CAPTCHA Nedir? Sizin de Sinirlerinizi Bozuyor mu?

CAPTCHA bazen sinir bocucu bir hale geliyor. İnsan ve Bilgisayar Ayrımı Amaçlı Tam Otomatik Genel Turing Testi olan CAPTCHA, nedir, ne işe yarar? 

Teknoloji 29.10.2021, 13:49 29.10.2021, 14:36
CAPTCHA Nedir? Sizin de Sinirlerinizi Bozuyor mu?

CAPTCHA ne demek bir bakalım. CAPTCHA  ile ilgili bir çok şey söyleniyor. Bende analytivs sayfamda ilk defa 'CAPTCHA' görünce şaşırdım. nedir ne değildir diye bir araştırma yaptım. Bu araştırmamın sonuçlarını da sizlerle paylaşmak istedim. Peki, CAPTCHA nedir, ne işe yarar? 

Google tarafından geliştirilen CAPTCHA nedir? 

CAPTCHA  “Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart (Bilgisayarları ve İnsanları Ayırmak İçin Tamamen Otomatik Genel Turing testi) ifadesinin kısaltması olduğu belirtilir.

Google'den yapılan açıklama, CAPTCHA (İnsan ve Bilgisayar Ayrımı Amaçlı Tam Otomatik Genel Turing Testi), sorgulama-yanıt doğrulaması olarak bilinen bir güvenlik önlemidir. CAPTCHA spam ve şifre çözme koruması sağlanmasına yardımcıoluyor. Sizden basit bir testi yanıtlamanızı isteyerek şifre korumalı bir hesaba girmeye çalışan bir bilgisayar değil insan olduğunuzu kanıtlamanızı sağlıyor. CAPTCHA testleri, deforme edilmiş bir resim şeklinde görünen rastgele oluşturulmuş harf ve/veya rakam dizisi ile bir metin kutusu olmak üzere iki temel parçadan oluşuyor. CAPTCHA’ya verdiğimiz cevaplarda bizim bir bilgisayar olmadığımızı kanıtlamamız gerekir. Ancak doğru cevap verirsek, Turing testini geçmiş ve istediğimiz içeriğe erişmiş oluruz.

Google neden CAPTCHA kullanıyor?

Google, bilgilerinizin güvenliğimizi sağlamak için bunu kullandığını belirtiyor. Google dahil olmak üzere birçok web hizmeti, hesaplara yetkisiz girişi önlemek için CAPTCHA kullanır. Banka veya kredi kartı hesabı gibi hassas bilgilere erişim sağlayan diğer web sitelerinde de CAPTCHA kullanımına rastlayabilirsiniz.

Google ne zaman CAPTCHA kullanır?

  • Google, en hassas hesap erişim noktalarındaki güvenliği artırmak için CAPTCHA kullanıyor.
  • Yeni bir Google hizmetine (Gmail, Blogger, YouTube) kaydolurken
  • Bir Google Workspace Hesabının herhangi bir sürümüne kaydolurken
  • Mevcut bir hesabın şifresini değiştirirken

CAPTCHA kullanmak her ne kadar sinirlerimizi bozsa da Google, "Kendi iyiliğiniz için bunu kullanmalısınız) diyor.

Kaynak: ÇAĞLAR
Yorumlar (0)