Akıllı Telefonlar Sağlığımızı Nasıl Bozuyor?

Akıllı telefonlar hayatımızın bir parçası oldu. Gündüzleri elimizde veya cebimizde geceleri ise yanbaşımızda bulunan akıllı telefonlarımız sağlığımızı da yakından ilgilendiriyor. Peki, sağlığımızı da etkileyen akıllı telefonlardan kendimizi nasıl koruyabiliriz?

Teknoloji 06.12.2020, 19:38 06.12.2020, 23:57
Akıllı Telefonlar Sağlığımızı Nasıl Bozuyor?

Akıllı telefonlar veya cep telefonları hayatımızın bir parçası oldu. Akıllı telefonlar haberleşme ve bilgilere ulaşmada, işlerimizi daha kısa zaman içinde halletmede çok önemli bir olmazsa olmazlarımızdan biri olmuştur. Ancak doğru kullanılmadığında sağlığımızı da olumsuz yönde etkileyen akıllı telefonlar en yakın dostumuz olarak görmek bir hatadır.

Akıllı telefonunuzun sizi nasıl öldürebileceğini öğrenmek için aşağıya yazıyı mutlaka okuyun:

Uyku problemleri:

Siz gece kitap okurken akıllı telefonunuz veya tablet ekranınız mavi bir ışık yayar ve uyku hormonumuz olan melatoninin uykuya neden olmak için beynimize ulaşmasını engeller. Bu, beyninizin gece olduğu sinyalini almamasına neden olur. Bunun yerine, beyniniz hala gündüz olduğunu düşünmek için kandırılır. Sirkadiyen ritminiz mahvolur ve ertesi sabah kendinizi sersemlemiş ve tazelenmemiş hissederek uyanırsınız. Bunun uyku vakti rutininizin arkasındaki suçlu olduğundan şüpheleniyorsanız, bu etkiyi en aza indirmek için yatmadan önce ekranınızı karartmayı deneyebilirsiniz. 

Sosyal karşılaştırma / yalnızlık

Telefonlarınızı veya tabletlerinizi çevrimiçi, özellikle sosyal medyada bağlantı kurmak için kullanırsanız, kendi hayatınızı yaşama fırsatını kaçırıyor olabilirsiniz. Çeşitli araştırmalar, başkalarının beslemelerini tarayanların, özellikle sosyal karşılaştırma yaptıklarında, kendi yaşamlarında daha mutsuz, depresif ve yalnız olduklarını göstermiştir. Başkalarıyla çevrimiçi bağlantı kurarak zaman geçirmek oldukça sağlıklı olsa da, işin püf noktası kendi hayatınızda bir dengesizliğe neden olmadan mutlu ortamı bulmaktır.

Kötü duruş

Elektronik cihazınız omurganıza biraz daha fazla baskı uyguluyor olabilir. Sizi her öne eğdiğinizde, bilim insanlarının "metin boynu" dediği şeyi geliştirirsiniz, esasen boynunuza baskı uygularsınız ve uzun vadede duruşunuzu etkiler. Bu nedenle, bir dahaki sefere bir e-posta gönderdiğinizde veya cihazınızı eğik bir şekilde bakmak yerine göz hizasına getirmeye çalıştığınızda sırtınızı düzeltmeniz önemlidir.

Gergin Görme

Uzun bir süre ekrana baktıktan sonra gözlerimiz kurur ve bunun sonucunda göz, üreteceği varsayılan doğal gözyaşlarıyla daha az yağlanır. Bundan kurtulmak çok zor bir alışkanlık olduğu için göz kırpmayı unutmadan bunun olumsuz sonuçlarını hafifletebilirsiniz. Yapabildiğiniz veya yapmanız gerektiği kadar sık ​​göz kırpmamak aşırı göz yorgunluğuna, baş ağrılarına, yorgunluğa, görme sorunlarına, odaklanma sorunlarına ve daha birçok rahatsız edici belirtiye neden olabilir. Bu cihazlarda bir gün geçirdiğiniz süreyi sınırlamak ve en önemlisi, mini sık aralar planlamak önemlidir. Bu mümkün değilse veya pratik değilse, göz doktorları eski 20:20:20 kuralını tavsiye ediyorlar - her 20 dakikada bir, 20 fit uzakta bir şeye 20 saniye bakın.

Zayıf göz teması / sosyal beceriler

Göz temasınızın eskisi kadar güçlü olmadığını fark ettiniz mi? Aşırı ekran süresi kullanımınız olabilir, bu da yeni insanlarla bağlantı kurmanızı imkansız ve zorlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda göz teması gibi sözlü olmayan ipuçlarınızın kaymaya başlamasına / arka koltuğa geçmesine neden olabilir. Telefonunuzu yere koyun, böylece çevrenizdeki dünyayla etkileşime girmeye başlayabilirsiniz. Aslında, şimdi telefonunuzu bir kenara bırakarak başlayabilir ve bazı sağlam insanların izlemesini sağlayabilirsiniz.

Zayıf hafıza

Dijitale aşırı bağımlılık, Alzheimer hastalığının habercisi olabilecek bunama hastalarında görülen benzer hafıza problemlerine ve bilişsel bozukluk sorunlarına neden olabilir. Cihazlarımızın bizim için bilgi depolayacağının kesinlikle farkında olduğumuzda, bunları kısa ve uzun vadeli belleğimize kaydetme olasılığımız azalır. Alman sinirbilimci Manfred Spitzer bu 'dijital demans' terimini icat etti ve bu nedenle artık hiçbir şeyi hatırlamak alışılmadık bir şey değil. Bir dahaki sefere, ilk başta telefonunuzdan çekmeden bir telefon numarasını veya adresi hatırlamayı deneyin veya belki de baktığınız şeyin fotoğrafını çekmekten kaçının. 

Aşırı oturma

Aşırı miktarda oturarak vakit geçirmeyi seven bir toplumuz. Çalışmalar, aşırı oturmanın, damarlarınızın üzerinizde sertleşmesi sonucunda zayıf kan dolaşımından kardiyovasküler sorunlara, diyabete ve bazı kanserlere kadar pek çok soruna yol açabileceğini göstermiştir. Sık sık masanızda çok fazla oturuyorsanız, çalışma gününüz boyunca her 45 dakikada bir yürüyüş molaları planladığınızdan emin olun. 

Çok fazla ekran süresinin bir sonucu olarak depresyon ve endişe

Her gün çok fazla ekran başında kalmak, özellikle orta yaşlarda kilo alımına katkıda bulunabilir. Ne kadar yediğinizin daha az farkında olduğunuz için bu elbette depresyon ve endişeye yol açabilir. Bunun yerine, cihazlarınızdan uzaklaşın ve dengeli, dengeli bir öğle yemeğinin tadını çıkarmayı düşünün, sans phone.

Elektronik cihazlarımızın ve genel olarak teknolojinin tüm bu korkunç yan etkileriyle, onlarla etkileşimlerimizi ciddi şekilde sınırlamak en iyisidir. Yaşamın yıpranması ve yıpranması halihazırda üzerimizde olduğu için, bu cihazların vücudumuza ve zihnimize yüklediği ilave strese ve zorlamaya ihtiyacımız yok. Hayatta bizim kontrolümüz dışında olan pek çok şey varken, bu açıkça onlardan biri değil. Güç bizim elimizde.

Kaynak: psychcentral.com/Emily Waters

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu