Gençler, Elektronik Seçimler Konusunda Kararsız!

Türkiye Çevrimiçi Seçim Araştırması, dünyada bugüne dek 25 ülkenin gerçekleştirdiği elektronik seçimler konusunda Türk kamuoyunun görüşlerini gün ışığına çıkardı.

Teknoloji 23.06.2019, 00:54 23.06.2019, 02:40
Gençler, Elektronik Seçimler Konusunda Kararsız!

“Türkiye Çevrimiçi Seçim Araştırması”, Anketine göre Türkiye’nin yüzde 44’ü dijital seçim fikrine olumlu yaklaşıyor.

Digital Report için Poltio tarafından özel hazırlanan araştırmaya göre, 18-24 ve 25-35 yaş genç gruplarında kararsız oy en yüksek orana ulaşıyor.

Ev rahatlığında oy verme, seçim masraflarının azalması gibi olumlu yönlerin dışında internet ve elektrik kesintileri, sonuçların karışması gibi endişelerin de ortaya koyulduğu çalışmada, dijital seçimlerin tarihi, sistemi iptal eden ülkelerin gerekçeleri, dünyaca ünlü uzmanların güvenlik yorumları da yer alıyor.

Türkiye’nin gündemine dokunan önemli bir araştırmayı hazırlayarak başlalayan Report, herkesin 23 Haziran’da tekrarı gerçekleştirilecek İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Seçimleri’ni konuştuğu dönemde yayımlanan dergi, manşetine elektronik seçimleri taşıdı.

“Siyasi seçimlerin online ortamda yapılmasını nasıl değerlendirirsiniz” sorusuna erkek katılımcıların yüzde 51’i olumlu yanıt verdi. kadınların ise oranı yüzde 37 oldu.Olumsuz yaklaşan erkeklerde yüzde 29, kadınlarda yüzde 36 olarak belirlendi.

Yapılan anket çalışmasında, dijital seçimin en olumlu yanının yüzde 48 ile masrafların düşmesi olarak belirtildiği görüldü. Daha güvenilir sonuçlar oluşacağı düşüncesi yüzde 14’te kalırken Katılımcıların elektronik seçimde gördüğü sakıncaların başında ise yüzde 62 ile sonuçların müdahaleye açık olması oldu.

Dört ülke vazgeçti

Elektronik sandıkların ilk örneklerinden birisi 1982’de Hindistan’da kuruldu.Tamamen elektronik yapıya geçiş 2000’lerin başını buldu. Estonya’nın bölgesel düzeyde başlayarak 15 yıldır gerçekleştirdiği e-seçimler artık tamamen internet üzerinden yapılıyor.

Almanya, Belçika, Hollanda ve İrlanda güvensiz olduğu gerekçesiyle iptal elektronik seçimleri iptal etti.

ABD’nin oy makinelerinin 2 dakika içerisinde, sıradan bir dolmakalemle hack’lenebildiğini gösteren video, internette patlama yarattı.

Yorumlar (0)