Şampiyon takım ihya oluyor

Spor Toto Süper Lig’in 2016 şampiyonu Beşiktaş’ın gelirlerini arttıracağı ifade ediliyor. En önemli geliri Şampiyonlar Ligi ile Avrupa Ligi’ne katılımın ve yayın haklarının getireceği bildiriliyor. Kara Kartal’ın formalarının ve tişörtlerinin de ilgi göreceği tahmin ediliyor.

Spor 21.05.2016, 13:14
Şampiyon takım ihya oluyor

2015’in şampiyonu Galatasaray’ın eline Avrupa kupalarından 103 milyon lira, yayın hakkından 72 milyon lira, ürün satışından 71 milyon lira geçti.

Spor Toto Süper Lig’de başarı gelir getiriyor. Futbolu ile beğeni toplayan, şampiyon olan takım cebini dolduruyor. Gerek Avrupa’dan gerek yayından gerek bilet ve ürün alımından gelen meblağ ihya ediyor. Konu ile ilgili araştırmaları bulunan Reel Kapital Analisti Enver Erkan, şampiyon adaylarının ilgi odağı olduğunu vurguluyor. Erkan, “Taraftarın takım ile bağı oyunu ile orantılıdır. Hali ile şampiyon veya şampiyon adayı olan bir takımın takip edilme oranı da artacaktır.” diyor.


Başarının takım gelirlerini arttırdığını anlatan Erkan, şunları belirtiyor:

“Belli başlı gelir alanları naklen yayından, lisanslı ürün ve bilet satışından, reklam ile sponsorluktan gelen meblağdır. Şampiyonlar Ligi veya UEFA Avrupa Ligi’ne katılımdan gelen paradır.

Beşiktaş 2008 – 2009 döneminde şampiyon oldu. Buna uyumlu olarak 2009-2010 döneminde takımın gelirlerinde önemli oynamalar görüldü. Yayın gelirleri 28 milyon liradan 51 milyon liraya, kombine kart ve loca gelirleri 11 milyon liradan 16 milyon liraya tırmandı. Şampiyonlar Ligi’nden de 18 milyon lira geldi. Bu sayede kulübün 2009 bilançolarında satış gelirleri 86 milyon liradan 132 milyon liraya tırmandı. Buna karşılık lisanslı ürün satış geliri, sponsorluk ve reklam geliri ve maç hasılatlarında önemli bir oynama görülmedi.

2014 bilançolarından bir dönem evvel şampiyon olan Fenerbahçe’nin durumunu da ele almada yarar var. Takımın o aralar naklen yayın gelirleri 78 milyon liradan 94 milyon liraya, lisanslı ürün satışları da 77 milyon liradan 81 milyon liraya geldi. Lisanslı ürün satışında yine önemli bir oynama görülmedi. Stat hasılatında ilgili dönemde gerileme var, bu da Passolig nedenli. Kulüp yaptırımdan ötürü Avrupa’da oynamadığı için Avrupa kupaları geliri de yok.

2015 Eylül bilançolarında 2015 şampiyonu Galatasaray’ın gelirlerinin de arttığı ortada. Şampiyonlar Ligi gelirleri 51 milyon liradan 103 milyon liraya, yayın hakkı gelirleri 57 milyon liradan 72 milyon liraya, ürün satış gelirleri de 48 milyon liradan 71 milyon liraya tırmandı. Diğer kulüplerin lisanslı ürün satışlarından gelirleri, şampiyon oldukları senelerde pek artmazken, Galatasaray’da dramatik oynama görülmesi takımın dördüncü yıldızı alması ile alakalı. Çünkü pek çok taraftar eski 3 yıldızlı formalarının yerine 4 yıldızlı forma almayı tercih etti.”


Erkan, şampiyonluğun takımların kuvvetini arttırdığını belirtirken de şu açıklamalarda bulunuyor:


“Şampiyonluğun esas getirisi UEFA kupalarına katılım gelirlerinde ve naklen yayın gelirlerinde olmaktadır. Kulüplerin reklam değeri büyük olduğu için sponsorluk, reklam gibi gelir kalemlerinde şampiyon olmasalar dahi bir sorun ile karşı karşıya kalmadıkları görülüyor. Bunun dışında stat hasılatı dışsal bir nedenden etkilense de normalde taraftar, ümidi olduğu müddetçe stada gitmekte, bu da kulüpleri ayrıştırmıyor. Lisanslı ürün satışında da Galatasaray’ın 2015’te istisnai durumu ayrışma yaratmış; bunun dışında şampiyon olunan dönemlerde dahi dramatik oynamalara rastlanmamıştır. Çünkü taraftar şampiyon olunmasa dahi forma ve lisanslı ürün almaktadır. Ayrıca şampiyon olunmamış olsa bile renkli bir futbolcu alımı forma satışlarını arttırabilmektedir. Star oyuncuların formaları daima talep görmektedir.”
Yorumlar (0)