Dijitalleşmek İhracatı Artırıyor

Web siteleri ve sosyal medya üzerinden iletişim kuran şirketler, ihracatlarını arttırmak için bu mecraları etkili bir şekilde kullanmak adına bir stratejiye sahip bulunmadığı tespit edildi.

Teknoloji 20.07.2019, 18:25 20.07.2019, 20:46
Dijitalleşmek İhracatı Artırıyor

Türkiye'de şirketler Dijital dünyada yerlerini sağlamlaştırmak için bir süreç yaşıyor. Henüz çok yeni olan dijitalleşmede şirketler henüz çok fazla bir stratejiye sahip değildir.

Şirketler artık dijitale taşınmanın gerekli olduğu ve bunun zorunlu ve kaçınılmaz hale geldiğini büyük ölçüde biliyor. Ancak bunun en hassas şekilde nasıl kullanılacağını ve stratejinin nasıl olduğunu bilmiyor. Peki şirketler dijitalleşerek ne kazanacak? 

Dr. Nabat Garakhanova, şirketlerin ihracat hedeflerine uygun şekilde dijital yapıyı yönlendirerek, ihracatlarını minimum yüzde 30 artırabileceklerini belirtti.

 Finanstan müşteri ilişkilerine, ürün tedarik etmekten insan kaynaklarına kadar bütün iş süreçlerinin dijital ortama taşınmış durumda olduğunu belirten Garakhanova, yapılan araştırmalara göre de Türkiye’nin dijital endeks puanı yüzde 60 seviyesinde ve şirketlerin yüzde 55’i kendilerini dijitalleşme sürecine hazır hissettiğini söyledi.

DÜNYA ORTALAMASININ ALTINDAYIZ

Şirketlerin kendi içlerinde bir dijital dönüşüm süreci yaşarlarken, itibar yönetimi, son kullanıcıya ve iş ortaklarına ulaşmak, satış ağlarını arttırmak gibi kendilerine birçok faydası bulunan sosyal medya kullanımı ve e-ticaret konusunda hâlâ dünya ortalamasının çok altında bulunduğuna dikkat çeken Dr. Nabat Garakhanova, "Türkiye’de 2018 yılında e-ticaret sektörü yüzde 42 büyüme ile 59,9 milyar TL’lik bir hacme ulaştı. Buna göre e-ticaretin toplam perakendedeki payı sadece yüzde 5,3 Dünyada e-ticaretin toplam perakendedeki payı ortalaması ise yüzde 11,1 bu da daha alınacak çok yolumuzun olduğunu gösteriyor." dedi.

ŞİRKETLER HAKİM DEĞİL

Dijital İletişim Uzmanı Dr. Nabat Garakhanova, şirketlerin dijital kanalları doğru kullanarak hem iç pazardaki satışlarını hem de ihracatlarını rahatlıkla en az yüzde 30 artırabileceklerini ifade ederek,  “Bugün neredeyse istisnasız her şirket, bir web sitesi açıyor. Akabinde de kendisine Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya kanalları üzerinden dijital kimlik oluşturuyor. Artık satışların yavaş yavaş internete ve sosyal medyaya döndüğü günümüzde, şirketler bunu ihracatlarına nasıl yansıtabilecekleri konusuna henüz hakim değil. Türkiye’nin 2023 hedefi olan 500 milyar TL’lik ihracata ulaşmasının bir yolu da dijitali doğru kullanmaktan geçiyor” diyen Garakhanova, şirketlerin ihracat stratejilerini de dijitale entegre etmeleri gerektiğini vurguluyor." ifadelerini kullandı.

DİJİTALLEŞMENİN İHRACATA ETKİSİ NEDİR?

Türkiye bu anlamda önemli bir çaba gösterse de şirketlerin dijital ihracat karnesi ise çok zayıf.  Nabat Garakhanova konuyla ilgili şunları söyledi: “Bir şirket hangi sektörde faaliyet gösteriyorsa, kendi sektörüne uygun hedef pazarını belirledikten sonra reeldeki pazarlama faaliyetlerine paralellik gösterecek bir dijital strateji de oluşturmalı. Nedir bu? Eğer şirket, Türki Cumhuriyetlere ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyorsa, o ülkelerde en çok hangi sosyal medya kanallarının, e-ticaret sitelerinin kullanıldığını tespit edip ona uygun strateji oluşturmalı. Örneğin; Twitter’ın neredeyse hiçbir etkisinin olmadığı bir ülkede, tüm dijital yönetimi Twitter’a kaydırmak, şirkete hiçbir katkı sunmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)