Çocuklarda İnternet Bağımlılığı

Günümüz internet çağı, hayatımız internet, sağımız solumuz internete bağlı olup da çocukları bundan uzak tutabilmek ne kadar mümkün?

Teknoloji 01.02.2021, 15:12
Çocuklarda İnternet Bağımlılığı

Pandemi dolayısıyla uzaktan eğitimin yaygınlaşmasıyla birlikte zorunlu olarak her haneye internet girmiş oldu. Ancak diğer taraftan ebeveynler, çocuklarının bilgisayar ve internet başında o kadar çok zaman geçirdiklerinden endişe duyuyorlar. Çocukların sağlıklı beslenme, okuma, ev ödevi, yazma, fiziksel aktiviteler, ders dışı aktiviteler gibi diğer değerli aktiviteler için zamanı bile kalmadığı bir durumla karşı karşıyayız. 8 ile 28 yaş arasındaki çocukların ve gençlerin her hafta yaklaşık 44,5 saatini dijital ekranların önünde geçirdiği tahmin edilmektedir.

Hiç kimse, çocukların ekran başında kalmamaları veya İnternete erişmemeleri gerektiğini önermiyor. Bugünlerde çocuklar ve özellikle gençler, okul projeleri için bilgi araştırmak için İnternet'e ihtiyaç duyuyor. Doğru kullanıldığında, okumayı seven veya belirli konular hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen çocuklar için güvenilir bir bilgi kaynağı olabilir.

Çocuklarda İnternet Bağımlılığı

Günümüz internet çağı,hayatımız internet, sağımız solumuz internete bağlı olup da çocukları bundan uzak tutabilmek ne kadar mümkün? Belki de cevap asla. Biz ebeveynler nasıl kölesi olmuşsak çocuklarda aynen bizler gibiler.Ancak konu bağımlılığa gelince işte o zaman bir dur demek lazım aksi takdirde yolun sonu yoktur.

Bir Çocuğun İnternet Bağımlısı Olduğu Nasıl Anlaşılır

Çocuk bilgisayar başından kalktığı an itibari ile sinirlidir,huzursuzdur, bir eksiklik hali yaşıyordur.Zaten bu tür çocuklarda sıfır sosyal hayat olduğundan gün boyu ellerinden bilgisayar,tablet ya da telefon düşmez.Bir ebeveyn olarak önemli olan; çocuğun bilgisayar ekranı önünde oturduğu saat dilimidir.Özellikle sosyal hayatı geri plana atıp gerçek insanlarla iç içe olmayı denemek lüzumludur.

Çocukların bu internet kapsamına mutlaka bir sınır çizgisi konması çok önem taşır.Teknolojiye dair her durumun insan hayatı içerisinde olumsuzluk kattığı aşikar bir gerçektir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442