Alternatör Nedir? Çalışma Prensipleri Nelerdir?

Teknoloji 03.03.2022, 18:42
Alternatör Nedir? Çalışma Prensipleri Nelerdir?

Alternatörler, şarj makinası olarak tanımlanabilirler. Bir diğer adıyla şarj dinamosu olarak da bilinirler. Alternatör, araçlar seyir halindeyken akünün sürekli olarak şarj olmasını sağlar ve bitmesini engeller. Yapı olarak alternatör ve jeneratör aslında aynıdır. Alternatörler, motordan alınan hareket enerjisini elektriğe dönüştürür, böylelikle hem akünün dolmasını sağlar hem de diğer otomobil sistemlerine elektrik gücü sunar.

Bu zamana kadar arabanıza elektrik akımını akünün sağladığını düşünmüş olabilirsiniz. Fakat durum bu şekilde değildir. Akü, marş motorunun aracı devreye sokması için gerekli olan elektriği sağlamakla görevlidir. Araç çalıştırıldıktan sonra aracın ihtiyacı olan elektrik sistemlerinin tamamına jeneratör alternatörü sayesinde enerji ulaştırılır. Alternatör sayesinde oluşturulan bu elektrik, bir yandan akünün de şarj olmasını sağlar.

Alternatör üzerinde bulunan tekerlekli yapı, motordan gelen kayış yardımı ile hareket enerjisinin elektrik enerjisine çevrilmesini sağlar. Bu çalışma şekli, hidroelektrik santrallerinde dönen tekerlekli yapılar üzerinden aktarılan su sayesinde elektrik üretilmesine benzemektedir.

Jeneratör ile Alternatör Arasındaki Fark

Jeneratörler, motordan aldıkları enerjiyi doğru akıma ve alternatif akıma dönüştürürler. Alternatörler ise motordan aldıkları enerjiyi yalnızca alternatif akıma dönüştürürler.

Alternatör Arızaları

 Yeni nesil araçların genelinde alternatör arızası bildirim ışığı bulunmaktadır. Elektrik üreten alternatörde yaşanan herhangi bir arıza durumunda gösterge panelinde bu durum sürücüye yansıtılır.

Zamansız biçimde biten akü, elektrik sisteminde bir sorun olduğunun habercisi olabilir. Bu durum da alternatörde bir arıza olduğu anlamına gelebilir.

Arıza durumu yaşayan alternatör, ihtiyacı olan elektrik enerjisini karşılamakta yetersiz kaldığında araç içerisindeki bazı noktalarda değişimler meydana gelir. Bunlar arasındaki en belirgin örnek, farların yeteri kadar ışık sağlayamaması ve titreme yapması diyebiliriz.

Kaput içerisinden gelen farklı sesler de alternatörden kaynaklı bir arıza belirtisi olarak sayılabilir. Araçların motor bölgesinde normalin dışında duyulan sesler, alternatör arızası belirtileri arasında yer alır ve yakın zamanda onarıma ihtiyacı olduğunun göstergesidir. 

Araç içerisindeki aksesuarların yavaş çalışma şekli, arızalanan alternatör habercisi olabilir. Buna örnek olarak camların yavaş bir şekilde açılıp kapanması ve sileceklerin normalinden daha yavaş hareket etmesi gösterilebilir. Tüm bu belirtiler, alternatör arızasına işaret eder. Alternatörler ve jeneratör fiyatları  hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmak için Arken Jeneratör web sitesini ziyaret edebilirsiniz!

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)