Süper Lig İkili Averaj Kuralı

Birçok ligde oynanan müsabakalar sonunda var olan liglerde takımların şampiyonluk durumunu etkileyen bir kuraldır İkili averaj kuralı.

Spor 18.07.2022, 17:46
Süper Lig İkili Averaj Kuralı

Süper Ligde 2021-2022 yılında toplam 20 takım mücadele etti ve sezon boyunca her takım içeride ve dışarıda 38 müsabaka gerçekleştirdi. Fenerbahçe ve Trabzon takımları arasında geçen şampiyonluk yarışı için insanlar İkili averaj hesapları yaparak şampiyonun kim olacağını sıkça tahmin etmeye çalıştı.

İkili Averaj Kuralı Nedir?

Birçok ligde oynanan müsabakalar sonunda var olan liglerde takımların şampiyonluk durumunu etkileyen bir kuraldır İkili averaj kuralı. Sezonun tamamlanması ile iki futbol takımının aynı puanda olması ile uygulanmaya konulan kuraldır. Puan eşitliği olması durumunda takımların aralarındaki müsabakalara bakılarak uygulanan kuraldır.

Mevzuat İkili Averaj Kuralı İçin Ne Söylüyor?

Türkiye Futbol Federasyonunu ikili averaj kuralı için oluşturduğu mevzuatta;

* Oluşturulan lig organizasyonlarında takımların belirlenmiş müsabaka takvimine göre çıktığı müsabakaların sonucunda kazanmaları, berabere kalmaları ve kaybetmeleri sonucunda bir puan sistemi oluşturulmuştur. Bu puan sisteminde galibiyet 3, beraberlik 1 ve mağlubiyet 0 puandır.

* Puan sistemine göre en çok puan kazanan takım şampiyon olmaktadır. Ancak bazen puan eşitliği yaşanmaktadır. Bu eşitlik durumu için;

  1. a) Aynı puanda iki takım var ise ;

1) İki takım arasındaki maçlarda kim daha çok puan almış buna bakılır.

2) Aralarındaki müsabaka puanı eşit olduğu takdirde gol averajı aldı verilen en çok golü kim atmış durumuna bakılmaktadır.

3) İki takımda eşit sayıda puan aldı ve eşit sayıda attı. Bu durumda puan tablosunda en çok gol atan takım ligi kazanır.

4) İlk 3 şartın tamamının eşit olma durumunda lig boyunca en çok gol atan takımın üstünlüğü gerçekleşmiş olur.

5) 4 şart eşit ise tarafların hükmen mağlup sayılma durumları baz alınır.

6) Sayılan tüm şartlar eşit olduğu durumda iki takım arasında tek maç olacak şekilde bir maç gerçekleşir ve bu maçın galibi ligi ve şampiyonluğu kazanmış olur.

  1. b) Aynı puanda 3 takım olma durumu var ise;

1) 3 takımın mallarına göre puan durumu oluşturulur. En çok puanı alan takım ligi kazanır.

2) İkinci olarak 1 de belirtilen sıraya göre gol averajına bakılır ve bu averajdaki eşitlik durumu deplasmanda daha çok gol atan lehine sonuçlanır.

3) İlk 2 maddede eşitlik bozulmaz ise en çok gol atan kazanır.

4) Bu şartlarda eşitlik bozulmaz ise lig genel averajları durumu belirler.

5) 4 şart eşit ise hükmen mağlup olma durumlarına bakılır.

6) Tüm şartlarda sağlanamayan eşitlik durumunda aralarında gerçekleşecek müsabakalar ile şampiyon olan takım belirlenir.

Dünya Liglerinde İkili Averaj Kuralı

Dünyada oynanan birçok lig süper lig ile benzer uygulamayı kullanmaktadır. Her kuralda olduğu gibi küçük farklılıklar yaşansa da uygulama şekli aynı veya sıralama farklı olacak şekilde devam etmektedir.

İkili Averaj Kuralı Süper Ligde Kaldırıldı Mı?

İkili averaj kuralı Süper ligde devam etmektedir. Türkiye Futbol Federasyonunun belirlemiş olduğu mevzuat ile kullanılan bu kural genel averaj kuralı ile birlikte yeni mevzuatta detayları ile ifade edilmiştir.

Kaynakça

SporDurağı. “Spor Terimleri”. https://sporduragi.com/

Yorumlar (0)