Akıl Alacak İş Değil: Makinelar Saldırdı...

Rusya ve Çin tarafından ABD’ye yapılan siber ataklarda ilk defa kamera ve buzdolabı gibi akıllı ev aletleri web sitelerine saldırdı.

Teknoloji 23.10.2016, 14:37 23.10.2016, 15:42
Akıl Alacak İş Değil: Makinelar Saldırdı...

Yeni dünyada konvansiyonel savaşlar yerini daha karmaşık siber saldırılara bırakıyor. Akıllara durgunluk veren teknolojide ki bu gelişme hayallerinde ötesine geçti.

ABD’ye yönelik gerçekleştirilen siber saldırılarda bir ilk yaşandı. ABD’de sosyal ağlara hizmet veren BYN şirketi başta olmak üzere DNS hizmeti veren firmalara yapılan DDoS saldırılarında ilk defa makineler bildiğimiz makineler kullanıldı.

Rusya ve Çin tarafından 14 milyon IP üzerinden gerçekleştirilen saldırılar neticesinde GitHub, Twitter, Reddit, Spotify, SoundCloud, PayPal, Netflix, Reddit, SaneBox, AirBnB, Basecamp, Business Insider, CNN, Esty, Github, HBO Now, Pinterest, Recode, The Verge, Heroku ve WhatsApp gibi dünyaca ünlü sitelerin bağlantıları kesildi.

Türk kullanıcılar da zaman zaman Twitter, Facebook gibi sosyal medya sitelerine girmekte zorlandı.


Ülkenin yüzde 80’ini internetsiz bırakan ataklar, saatler süren uğraşların sonucunda püskürtüldü. Bir günlük saldırının ABD’ye bilançosunun 7-8 milyar dolar olduğu tahmin edildi.

Eset Türkiye Teknik Müdürü Erkan Tuğral siber atakların makineler tarafından gerçekleştirilmesi açısından bir ilk olduğunu belirtti. Tuğral: “Saldırıların şekli çok ilginç olduğunu İnternete bağlı başı boş cihazlar kullanıldığını, Saldırılar ‘IoT’ yani nesnelerin interneti üzerinden yapıldığını belirtti.

Tuğral; "Saldırıya katılanlar arasında kamera da var akıllı buzdolabı ve çamaşır makinesi de var. Firmalar bu cihazlar için çok basit şifreler kullanıyor. Casus yazılımlar tarafından ele geçirilen cihazlar daha sonra hedeflere yönlendiriliyor” dedi.

DDoS saldırılarını durdurmanın nereyse imkansız olduğunu dile getiren Tuğral, Saldırılar Rusya ve Çin tarafından gerçekleştirilse de yüzde 80’i ABD içerisinden yapıldığını söyledi.

ABD’deki cihazlar ve bilgisayarlar truva atı gibi kullanıldığını, benzer saldırıların Rusya ile yaşanan uçak krizinden sonra Türkiye’ye de yapıldığını belirtti. Türk Telekom yurt dışı ile internet erişimini engellese de başarılı olamadığını belirten Tuğral; "Çünkü o zaman saldırıların yüzde 90’ı Türkiye içerisinden geliyordu” diye konuştu.

DDoS nedir?

DDoS (Distributed Denial of Service attack) saldırılarında virüs bulaştırılmış botnet denilen bilgisayar ve telefonları kullanıyor. cihazlar, uzaktan casus yazılımlar üzerinden harekete geçebiliyor. 5 milyon sunucuya hizmet veren bir web sitesine 10 milyon trafik yönlendiriliyor. Dolayısıyla altyapı yetersiz kalıyor ve site devre dışı kalıyor.

Bilgisayarların yüzde 90'ı zombi

Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Levent Karadağ Türkiye’nin en çok saldırı yapan ve en çok saldırıya uğrayan ilk 5 ülke arasında yer aldığını ifade etti. DDoS saldırıları konusunda Türkiye’nin sınıfta kaldığını ifade eden Karadağ, “Türkiye’deki bilgisayarların yüzde 90’dan fazla zombi hâline dönüştürülmüş durumda. Bireysel kullanıcılar maalesef güvenlik tedbiri almıyor. Türkiye’deki 42 milyon cep telefonunun neredeyse 35 milyonu korumasız” dedi. Siber saldırılara karşı fiber altyapın şart olduğunu dile getiren Karadağ, “Bu konuda Gana’nın bile gerisindeyiz. Eğer altyapı güçlü olursa daha güçlü saldırılar yapmak zorundalar. Ayrıca yerli siber güvenlik yazılım geliştirilmeli. Şu an Türkiye’de siber güvenliğin yüzde 97’si yabancılara emanet."dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)