Finish Thompson Varil Pompaları İçin TPM Mühendislik ile İletişime Geçin

TPM Mühendislik sektörünün deneyimli ve lider ismi olarak Amerikan Finish Thompson markasının Türkiye mümessilliğini üstlenmektedir.

Teknoloji 01.06.2022, 16:29
Finish Thompson Varil Pompaları İçin TPM Mühendislik ile İletişime Geçin

TPM Mühendislik sektörünün deneyimli ve lider ismi olarak Amerikan Finish Thompson markasının Türkiye mümessilliğini üstlenmektedir. Farklı gövde uzunluk seçeneklerinin yanı sıra hava motorlu, elektrikli ve şarjlı modelleri bulunan Finlsh Thompson varil pompalarının yanı sıra manyetik pompa ihtiyaçlarınızı da en doğru seçimlerle karşılamak içi TPM Mühendislik ile iletişime geçebilirsiniz.

Manyetik tahrikli pompa; sıvıyı pompa içinde hareket ettirmek için bir çarka bağlı bir tahrik mıknatısı ve bir iç mıknatıs teknolojisini kullanan contasız pompalardır. Tahrik mıknatısı ve iç mıknatıs, bir arka mahfaza veya mahfaza ile ayrılarak sızdırmaz bir muhafaza oluşturur. Bu sayede manyetik tahrikli pompa, sıvı sızıntılarını önler ve potansiyel olarak tehlikeli ve maliyetli sıvıların kaybından kurtarır. Çevresel kaygıların ve uyulması gereken kriterlerin giderek önem kazanması sonucunda contasız pompalar, sıfır kaçak emisyona izin vererek gerekli uyumlulukların karşılanması noktasında ön plana çıkmaktadır. Manyetik tahrikli pompalar basit yapıları nedeniyle contaların değiştirilmesi ve tehlikeli sızıntılarla uğraşılması gerekliliğini de ortadan kaldırır ve zaman bakımından tasarruf sağlar. Yalnızca iki hareketli parça ile arıza olasılığı çok az olduğundan güvenilirlik ve sıfır emisyon için en iyi alternatif olarak kabul edilirler.

Manyetik Pompa Nasıl Çalışır?

Akışkan, santrifüj kuvveti kullanılarak santrifüj tarafından hareket ettirildiği gibi akışkanın giriş bağlantısı aracılığıyla çarkın merkezine alınması mümkün olmaktadır. Çoğu santrifüj pompa, kavitasyonun önlenmesi için pozitif bir giriş basıncını tercih etmektedir. Bu sıvı dönerken çarkın kanatları tarafından yakalanır. Akışkanın kanatlar tarafından mekanik olarak sağlanan bu dönüşü, akışkanın çarkın dışına ve pompanın sıvı ucunun tahliye portuna doğru fırlatılmasını sağlar. Akışkanın mekanik hareketi sonucu pompanın tahliye basıncı meydana gelir. Giriş sıvısı besleme basıncı, motor beygir gücü, çark çapı ve kapalı yüz ile açık yüz gibi tüm değişkenler pompanın akışıyla basıncını etkileme özelliğine sahiptir.

Manyetik tahrikli pompada kullanılan dengeli manyetik alan akışkan çarkının dönüşünün oluşturulmasını sağlar. Çark ve motor arasında doğrudan tahrik bağlantısı olan geleneksel santrifüj pompalardan farklı olarak manyetik tahrikli pompa, doğrudan tahrik mekanizmasını ortadan kaldırmakta ve onu yerini bir manyetik alan almaktadır. Pompa milinin ucuna bir dış manyetik çan muhafazası monte edilmekte ve bu dış çan, arka kasanın dış tarafında hizalanmaktadır. Pompa çarkı, daha küçük bir mıknatıs tertibatına bağlı bulunmakta, bir iç mil ve uç tertibatı üzerinde hareket etmektedir. Taşıma ucu parçalarının tamamı, mekanik bir salmastraya gereksinim duyulmaksızın pompanın akışkan kafası içinde izole edilmektedir. Daha küçük mıknatıs tertibatı, dış çan muhafazasının manyetik alanının merkezine monte edilmiş bulunmaktadır. Bu iki mıknatıs düzeneği bir sıvı bariyeriyle ayrılsa da manyetik alanlar hizalanmaktadır. Pompa motoru çalıştırıldığı zaman dış çan muhafazası dönmeye başlamaktadır. Dış çanın dönmesiyle birlikte dönen manyetik alan iç çark mıknatısını etkilemektedir. İki mıknatısın birlikte dönmeye başlamasıyla birlikte çark dönmeye ve sıvıyı değiştirmeye başlamaktadır.

Manyetik Pompa Neden Kullanılır?

Manyetik pompalar tipik olarak riskli ya da agresif sıvılar, egzotik malzemeler, asitler, alkaliler, aşındırıcılar, kirleticiler ve toksikler gibi pompalanan sıvının sızıntısının büyük bir risk oluşturabileceği durumlarda kullanılır. Ayrıca ultra saf sıvılar ve sızdırmazlığı zor sıvılar için de manyetik pompa kullanımı tercih edilir. Bu tür sıvılar içn kullanılan sızdırmaz pompaların zaman içerisinde sızıntı yapmasının ve tehlikeli sıvıların olası zararlarının önlenebilmesi için pahalı ve komplike çift contalara gereksinim duyulabilir. Bu da güvenlik açısından ciddi düzeyde sorunlara, arıza sürelerine ve artan bakım gereksinimlerine neden olabilir.

Manyetik tahrikli pompaların diğer önemli kullanım alanı zor sıvılardır. Bazı sıvıların conta yüzeyinde kristalleşmesi ve conta arızaları yaşanması söz konusu olabilir. Bunun önlenmesi için contalarda kalıcı yağlama sistemleri kullanılmalıdır. Ancak bu bakım maliyetini, yağlama sıvılarını sızdırmaz hale getirme gerekliliğini ve enerji tüketimini artırabilir. Bu zor hizmetler için daha etkili olan çözüm manyetik tahrikli pompa kullanılmasıdır.

Manyetik tahrikli pompaların elektrikli motoru şaftıyla çark arasında doğrudan bir bağlantı olmadığından mühür gerekli değildir. Pompa gövdesi kırılmadığı sürece sızıntı riski olmaz. Contalar pompa arızalarının ve buna bağlı kesintilerin başlıca nedeni olduğundan contaların ortadan kaldırılması; pompaların performansı, güvenilirliği ve kullanılabilirliği açısından önemli bir gelişme olarak kabul edilir. Sızıntı riskinin tamamen ortadan kaldırılması sayesinde bu sıvılar dökülmeden pompalanabilir. Ayrıca contaların ortadan kaldırılması sonucunda ilgili sürtünme kaybı, gürültü, aşınma ve maliyetten de kurtulmak mümkün olur. Böylece sıvı pompa tahrikinden tamamen ayrılır ve motor gücü pompaya daha iyi aktarılır. Pompa odası elektrik motorundan büyük bir hava boşluğuyla tamamen ayrıldığından pratikte elektrik motorunda ısı transferi olmaz. Bu ikisi arasında etkili bir bariyer sağlanması mümkün olur. Manyetik kaplin herhangi bir şok ya da ani torkları yumuşattığı gibi aşırı durumlarda dahi sigorta görevini üstlenmeye devam eder. Pompanın yükünün çok fazla olduğu durumlarda manyetik kaplinlerin geçici olarak kırılması söz konusu olabilmektedir.

Yorumlar (0)