Alexa

Shaolin Kung-fu eğitimleri Samsun'da

Shaolin Kung-fu her yaştan öğrencinin katılım gösterdiği derslerle Samsun'da devam ediyor. Samsun'da Bölge Antrenörü  Zekeriya Yazıcı ve Antrenör Yüksel Arslan, öğrenciler, kung-fu'nun yüzyıllardır değişmeyen formlarını öğrendiklerini söyledi.

Shaolin Kung-fu eğitimleri Samsun'da

Kung-fu eğitimleri Samsun'da devam ediyor. Bölge Antrenörü Zekeriya Yazıcı ve Antrenör Yüksel Arslan, özünde savunmayı barındıran ve bir spor dalı olan "KUNG-FU nedir" sorusuna cevap verirkin, öğrencilerin kung-fu'nun yüzyıllardır değişmeyen formlarını derslerde öğrendiklerini belirtti.

Her yaştan öğrencinin katılım gösterdiği kung-fu derslerinde öğrenciler, şiddete karşı bir spor olduğu halde kendisini savunmayı öğrenirken, form haraketleriyle de belli bir çalışmadan sonra anatomisi değiştiği için bir saldırıyı püskürtebilecek potansiyel oluşturduğunu belirten usta sporcular,verdikleri bilgiler doğrultusunda Amerika ve Çin'de eğitimini aldıktan sonra Enver Beygova'nın Türkiye ile tanıştırdığı Shaolin Kungfu Savunma Sanatı, Türkiye Wushu Federasyonu bünyesinde yaşatılıyor. İlk zamanlarda geniş bir kitleye hitap eden Shaolin Kungfu, eskisi gibi popüler bir spor olmasa da İstanbul, Yalova ve Samsun'da faaliyetlerini devam ettiriyor.

Samsun'da Shaolin Gençlik ve Spor Kulübü bünyesinde Karadeniz Bölge Antrenörü Zekeriya Yazıcı ve Antrenör Yüksel Arslan koordinesinde, kungfu eğitimleri her yaştan öğrenciye verilebiliyor. Böylece, Öğrenciler kung-fu'nun yüzyıllardır değişmeyen formlarını derslerde öğreniyor .

Şiddet Karşıtı Bir Spordur

Samsun Shaolin Kungfu Spor Kulübü'nün Antrenörü Yüksel Arslan,yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

"Shaolin kung fu, Samsun'a 90'ların başında geldiğinde zengin bir öğrenci kitlesine hitap ediyordu. Sonrasında giderek büyümesine rağmen, ne yazık ki günümüzde çok nadir yerlerde yapıldığını görüyoruz. Shaolin kung funun yaşaması gerekiyor. Bu spor sadece saldırı sporu değildir. Özünde savunmayı barındıran şiddete karşı bir spordur. Bu sporu yapan bir sporcu kendini savunmasa bile belli bir form haraketleriyle, belli bir çalışmadan sonra anatomisi değiştiği için bir saldırıyı püskürtebilecek potansiyele getirebilecek bir eğitim tarzıdır. Shaolin kung fu sporunda, öğrencinin yetişmesi için en az 5-6 yıl bir eğitim süreci gerekiyor"

KUNG-FU nedir?

Shaolin Manastırı’ndaki keşişlerin uyguladıkları Kung-Fu sanatı dillere destan olmuş tüm dünyada hatrı sayılır bir saygınlık kazanmıştır. Shaolin Kung-Fu bir yaşam biçimidir.Aynı zamanda bir mücadele sanatıdır.

Nefsine hakim olma,alçak gönüllülük,gelenek ve göreneklere uyma, doğruluk Kung-fu'nun temel taşlarıdırı olmuştur.

Gerekli eğitimini almış bir kung-fu'cu ancak gerçek bir tehlike durumunda fiziki reaksiyon gösterir. Bu reaksiyonda amaç saldırganı öldürmek ya da yok etmek değildir. Reaksiyondan amaç saldırganı etkisis hale getirmektir.

Yüzlerce Kung-fu stilinin kurucuları,kendilerine özgü dövüş biçimlerini oluştururken o günlerde bilinen insan iskeleti yapısından ve geleneksel tedavi yöntemlerinden de faydalandıkları bilinir.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2019, 17:04
YORUM EKLE