Alexa

Çin'in Gaofın-1'i hizmete girdi

Çin'in yüksek çözünürlüklü gözlem uydusu Gaofın-1 resmen hizmete girdi.

 Çin'in Gaofın-1'i  hizmete girdi

 Çin'in Gaofın-1'i  hizmete girdi

Çin'in yüksek çözünürlüklü gözlem uydusu Gaofın-1 resmen hizmete girdi.

PEKİN (AA) - Çin Devlet Savunma Teknolojileri ve Sanayi İdaresi, 26 Nisan'da yörüngeye gönderilen uydunun sekiz aylık testlerini başarıyla tamamladığını ve beklenenden daha kaliteli ve yüksek çözünürlüklü fotoğrafları Dünya'ya gönderdiğini duyurdu. 

Uydunun, coğrafi ve kaynak araştırmalarının yanı sıra çevre, iklim değişikliği izleme, tarım, afet yardımı ve şehir planlaması gibi alanlarda kullanılacağı belirtilirken, uyduyu yoğun kullanacak kurumların Arazi ve Kaynaklar, Çevre Koruma ve Tarım Bakanlıkları olacağı kaydedildi. 

Kuruluş, Çin'in Gaofın-1 sayesinde yüksek çözünürlüklü dünya gözlem verileri açısından kendine yeterli konuma geldiğini ve ülkenin uzaktan algılama uydu teknolojilerinin yeni bir safhaya taşındığını bildirdi. 

Gaofın-1, Çin'in 2016'dan önce yörüngeye göndermeyi hedeflediği 5 uzaktan algılama uydusundan ilki olarak biliniyor. Uydu bunun yanında ülkenin ilk alçak yörünge uzaktan algılama uydusu olarak beş yıldan daha fazla kullanılmak üzere tasarlandı.

Uydu üzerinde iki tane 2m pankromatik/8m çok bantlı yüksek çözünürlüklü kameranın yanı sıra dört tane 16m çözünürlüklü geniş açılı kamera bulunuyor. Bu kapasitedeki kameraların dünyadaki bir araba ya da bisikletin fotoğraflarını çekebilme kapasitesi olduğu belirtiliyor. 

Ülke, Gaofın-2 uydusunu da 2014'in ilk aylarında fırlatmayı hedefliyor.
Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2013, 09:38
YORUM EKLE