Çocuğunuzun İnternet Bağımlılığını Nasıl Önleyebilirsiniz?

coronavirüsü sonrası internet bağımlılığı daha artış sağlamaya başladı. Peki, Çocuğunuzun İnternet Bağımlılığını Nasıl Önleyebilirsiniz? Konuyla ilgili uzmanlar internet bağımlığıyla ilgili neler diyor?

Teknoloji 01.02.2021, 20:33 01.02.2021, 23:57
Çocuğunuzun İnternet Bağımlılığını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Teknoloji ilerlerken dijital ortamlarda artmaya başladı. Televizyon, Bilgisayar ve cep telefonu gibi dijital ortamlar ifrat durumunda kullanıldığında özellikle çocuklarda ve gençlerde bağımlılık yaptığını uzmanlar belirtiyor. Peki, Çocuğunuzun internet bağımlılığını nasıl durdurabilirsiniz? Konuyla ilgili uzmanlar internet bağımlığıyla ilgili neler diyor?

Çocuklar, Oyun oynamanın ötesinde, boş zamanlarını diğer internet etkinlikleriyle doldururken evin diğer üyeleriyle ve arkadaşlarıyla vakit geçirmekten uzaklaşmış oluyor.

1995 tarihinde İnternet Bağımlılığı Merkezi'nin yazarı ve kurucusu Dr. Kimberly Young bir açıklamasında, özellikle çocuklarda teknoloji ve internet bağımlılığının arttığını ve bu durumun genç zihinlerin gelişimini engelleyebileceğini söylerken aradan geçen bunca zaman içinde ne kadar haklı olduğunu istatistik veriler gösteriştir.

Gündelik internet kullanımı modern toplumun olmazsa omazlarından biri haline gelmiştir. İnternet aslında modern toplumun sağlıklı bir parçasıdır. Ancak, bir kişinin internet davranışını kontrol edememesi onu çağımızın en kötü hastası haline getirebilir.

Teknoloji kullanımı ortadan kalkmıyor ve şimdi bebeklere bile öğretiliyor. Ancak çocuklara bilgisayar ve internet kullanımı öğretilirken sınırları da gösterilmelidir. Aksi taktirde bir uyuşturucu müptelası gibi çocukların hayatını yaşanmaz hale getirebilirsiniz.

İnternet Bağımlılığı nasıl anlaşılır?

Çocukların internet bağımlılığını aşağıda ki maddelerden kontrol edebilir ve derecesini ölçebilirsiniz:

  • Çevrimiçiyken zamanın nasıl geçtiği
  • Çevrimiçi zaman kesintiye uğradığında tedirgin veya öfkeli olmak
  • E-postaları veya çevrimiçi mesajları günde birkaç kez kontrol etmek
  • İnternete erişime izin verilmediğinde sinirlenmek
  • Arkadaşlarla veya aileyle değil, çevrimiçi vakit geçirmeyi tercih etmek
  • Çevrimiçi olarak geçirilen sürenin miktarı hakkında yalan söylemek
  • İnternette tanıştığı insanlarla yeni ilişkiler kurmak
  • İnternet olmadan önce eğlenceli olan etkinliklere olan ilgisini kaybetmek
  • İnternette olmadığı zamanlarda sinirli, karamsar veya depresif hale gelmek

Çocuğunuzun internet bağımlılığını nasıl durdurabilirsiniz?

Çocuklar arasında internet bağımlılığı artan bir endişe kaynağı olurken internet erişimi, modern dünyanın hayati bir parçasıdır ve çocukların eğitiminde de çok önemli bir araçtır. Peki, çocuklarınızı internet bağımlılığını nasıl durduracak?

İnternet bağımlısı olan veya internete bağımlı olan bir çocuk, bilgisayar veya ekran zamanını kısıtlama fikrinden dolayı kendisini tehdit altında hissedebilir. Bu durumda ebeveyn kendisini suçlu veya yetersiz hissetmesini sağlamak için tasarlanmış suçlayıcı ifadelerle dolu duygusal bir patlamaya hazırlıklı olması gerekir.

Çocuğunuza, onları sevdiğinizi ve onların mutluluğunu önemsediğinizi hatırlatın.

Çocuklar ve gençler genellikle davranışlarıyla ilgili soruları suçlama ve eleştiri olarak yorumlarlar. Onu kınamadığınız konusunda çocuğunuza güvence vermelisiniz. Çocuğunuza davranışlarında gördüğünüz bazı değişikliklerden endişe duyduğunuzu söyleyin ve bu değişikliklere belirli terimlerle atıfta bulunun: yorgunluk, notların düşmesi, hobilerden vazgeçme, sosyal geri çekilme gibi.

Bilgisayardan daha bilgili olun. Geçmiş klasörlerini ve internet günlüklerini kontrol etmek, ebeveyn izleme yazılımı hakkında bilgi edinmek ve filtreleri yüklemek, bir dereceye kadar bilgisayar becerisi gerektirir. Her ebeveynin terminolojiyi (hem teknik hem de popüler) öğrenmesi ve bilgisayar konusunda rahat olması, en azından çocuğunuzun çevrimiçi olarak ne yaptığını bilecek kadar önemlidir. İnternete aktif bir şekilde ilgi gösterin ve çocuğunuzun çevrimiçi olduğu yerleri öğrenin.

Birçok ebeveyn, çocuklarında internet bağımlılığının belirtilerini gördüklerinde sinirlenir ve bilgisayarı bir ceza şekli olarak elinden alır. Bu ve benzeri yaklaşımlar sorunlara davetiye çıkarır - çocuğunuz kendisinin kötü olduğu mesajını içselleştirecektir. Bunun yerine, sınırlı internet kullanımı için net sınırlar oluşturmak için konuşulmalıdır.

Psikolojik bir bağımlılıktan kurtulmalarını sağlamak için bilgisayarı görünür bir yere koyun. bilgisayar kullanımının yalnızca, çocuğunuzun sizinle veya evin diğer üyeleriyle etkileşime girme olasılığının daha yüksek olduğu evin daha halka açık alanlarında olması gerektiğine dair bir kural oluşturun.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)