banner434

Dijital dünya, Metaverse’ye evrilecek

Fatsa Belediyesi Medya Akademisi kapsamında şehre gelen yazar Ahmet Melih Karauğuz, Ahmet Sırımsı Anadolu Lisesi öğrencileriyle buluşturuldu.

Teknoloji 26.03.2022, 12:02
Dijital dünya, Metaverse’ye evrilecek

Ahmet Melih Karauğuz, Ahmet Sırımsı Fatsa Belediyesi’nin davetlisi olarak lise öğrencilerle bir araya geldi.

Metaverse dünyasını konu alan söyleşide önemli bilgiler paylaşan yazar Ahmet Melih Karauğuz, “Sanal dijital bir evren olan Metaverse’nin yakın bir gelecekte yaygın kullanıma geçecek. Metaverse ile birlikte sanal evrenlerde herkesin 3 boyutlu avatarlarını göreceğiz.” dedi.

“METAVERSE ALTERNATİF SANAL EVRENDİR”

Metaverse yeni bir konu olmadığını aktaran yazar Ahmet Melih Karauğuz, “Metaverse, tüm dijital dünyaların birleştirildiği, yani internette yapabildiğiniz her şeyin tek bir alanda toplandığı alternatif sanal bir evrendir. Metaverse daha rahat nasıl yaşarız merakı ile oluşan bir ideadır. Bu, insanoğlunun varoluşundan bugüne değişmiyor. Teknolojiyle birlikte dünyayı adeta kuşatan dijitalleşme, hayatın her alanında kendini gösteriyor. Bilim uzmanları bu dünyanın yararlarını ve zararlarını tartışsa da, dijital dünyanın gelişimi kaçınılmaz olarak önümüze çıkıyor. Şimdilerde ise dijital dünyanın farklı bir hal alacağı Metaverse konuşuluyor. Sanal dijital bir evren olan Metaverse, şu an kullandığımız Web 2.0’ın da üstünde, üç boyutlu, semantik olarak adlandırılan Web 3.0’la birlikte deneyimlemeye başlayacağımız, sanal evrenlerde, açık bir dünya ve deneyim vadeden bir teknoloji olarak tanımlanıyor. Bu teknolojinin yakın bir zamanda yaygın kullanıma gireceği düşünülüyor.” diye konuştu.


Ahmet Melih Karauğuz Kimdir?

Ahmet Melih Karauğuz, Akademik, İnsan ve Toplum kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır.  Başlıca kitapları Gri Alan, Profilinde Stalk İzi Var 

1994 Konya doğumlu. İlk orta ve yüksek öğrenimini Konya’da tamamladı. Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu. Aynı alanda yüksek lisans yapıyor. İlk öyküsü 2012 yılında İnsancıl dergisinde yayımlandı. Arkadaşlarıyla Müebbet Edebiyat dergisini çıkardı. Mahalle Mektebi dergisinin altıncı döneminde Düşünce Editörlüğü görevini yürüttü. Öykü ve yazıları İnsancıl, Müebbet, Çıra, Şehir, Mahalle Mektebi, Hece ve Post Öykü dergilerinde yayımlandı. Şu an dijital kültür dergisi Dualist’te ve Manolya Yayıncılık’ta editörlük yapmakta.


 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)