Bellek Nedir, RAM Alırken Neye Dikkat Edilmeli?

Teknoloji 02.04.2020, 22:18
Bellek Nedir, RAM Alırken Neye Dikkat Edilmeli?

Bellek mikro işlemcinin içinde yer alan sabit bir donanımdır. Bir işlemci üzerinde bulunan programlar kullanım sırasında bellekte tutulur ve ihtiyaç olması halinde tekrar çağırıldığında hızlı bir şekilde bilgiler arasında geçiş sağlanmış olacaktır. Bunu aslında kendiniz bilgisayar üzerinde düşünebilirsiniz. Örneğin sisteminizi ilgilendiren bir programı kullanmak zorunda kaldınız ve sonra kapattınız. Ancak şimdi başka bir program üzerinde çalışıyorsunuz. Daha önce kullanmış olduğunuz programdaki işinize geri dönebilmeniz için hızlıca geçiş yapabilirsiniz. Yani bellek bir anlamda bilgisayarı kapatıncaya kadar bilgilerin bir noktada toplanması demektir. Bu da bilgisayarınızın çok daha hızlı hareket etmesine imkan sağlamış olacaktır. Bilgisayarınızın belleği ne kadar yüksek olursa performansı da o kadar yüksek olacaktır.

RAM yani diğer adıyla bellek işinizin durumuna göre çoğaltılabilir. Bunun için kullandığınız program daha hızlı olmayı gerektiriyorsa o zaman RAM’in de yüksek olmasını sağlamak zorundasınız. Bu da sizin işinizle ilgili başarınızın daha yüksek olmasına zemin hazırlayacaktır. Bilgisayar satın alırken ilk bakılacaklar içerisinde olan RAM satın almada fiyatları da etkileyecek olan faktörlerin başında geliyor.

Bilgisayarınız veya mikroişlemciniz üzerindekinin dışında daha güçlü bir RAM almak isterseniz o zaman dikkat etmeniz gereken bir takım önemli hususlar vardır. Bunlar ihtiyaçlarınız doğrultusunda belirlenmiş olacağından dolayı dikkat doğru seçime odaklanmalıdır.

Bellek Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Günümüzde artık masa ustu bilgisayarların toplama usulü satıldıklarını biliyoruz. Dolayısıyla toplarken önceliğiniz güçlü bir RAM’a sahip olmalıdır. Özellikle bilgisayarınızla olan uyumu bu noktada önemlidir. Uyumsuz olan bir RAM çalışmaz.

RAM’i satın almadan belirlediniz ve göz önünde bulundurduğunuz şey ne kadar çok bir hafızanızın olması gerektiği dolayısıyla belirttiğimiz gibi bilgisayarınızda belleğin durumuna göre hızlı olacaktır.

Bunları çeşitlendirmek gerekirse kaliteli bir oyun bilgisayarım olsun istiyorsanız o zaman yeteri kadar ihtiyacınız olacak bir RAM’ a sahip olmanız gerekiyor. Örneğin; bilgisayar oyunu 4GB’lık bir RAM kullanıyorsa o zaman sizin 2 GB’lık RAM’iniz işe yaramayacaktır. Dolayısıyla aynı oyunu çok daha yavaş oynamak zorunda kalırsınız ve bu da sizi memnun etmez.

RAM Bellek ( Memory ) ihtiyaçlarınız için : www.longlinestore.com sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (0)