayı hedefliyoruz" demişti. Cenevre'de görüşen Suriye muhalefeti ve rejim temsilcileri müzakereler öncesinde "istişareler" yürütmüş, Humus'taki durum, insani yardımlar, tutukluların serbest bırakılması gibi konuları ele almıştı. 

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi'nin arabuluculuğunda aynı salonda bir araya gelen ancak henüz karşılıklı konuşmaya başlamayan taraflar, görüşlerini ve taleplerini İbrahimi aracılığıyla karşı tarafa iletiyor. 

El İbrahimi, daha önce yaptığı açıklamada siyasi müzakerelerin, uluslararası toplum tarafından 2012'deki Cenevre-1 Konferansı'nda kabul edilen Cenevre Bildirisi temelinde yapılacağını kaydetmişti. Cenevre-1 Bildirisi, Suriye’de iç savaşa son verme hedefiyle siyasi bir geçiş sürecinin başlatılmasını ve geçiş süreci yönetimi kurulmasını öngörüyor. Ancak Suriye rejimi, Cenevre Bildirisi üzerinde bazı çekincelerinin olduğunu kaydediyor.
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P