En Sevilen Çocuk Oyunları Nedir? (Fayda ve Zararları)

Teknolojinin ilerlemesi ve internetin yaygın hale gelmesiyle birlikte çocuk oyunları da dikkat çekmeye başladı. İnternet üzerinden oynanan çocuk oyunlarının faydaları olduğu gibi zararları da vardır. Peki çocuk oyunları nedir? kaç çeşit çocuk oyunu vardır?

Teknoloji 08.06.2019, 21:16 09.06.2019, 01:04
En Sevilen Çocuk Oyunları Nedir? (Fayda ve Zararları)

Çocuk Oyunları teknolojinin çok ileri seviyelere gelmesiyle birlikte çocuklar için daha cazibeli duruma gelmiştir. Aslında sadece çocuklar için değil büyüklerde oyunlardan başını kaldıramaz hale gelmiştir. Şunu çok iyi bilmek gerekir ki, günümüz çocuklarına teknolojiyi tamamen yasaklamak çözüm değildir. Çözüm olmadığı gibi doğru bir yöntem de değildir! Uzmanların önerisi, günlük belirli bir süre kullanmalarına müsaade edilmesi yönündedir. Çocuk oyunları nedir? Çocuk oyunlarının çeşitleri ve oyunların çocukların üzerinde ki etkileri nedir?

Çocukların eğlenceli vakit geçirmek için oynadığı dijital oyunların bir kısmı, onlara uygun olmadığı için gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebiliyor. 

Bilgisayar kullanımı okul öncesi çağlarda da artmaya başladı. Anne-Baba tarafından Kontrolde tutulmadığı taktirde çocuklar, adeta bilgisayar oyunlarının içine gömülerek gerçek alemden kopmakta ve psikolojileri bozulmaktadır.

BİLGİSAYARIN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NEDİR?

Bilgisayar kullanımının yararları olduğu kadar zararları da bulunuyor. Bilgisayar doğru kullanıldığı zamanlarda ise, çocukların bilgi edinmelerinde öğrenme ve problem çözme gibi alanlarda daha yaratıcı olduğunu araştırmalar göstermektedir.

Bilinçsiz ve kontrolsüz olarak bilgisayar kullanıldığında çocuğa fayda yerine zarar getirmektedir. Bilgisayar kullanımı çocuğa  eğitim, eğlence ve iletişimde destek verebilir ama bunların yerine geçmemesi gerekmektedir.Anne - baba bilgisayar kullanımı konusunda çocuklarına örnek olmalıdır. Bilgisayarda kullanılan programlar çocuğun gelişim seviyesine uygun olup olmadığı anne baba tarafından kontrol edilmelidir. Çocuğun uygunsuz sitelerle karşılaşmasını önlemek için filtre programlar kullanılmalı ve Çocuğa erken yaşta zaman yönetimi, sorumluluklar ve eğlenceli aktiviteler arasındaki dengeyi başarması öğretilmelidir. Babanın kararsız ve tutarsız disiplin zaafları çocuk üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Tüm gün ve gece bilgisayar başından kalkmadan oyun oynayanlar zaman sonrasında hayattan kopuk kişiler haline gelmektedir.

Teknolojinin ilerlemesiyle birçok avantaj kazanmış olsak da çocukları taklitçiliğe alıştırma, şiddete yöneltme, konsantrasyon sürelerini kısaltma gibi birçok dezavantajlarını da görüyoruz. Ayrıca bilgisayar başında fazla vakitlerini geçiren çocukların göz sağlığının bozulması, eklemlerinde  problemler oluşması, sırt bel, kemik ve kas yapısınının zedelenmesi bu teknolojinin dezavantajları arasındadır.

Acaba teknoloji çocuğum için zararlı mı? şeklinde soru, bütün ailelerin gündemi haline gelmiştir.

GÜN ve GECESİNİ BİLGİSAYAR OYUNLARI İLE GEÇİREN ÇOCUKLARDA OLUMSUZ ETKİLER NEDİR?

Çekingen ve sosyal ortamdan uzak duran bu çocuklar, sosyal anksiyete rahatsızlığına sahip olmakta, internet ve online oyunları bağımlılık halinde kullanmaktadır.

Hiperaktivite davranışlar: Çocuklar enerjilerini atamıyor. Bu da Çocukların daha çok saldırgan ve hırçın olmasına sebep olmaktadır.

Şiddeti Normal Karşılama: Oyunlardaki şiddet, çocuğun gerçek yaşamda da bunu normal görmesine sebep olmaktadır.

Epilepsi Nöbetleri: Ekranda yayılan radyasyon, epilepsi (sara) nöbetlerine sebep olabiliyor.

ÇOCUKLAR İÇİN OYUN ÇEŞİTLERİ NEDİR?

Beceri Oyunları, Çocuklar, çeşitli beceriler gerektiren ve hatta bu becerileri geliştiren oyunlardır.

Araba Oyunları, araba oyunları çocukların en çok sevdiği oyunlardan birisidir. Araba oyunları, çocuklar için çok yüksek faydaya sahip olmasa da ince motor becerilerinin gelişimine yardımcı olmaktadır.

Yemek oyunları, bu oyunlar, kız çocuklarının çok sevdiği oyunlardır. Bu oyunla hayal güçlerini geliştiriyorlar.

Barbie Oyunları:  kız çocukları için vazgeçilmez oyundur. Barbie bebek oyunları, çocukların görsel becerilerindeki gelişimi desteklemektedir.

Boyama Oyunları: Çocuk oyunları denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri de boyamadır. Bu oyunun çok fazla seçenekleri bulunmaktadır.

Spor Oyunları, Sadece çocukların değil, yetişkinlerin de severek oynadığı oyunlar arasındadır. Futbol türü spor oyunları, çocukların planlama becerilerinin gelişmesine yardımcı olmaktadır.

Savaş Oyunları: Çocuk oyunları arasında şiddet içerse de çocuklar şavaş oyunlarını sevmektedir. Çocuklar için üzülerek belirtelim ki en eğlenceli oyunlar arasında yer almaktadır.

Motor Oyunları: Çocuklar Aksiyon ve heyecan dolu oyunları çok sever. Uzun süre oynamanın birçok olumsuz yanı var. Günlük 20-25 dakika ideal bir süre.

Çocuklar bir araba yarışı oyununda pistte mi yarışılıyor yoksa polisten kaçan bir suçlu mu canlandırılıyor anlamak hiç de kolay değildir. Şiddet, uyuşturucuya özendirme veya cinsel içerikler bazı oyunların içine ustalıkla gizlenir. Çocuğunuzun oynayacağı oyunları seçerken ya da oynadıkları oyunları denetlerken çok dikkat olmak gerekir.

Oyun derecelendirme sistemleri nedir? 

ÇOCUK OYUNLARININ ZARARLARLI OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Avrupa menşeli oyunlarda, Pan European Game Information (PEGI) değerlendirme sistemi kullanılmaktadır. Çocukların uzak tutulması gereken oyunları tespit etmekle görevli uzmanlar; oyunların şiddet unsuru, müstehcen sahneler, uyuşturucu kullanımına ya da çeşitli suçlara teşvik ya da kumar gibi öğeler içerip içermediğini tespit etmektedir. Bu gibi olumsuz içeriklere sahip oyunlar, doğru bir yaş ibaresiyle etiketlenmektedir.

Oyunların ambalajında, PEGI 3, PEGI 7, PEGI 16 veya PEGI 18 gibi semboller bulunmaktadır. Eğer oyunları online oyun mağazasından satın alıyorsanız, bu bilgileri oyunu satın aldığınız sayfada detaylı olarak görülebilmektedir. Bugüne kadar uzmanlar  “18+ için derecelendirilen” oyunlardan çocuklar için en sakıncalı olanları aşağıda listelenmiştir.

Mortal Kombat

Kan revan içinde dövüşen yaratıklar, kopan uzuvlar, uçan kafalar, kırılan kemikler ve daha nice şiddet unsuru Mortal Kombat’ta bulunuyor. Bu oyun çocuklar için çok zararlıdır.  Mortal Kombat serisi bugün ondan fazla oyun içeriyor ve her biri çocuklar için son derece zararlıdır.

DOOM

DOOM adlı oyun vahşet ve şiddet içermektedir. Uzayda, birbirinden korkutucu görüntüye sahip canavarlar karşısında verilen yaşam mücadelesini anlatan bu oyun da görsel şiddet unsurları açısından Mortal Kombat gibi tehlikeli bir oyundur. 

Grand Theft Auto serisinde araba hırsızlığı. Uyuşturucu kullanımı, şiddet ve suçu oyun mekaniklerinin parçası haline getirmektedir.Oyun şiddet yüzünden PEGI 18 etiketi taşımaktadır. 

South Park The Stick of Truth

South Park şiddet ve küfürlü konuşmalar içermektedir. kutsal değerleri ayaklar altına alan bir kültürü de temsil eden bu oyundan kesinlikle çocukların uzak tutulması gerekmektedir. Oyun derecelendirme otoritesi; rahatsız edici görsel unsurlar, cinsel organların açıkça gösterilmesi ve uç seviyede şiddet nedeniyle bu oyuna ve aynı serideki diğer yapımlara PEGI 18 etiketini uygun görmektedir.

Mavi Balina (Blue Whale)

Mavi Balina, akıllı telefonlar üzerinden verilen komutların uygulanması üzerine kurulu sosyal bir oyun olarak karşımıza gelmektedir. Kimliği gizli bir kişi tarafından cep telefonlarına gönderilen şiddet dolu görevlerden ibaret olan bu oyunu oynayana her gün yeni bir görev gelmektedir. WhatsApp üzerinden bireylerin kişisel bilgilerini toplayan yönetici, özellikle çocuk ve gençleri hedef almaktadır. Oyundan ayrılmamaları için kişisel bilgilerin ifşasıyla tehditte bulunan yönetici, 50 günün sonunda oyuncuları intihar etmeye zorlamaktadır. Bu tehlikleli oyundan çocuklar ve gençler korunmalıdır.

Dark Elf

Dark Elf görsel açıdan son derece müstehcen sahneler içermektedir. bir macera oyunu olan Dark elf, İçinde barındırdığı karakterlerin cinsel içerikli diyalog ve görüntüleri, bu oyunun PEGI 18 etiketi almasına neden olmaktadır. 

Metin2

Binlerce oyuncuyu aynı ortamda buluşturuyor. Kendi içinde oluşturduğu ekonomik düzen nedeniyle çocukların daha fazlasını kazanmayı takıntı haline getirmelerine neden olmaktadır. Klan adıyla kurulan ve oyuncuları sosyal etkileşime teşvik eden gruplarda, çocuklar hiç tanımadıkları insanlarla sohbet ediyor. Bu kişiler arasında çocukların güvenini kazanmak için akranları gibi davranan yetişkinler ve kötü niyetli kişiler olma riskinin göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Bunlara benzer oyunlar oldukça fazladır. Bu oyunların her birini listelemek mümkün değildir. PEGI ve ESRB gibi derecelendirme sistemlerine itimat etmelidir.

Çocuklarla sosyal etkileşim kuran ve onlarla her gün saatlerce sohbet eden kişilerin kim olduklarını bu oyunlar üzerinden tespit etmek maalesef mümkün değildir. Bu kişiler gerçekte kötü niyetli birer yetişkin olabilir. 

Unutmayın, çocuğunuzu ebeveyn olarak en iyi siz zararlı içerik ve oyunlardan koruyabilirsiniz.  Oyun seçiminizde yaşına uygun, reklam içermeyen, kişisel bilgilere erişim izni istemeyen yararlı ve eğlenceli oyunları oynatabilirsiniz. Oyun açıklamalarını ve istenen izinleri mutlaka dikkatlice okumanızı önemle rica ederiz.

Önemli Hatırlatma: Bu içerik ilgili uzman danışman tarafından izleyicilerimizi bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Kendinizin veya çocuğunuzun sağlığı ile ilgili her konuda, bir tıp doktoruna veya çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında çalışan uzmanlara danışmanızı tavsiye ederiz.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
28°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 30 63
2. Trabzonspor 29 58
3. Sivasspor 29 53
4. Galatasaray 29 52
5. Beşiktaş 29 50
6. Fenerbahçe 30 49
7. Alanyaspor 30 48
8. Göztepe 30 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 30 37
11. Kasımpaşa 29 35
12. Gençlerbirliği 30 32
13. Denizlispor 30 32
14. Malatyaspor 30 29
15. Çaykur Rizespor 29 29
16. Kayserispor 29 28
17. Konyaspor 29 27
18. Ankaragücü 30 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 31 57
2. Bursaspor 32 55
3. Adana Demirspor 31 54
4. Erzurum BB 31 53
5. Akhisar Bld.Spor 31 51
6. Fatih Karagümrük 31 50
7. Altay 31 50
8. Ümraniye 31 44
9. Keçiörengücü 31 44
10. Giresunspor 31 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. Balıkesirspor 31 35
13. İstanbulspor 31 34
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 31 30
16. Osmanlıspor 31 24
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 31 12
Takımlar O P
1. Liverpool 32 86
2. Man City 32 66
3. Leicester City 33 58
4. Chelsea 33 57
5. M. United 33 55
6. Wolverhampton 33 52
7. Arsenal 33 49
8. Sheffield United 33 48
9. Burnley 33 46
10. Tottenham 32 45
11. Everton 32 44
12. Newcastle 33 43
13. Crystal Palace 33 42
14. Southampton 32 40
15. Brighton 33 36
16. West Ham 33 31
17. Watford 33 28
18. Aston Villa 32 27
19. Bournemouth 33 27
20. Norwich City 33 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 33 70
3. Atletico Madrid 34 62
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 33 54
6. Getafe 33 52
7. Real Sociedad 33 50
8. Athletic Bilbao 34 48
9. Valencia 34 47
10. Granada 34 47
11. Osasuna 33 44
12. Levante 33 42
13. Real Valladolid 34 39
14. Real Betis 34 38
15. Deportivo Alaves 34 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 34 35
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 33 25
20. Espanyol 33 24