Alexa

E-TİCARET NEDİR? NE DEĞİLDİR?

Genel tanım ve işleyişe bakıldığında satıcı ile müşteri arasında bir ürün ve para alışverişi olmasıyla faturalandırılan işlemler e-ticaret olarak bilinmektedir.

E-TİCARET NEDİR? NE DEĞİLDİR?

Gelişen teknolojinin nimetleri her an karşımıza çıkmaktadır. Son dönemlerde özellikle internet üzerinden satış insanlara daha kolay geldiği ve aradıkları her şeyi buldukları için popüler hale gelmiştir. E-ticaret, dünya üzerinde internet kullanıcılarının istedikleri bir ürünü dijital bir ortamda görüp, beğenip, satın aldıkları sisteme denmektedir. Peki, genel olarak bakıldığında E-ticaret nedir? E-ticaret ne değildir?

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret, kişilerin internet üzerinden istedikleri bir ürünü alması anlamında gelen bir tanımdır. Aynı zamanda e-ticaret tanımına bakıldığında, internet üzerinden yapılan her satış ya da bir hizmet karşılığı e-ticarete girer. Bu durumun vergilendirilmesi gerekmektedir. Bir site kurarak firmanıza ait ürünleri satmanız, dünya çapında ilan sitelerinde bir mağaza açarak orada kendi ürünlerinizi satmanız e-ticaret mantığında yer almaktadır.

E-ticaret nedir? Olarak bakıldığında, site ya da ilan siteleri üzerinden satış yapmak tanıma girdiği gibi sosyal medya üzerinden bir site kurmaksızın satış yapmakta bu tanıma girmektedir. Ürün satışı yapmanız halinde vergilendirme işlemi de yapmanız gerekmektedir. İnternet üzerinden yapılan herhangi bir satışın faturalandırılması ve vergilendirilmesi zorunlu bir kuraldır.

Stoksuz satış işlemleri de e ticaret mantığı içerisinde yer almaktadır. Herhangi bir depo ya da stok tutmaksızın elinizdeki bir ürünü satabilir ve bu satıştan bir gelir elde edebilirsiniz. Ancak bilindiği gibi internet üzerinden yapılan her satışın faturalandırılması ve vergilendirilmesi zorunlu bir işlemdir.

E-Ticaret Ne Değildir?

Ürün satışı genel olarak e-ticaret sistemi olarak adlandırılabilir. Genel tanım ve işleyişe bakıldığında satıcı ile müşteri arasında bir ürün ve para alışverişi olmasıyla faturalandırılan işlemler e-ticaret olarak bilinmektedir. Peki, e-ticaret ne değildir?

E-ticaret kendi sitenizden ya da herhangi bir siteden ücretsiz bir hizmet sağlayıp aynı anda yardım talep edebileceğiniz bir sistem değildir. Bu sistemler genel olarak kişilere güven vermediği gibi e-ticaretin mantığında da yer almamaktadır. Bu nedenle ücretsiz bir hizmet sağlarken aynı zamanda yardım talep etme işlemleri e-ticaret olarak adlandırılamaz.

Sanal ortamın yaygın olması ile birlikte internette birçok dosya ve resim yer almaktadır. Sanal ortam içerisinde kullanılabilecek olan dosyaların ya da dokümanların ücretsiz olarak çoğaltılıp dağıtılması e-ticaret olarak adlandırılamaz ve e-ticaret mantığı dışında yer almaktadır.

YORUM EKLE