Alexa

Film İzlemenin Tarihçesi

Filmlere ait tarihçe elbette sessiz sinema ile başlamaktadır. Film alanında başlayan acımasız rekabet yapımcıları kalabalıkların ilgisini çekecek yeni sinema ürünleri yapmaya itti.

Film İzlemenin Tarihçesi

İlk izlenimden başlayıp kalabalıkların ilgisini üzerine çeken ve genel bir eğlencelik araç haline dönüşen film sektörü, yirminci yüzyılın ilk yıllarında tek başına bir üretim ve satış alanı haline geldi. İlk zamanlar küresel pazarda Fransa film yapımcıları öndeydi ve Charles Pathe dünyanın ilk film krallığını kurmuştu. Amerika Birleşik Devletleri’de ise nickelodeon ismi verilen film salonlarının çabucak yaygınlaşması belli başlı Doğu şehirlerinde arka arkaya sinema şirketlerinin açılmasına yol açtı. Üretici firmaların 1908'de oluşturdukları MP Patents Şirketi’nin sürdürdüğü mücadele sayesinde bazı film yapımcıları Batı'ya geçerek orada etkin olmaya başladılar ve bu sayede Hollywood'un film yapımcılığının temellerini oluşturdular.

Sessiz film izleme sitesi dönemi

Filmlere ait tarihçe elbette sessiz sinema ile başlamaktadır. Film alanında başlayan acımasız rekabet yapımcıları kalabalıkların ilgisini çekecek yeni sinema ürünleri yapmaya itti. 10 dakika süresinde tek parçalık sinemaların yanında birkaç parçalık uzun filmler de üretmeye başladılar. Ancak bu filmlerde sadece görüntüler yer almaktaydı ve ses teknolojisi henüz uygulanmamıştı.

Sesli filmlerin ilk dönemi

Ses teknolojisiyle görüntü teknolojisini birleştirmek filmlerin icadından buyana düşünülen bir fikirdi. 1910’lu yıllarında sonunda Lee De Forest, ses titreşimlerini sinema kayıtlarının üstüne ekleyen bir cihaz üretti ve fonofilm ismiyle patentini sahiplendiği bu cihazla, özel şekilde dizayn edilmiş salonlarda sesli sinema gösterimi yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri Öncülüğünde Yeni Nesil Sinema 60’lı yıllarda yaşanan kültürel değişim Amerika Birleşik Devletleri film sektörünü de büyük oranda etkiledi. Tekdüze Hollywood ürünlerinin dışında yeni uygulamalar ve teknikler kullandılar. Karşıt kültür olaylarının izlerini taşıyan bu sinema yapımları yerini 70’li yıllarda, film okurlarından mezun olmuş Spielberg gibi isimlerin şaşalı çalışmaları aldı. Bu sinema ürünlerinin bir kısmı, kültürel sorunlar üzerinde ailenin yerini irdeler ve yeni bir kültür anlayışı içindeyken, bir kısmı da klasik macera, Korku Filmleri ve bilimkurgu hikâyelerini son derece kaliteli efektlerle salonlara getirdi. Bu ikinci kısımda yer alan yapımcılar izleyiciyi, özellikle de çocuk izleyicileri yeniden film salonlarına getirerek film tarihinin en büyük gişe gelirlerine sahip oldu. Ancak izle diye dayatılan filmlerin sonu yaklaşıyordu. 80'li yıllar bu devrin sonu oldu.

80'li yıllarda video cihazlarının yaygınlaşmasıyla elektronik film önemini artırdı. Video cihaz sektörünün büyüttüğü talep nedeniyle başta gelen firmalar kadar bağımsız ufak firmalar da sinema yapma imkânı buldu. Bu sayede film ve video sektörü gelişirken küçük film şirketleri de para kazanmaya başladı.

Kaynak: https://www.dolufilmizle.com/tag/imdb-top-250-izle

YORUM EKLE

banner325