Türk sporunu orman kanunlarına teslim etmeyiz

Galatasaray Kulübü Başkanı Aysal, Türk sporunda şikeciliğin, ırkçılığın ve sokak kabadayılığının normalleştirildiği bir düzen oluşturulduğunu ileri sürdü.

Spor 10.09.2014, 17:16 10.09.2014, 17:30
 Türk sporunu orman kanunlarına teslim etmeyiz
Galatasaray Kulübü Başkanı Aysal, Türk sporunda şikeciliğin, ırkçılığın ve sokak kabadayılığının normalleştirildiği bir düzen oluşturulduğunu ileri sürdü.

İSTANBUL (AA) - Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, Türk sporunda şikeciliğin, ırkçılığın ve sokak kabadayılığının normalleştirildiği bir düzen oluşturulduğunu ileri sürdü.

Galatasaray Adası'nda düzenlenen, kulübün eylül ayı olağan divan kurulu toplantısının açılış konuşmasını yapan başkan Aysal, sporun daha önce hiç olmadığı kadar derin bir toplumsal ayrışma ve ötekileştirme kültürünün etkisinde olduğunu savundu. Aysal, şunları kaydetti:

"Birlik beraberlik içerisinde müreffeh ve güvenli bir ülkenin vatandaşları olarak spor yapma ve yarışma rüyamızı, kendi ellerimizle bir karabasana çevirme yolunda ilerliyoruz. Bu kabul edilemez durumun etkin bir parçası olarak giderek daha kirli, daha yoz ve daha etik dışı bir mecraya doğru savruluyoruz. Bütün ahlaki ve evrensel sportif değerlerin hükümsüz kılındığı, şikeciliğin, ırkçılığın, sokak kabadayılığının normalleştirildiği bu yeni düzende, adaletsizlik, kayırmacılık ve TFF, TBF, TKF gibi tarafsız kurumlar şapkasının altında gelişen zorbalık bir orman kanunu haline gelmiş bulunuyor."

Türk sporunun üzerine bulaşmış olduğu çamurdan acil olarak temizlenmesi gerektiğini belirten Ünal Aysal, şöyle devam etti:

"Geldiğimiz noktada ortaya çıkan bu tabloda çoğumuz bilmeden ve istemeden az veya çok bir rol oynamış olabiliriz. En azından pasif kalarak, göz yumarak, çekinerek ve hatta sistemin kendisini temizleyeceğine dair inancımıza güvenerek ve reaksiyon göstermekte gecikerek hata yapmış olabiliriz. Artık bıçak kemiğe dayanmış durumda. Türk sporu bugün üzerine bulaşmış olan çamurdan acil olarak temizlenmek zorunda. Spor kulüplerinin içine, yönetimlerine, medyaya, federasyonlara, hatta en güvendiğimiz bürokratik mekanizmalarına kadar sızmış olan bu fanatizm ve holiganizm kokan pislikten arınmak mecburiyetindeyiz." 

 

- "Türk sporunun orman kanunlarına teslim olmasına izin veremeyiz"

Türk sporunun "orman kanunlarına teslim olmasına" izin veremeyeceklerini anlatan sarı-kırmızılı kulübün başkanı, ülke sporunun, ahlaki değerleri öne çıkaran, adil rekabet koşullarını norm haline getiren, kurumlarına, yargısına, ahlakına güvenilen bir ortama taşınabilmesi için el birliği ile çalışmalarının en önemli sorumlulukları olduğunu vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

"Bunun alacağımız puanlardan, şampiyonluklardan çok daha değerli bir çaba olacağından emin olunuz. Yediden yetmişe gönül verdiğimiz kulüplerimize, sporcularımıza, ülkemizin dünya sathında taşıdığı itibara yapacağımız en değerli katkı temiz ve etik bir spor çevresini yeniden inşa etmektir. Metin Oktayların, Süleyman Sebaların, Lefter Küçükandonyadis'in aşıladığı barış ve kardeşlik ruhunu spor ailesinin kutsal emaneti olarak bir bayrak gibi taşımak, sadece geçmişe değil geleceğe de borcumuzdur. Galatasaray Kulübü olarak Türk sporunun damarlarına çöreklenmiş bu virüsü, bu kirli ve yozlaşmış kabadayı çetesinin sızmış olduğu spor medyasından, spor kulüplerinden, federasyonlardan ve kimi kurumlardan temizleyene kadar mücadele edeceğimize toplum olarak söz vermeliyiz. Türk sporunun orman kanunlarına teslim olmasına izin veremeyiz. Etik sporun, evrensel ve ahlaki değerlerin peşindeki tüm spor kamuoyunu mücadelemizde takım gözetmeksizin bize katılmaya davet ediyoruz ve 'Bir aslanın dişlerini gördüğünüzde sakın ola size gülümsediğini zannetmeyin' diyoruz."

 

- Forma sponsoru çalışmaları

Ünal Aysal, Galatasaray Futbol Takımı'nın henüz bulunmayan forma sponsorluğu için yeni formüller oluşturduklarını aktardı.

Yurt içi ve yurt dışında bazı firmalar ile görüşmelerin sürdüğünü anlatan Aysal, "Futbol forma sponsorluğunda bir ilk gerçekleştirmeye çalışılmış, yurt içi ve yurt dışı faaliyetler bazında sponsorluklar ayrılarak yeni bir sponsorluk formülü üretilmiştir. Bunun kesinleşmiş şeklini bir hafta içinde sizlere duyurabileceğimizi ümit ediyorum. Bu işlem ilk etapta kısa vadeli yani bir yıllık süre için kurgulanmış olmakla beraber buna paralel olarak büyük bir dış müessese ile 2015-2016 sezonu itibari ile 5 yıllık yeni bir sponsorluk çalışması için de ciddi bir merhale kaydedilmiştir" diye konuştu.

"Ekonomik olarak radikal kararlar alınacak"

Ünal Aysal, Galatasaray Kulübü'nün sağlıklı ve sürdürülebilir bir yapıya ulaşması için bazı radikal kararlar aldıklarını söyledi.

Personel sayısında yüzde 25, ulaşım hizmetlerinde yüzde 60 tasarruf yapacaklarını belirten Aysal, seyahat, personel avansları ve futbol ile amatör şubelerde genel giderlerin tamamında da ciddi kısıntılar öngörüldüğünü vurguladı.

Bazı gelir artırıcı projeleri olduğunu kaydeden Başkan Aysal, yılda yaklaşık 40 milyon lira üstünde bütçe kullanan kadın ve erkek basketbol takımlarının bir anonim şirket altında profesyonel yapıya kavuşturulacağını söyledi. Aysal, kulübün gayri menkullerinin bir gayrimenkul yatırım ortaklığı bünyesi altında toplanarak projelendirilmesi ve bundan doğacak katma değerlerin kulübe temettü olarak kazandırılmasını amaçladıklarını açıkladı.

Galatasaray'ın marka değerinin devamlı gelir ve kara döndürülmesi için özellikle yurt dışındaki büyük markalar, ortaklar ve girişimler bazında geliştirilerek farklılık oluşturmak istediklerini belirten Aysal, futbol ve basketbolda yurt içi ve dışında iki yönlü bir sisteme girerek ek gelir ve kazançlar ile bu iki önemli spor dalında yalnız Türkiye'de değil, Avrupa'da da sürekli başa oynayan lider takımlar kurmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
banner442