Alexa

Ebeveynler Gençleri Modern Tehlikelerden Teknolojiyi Kullanarak Nasıl Koruyabilir?

Modern tehlikeler, modern önlemler...

Ebeveynler Gençleri Modern Tehlikelerden Teknolojiyi Kullanarak Nasıl Koruyabilir?

Modern tehlikeler, modern önlemler... Ebeveynler çocuklarını korumak için teknolojiden nasıl yararlanacağını keşfediyor ve uykusuz geceleri geride bırakıyor.

Gençlerin karşı karşıya kalabileceği tehlikeler eski usul yöntemlerle başa çıkılamayacak kadar değişti. Fakat panik yapmaya gerek yok. Tehlikeleri tanıyarak ve teknolojiyi kullanarak bu tehlikeleri çocuğunuza dokunmadan bertaraf etmek hiç de zor değil.

Uygunsuz Sohbetler, Cinsel İçerikli Paylaşımlar

Gençler arasında yapılan uygunsuz sohbetler, cinsel içerikli paylaşımlar gittikçe yaygınlaşıyor. Çocuğunuz gözünüze hala küçük görünse, böyle bir şey olabileceğine ihtimal vermiyor olsanız bile böyle bir sorun yaşanma ihtimalini göz ardı etmemelisiniz.

Onları böyle davranışların hayatlarını değiştirebilecek kötü etkilerine karşı uyarmak iyi bir başlangıç olacaktır. Elbette söz konusu bir insanın geleceği olduğunda uyarılarınıza göre davranıldığını sürekli kontrol etmeniz gerekir.

Modern ebeveynler bunun için telefonu takip etme programı kullanıyor. Çocuğunuzun telefonuna yüklediğinizde o telefondan yapılan bütün mesajlaşmaları ve paylaşımları nereden yapılırsa yapılsın uzaktan takip edebiliyorsunuz.

Sürekli telefonunu istemekten ya da gizlice mesajlarını kontrol etmekten çok daha kolay ve etkili olduğunu söylememize gerek bile yok aslında.

Sosyal Medyadaki Tehlikeli Gruplar

Bahsettiğimiz programı çocuğunuzun telefonuna yüklediğinizde sosyal medyada yaptıkları her şeyi görebilirsiniz. Bu özellik sayesinde insanların sosyal medyada rahatlıkla açtığı nefret içerikli, çocuklarınızın düşüncelerini zehirleyebilecek gruplardan uzak durduğunu net olarak bilebileceksiniz. Aksi durumdaysa iş işten geçmeden önleminizi alabileceksiniz.

Sosyal medya bu tip tehlikeli grupların açılmasını ve insanların bu gruplar altında toplaşarak gençleri hedef almasını çok kolaylaştırıyor. Sayısız faydasına rağmen sosyal medyanın böyle bir tehlikesi mevcut.

Çocuğunuzun bu tip düşüncelerden etkilenmeyeceğini düşünseniz bile sonradan pişman olmaktansa önlem almak çok daha iyi.

Sizi Onlardan Koparacak Saldırganlar

Her ne kadar doğru bir davranış olmasa da çocuklar ergenlik dönemine girdiğinde kendi karakterlerini bulmak için aileleriyle aralarına mesafe koyabiliyorlar. Bunun fazlasıyla bilincinde olan saldırganların yarattığı tehlikenin mutlaka önüne geçmek gerek.

Çocuklarınız telefonların ekranına daha fazla gömüldükçe saldırganlara karşı bir o kadar kendilerini açık ediyor. Akıllı telefonlarında ne yaptığını görmediğiniz müddetçe onları korumanız da mümkün değil.

Yine bu program sayesinde eliniz kolunuz bağlı oturmak zorunda kalmayacaksınız. Telefonda gerçekleşebilecek her türlü iletişim biçimini izleyerek detaylarıyla görmek, gerektiğinde uzaktan istemediğiniz kişilerle iletişimi kesmek için ihtiyaç duyabileceğiniz araçları sunacak. Hatta gerektiğinde telefon üzerinden çocuğunuzun yerini tespit edebileceksiniz.

Çocuğunuzun sizin onlar için yaptığınız şeyleri yanlış anlaması ve size karşı çıkması ihtimali de var. Böyle bir tepkiyle yüz yüze gelirseniz aranızda mesafe açılmasına izin vermemeli ama kesinlikle pes etmemelisiniz. İleride onlar için yaptıklarınızı anlayacaklardır.

Görünmez Trafik Kazaları

Görünmez trafik kazaları bazen çok göz önündedir; ama belirtileri fark etmek ve kazaları önlemek için gözü dört açmak gerekir. Gençlerin trafik kazası geçirme ihtimallerinin ne kadar yüksek olduğunu bilen ebeveynlerin bu yüzden çocukları tek başlarına araba kullanırken stresli anlar geçirmesi doğal bir şey.

Arabanın aşırı hızlı kullanılmadığını, sürüş sırasında sert fren yapılmadığını, dolayısıyla çocuğunuzun kendisini tehlikeye atıp kazaya davet çıkarmadığını öğrenmek için arabaya OBD cihazı kurdurabilirsiniz. Sürüşle ilgili bilgileri telefonunuza gönderecek bu cihaz sayesinde çocuğunuzun siz yanında değilken nasıl araba kullandığını net olarak öğreneceksiniz.

Bunların dışında çocuğunuzu güvende tutmak için neler yapabileceğinizi öğrenmek için alışkanlıklarını analiz etmeyi ve bunlar hakkında okulundaki yetkililerle, polisle konuşmayı unutmayın. Çocuğunuzla aranızdaki ilişki ne kadar iyi olursa ona ulaşmanız da o kadar kolaylaşacaktır. Onu yanınızda değilken bile korumaya devam edebilmeniz için gerekenleri sunan teknolojiyse her an yanınızda.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2018, 22:33
YORUM EKLE