BTK ve Google’ın bilinçli internet Kullanımı Projesi Samsun'a Geliyor

Google Türkiye ve BTK işbirliği ile geliştirilen “İnternot Olmaya Var mısın?” platformu, Samsunlu çocuk ve anne-babalarla buluşacak.

Teknoloji 15.02.2019, 14:25 15.02.2019, 14:40
BTK ve Google’ın bilinçli internet Kullanımı Projesi  Samsun'a Geliyor

Dijital vatandaşlık kuralları ve internette güvenlik ipuçları üzerine kurgulanmış bir oyunplatformu olan “İnterland” ile çocuklara nasıl “İnternot” olacaklarının anlatılacağı etkinlikler, Piazza Alışveriş Merkezi’nde gerçekleşecek.

Samsun Piazza Alışveriş Merkezi’nde 16-17 Şubat (Cumartesi-Pazar) tarihlerinde etkinlikler düzenlenecek.

Dijital dünya çocuklarıyla anne-babalar arasında diyalog köprüsü

Çocukların dijital vatandaşlık ve güvenlik konusunda bilinçlenerek çevrimiçi dünyayı güvenle keşfedebilmeleri ve yaratıcılıklarını geliştirmelerine yönelik “İnternot olmaya var mısın?” projesinin bir diğer önemli hedefi ise dijital çağa doğan 6-12 yaş grubu çocukların yanı sıra, ailelerine ve öğretmenlerine de ulaşılarak nesiller arasında var olan dijital diyaloğun güçlendirilmesini sağlamak.

“İnternot olmaya var mısın?” projesinin üç temel öğesi bulunuyor. Çocuklar için dijital vatandaşlık kuralları ve internette güvenlik ipuçları üzerine kurgulanmış bir oyun platformu olan “İnterland”da, çocuklar İnternotları farklı oyun kurgularında takip ederek bilinçleniyor, bilgileniyor ve yaratıcılıklarını kullanarak güvenlik alanlarını oluşturarak dijital vatandaşlığın temel ilkelerini öğreniyorlar. Proje kapsamında ayrıca kılavuz niteliğinde bilgilerin bulunduğu “Dijital Vatandaşlık ve Güvenlik Eğitim Kitapçığı” ve aile içerisindeki tüm bireyler tarafından imzalanması beklenen “İnternot Olmaya Var mısın Taahhüdü” yer alıyor.

İnternot olmanın ilkeleri

”İnternot Olmaya Var mısın?” platformunda, çocukların oyunlarla deneyimleyerek öğrenmesi ve içselleştirmesi hedeflenen önemli beceri ve davranışlar arasında aşağıdaki başlıklar yer alıyor;

 İnternette paylaşım yaparken özenli olmak

Çevrimiçi dünyada oluşabilecek tuzaklar konusunda bilinçlenmek

Özel bilgilerini neden ve nasıl koruyacaklarını anlamak

Internet ortamında başka kullanıcılarla girdikleri etkileşimlerde nazik ve düşünceli olmak

Şüphe uyandıran durumlarla karşılaştıklarında ise durumu gecikmeden büyükleri ile paylaşmak

Anadolu’nun İnternotları ile bir araya gelinecek

“İnternot Olmaya Var mısın?” projesi çerçevesinde Samsun’un yanı sıra Ankara, İstanbul, Adana, Antalya, Bursa, İzmir, Konya, Kayseri ve Trabzon olmak üzere toplam 10 ilde düzenlenecek etkinliklerle dijital okuryazarlık ve güvenli internet kullanımı konularında farkındalığın daha da yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Yorumlar (0)