Alexa

"Her Eve Gaz Dedektörü" Projesi...

Yeni Çeltek Kömür İşletmesi Genel Müdürlüğü, sobadan sızan karbonmonoksit gazı zehirlenmelerinin önüne geçmek için "Her Eve Gaz Dedektörü" Projesini başlattı.

banner327
 Yeni Çeltek Kömür İşletmesi Genel Müdürlüğü, sobadan sızan karbonmonoksit gazı zehirlenmelerinin önüne geçmek için "Her Eve Gaz Dedektörü"  Projesini başlattı.

Yeni Çeltek Kömür İşletmesi Genel Müdürü Osman Coşkun, 6 yıl önce Kırıkkale’de, sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen 65 yaşındaki eşi Aysel Çalışkan'ı kaybeden, kendisi de uzun süren yoğun bakım tedavisinin ardından kurtulan 72 yaşındaki İbrahim Çalışkan'ı evinde ziyaret etti.

Coşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yeni Çeltek Kömür İşletmelerinin sadece devletin kömür çıkaran, işleyen ve satan bir kurumu olmadığını, aynı zamanda sosyal sorumluluk çalışmalarının da bulunduğunu belirterek, bu çerçevede gaz dedektörünün yaygınlaşması için yürüttükleri projeye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yayımladığı bir genelge ile destek verdiğini ifade etti.

Bakanlığın, Sosyal ve Yardımlaşma Dayanışma Vakıflarına gönderdiği genelge ile kömür dağıttıkları her vatandaşa dedektör de verilmesini istediğini hatırlatan Coşkun, aynı şekilde tüm kurum ve kuruluşların vatandaşın sağlığını koruma noktasında sorumlu olduğunu kaydetti.

- Gaz dedektörü hediye etti

6 yıl önce eşini karbonmonoksit zehirlenmesinden kaybeden İbrahim Çalışkan'ı ziyaret ederek, gaz dedektörü hediye ettiğini belirten Coşkun, şunları söyledi:

"Bu ziyareti, bir şekilde karbonmonoksit zehirlenmesine maruz kalmış, sevdiklerini kaybetmiş ya da ölümün eşiğinden dönmüş insanların yaşadıklarının bir daha tekrarlanmaması için verdiğimiz mücadeleye, yürüttüğümüz çalışmaya dikkati çekmek için yaptık. İbrahim Amca gaz dedektörü olmadığı için soba zehirlenmesi nedeni ile eşini kaybetmiş, kendisi de son anda ölümden kurtulmuş. Fakat yine sobalı bir evde kendisini ziyaret ettik, sobasını yaktı ve her an ölüm riski ile karşı karşıya. Biz kendisine bir dedektör hediye ettik. Duvara asıldı sobanın yanına. Yani her evde duvar saati gibi sobanın yanında bulunan, pille çalışan cihaz bu. Bu cihaz sayesinde evinde karbonmonoksit gazı kaçağı olursa dedektör bunu algılayacak ve yüksek sesle alarm verecek, bu alarmın sonucunda İbrahim Amca hemen pencereyi açıp, evini havalandıracak, en yakın sağlık kurumuna başvuracak ve hayatını, yakınlarını kaybetmekten kurtulmuş olacak."

- Standartlara uygun olmalı

Karbonmonoksit gazının rengi, kokusu, tadı olmayan sinsi bir tehlike olduğuna dikkati çeken Coşkun, karbonmonoksit gazına karşı yürütülecek savaşta kullanılacak dedektörün standartlara uygun olmasının önemine dikkati çekti.

Kırıkkale'de 6 yıl önce karbonmonoksit gazı zehirlenmesi sonucu 50 yıllık hayat arkadaşını kaybettiğini anlatan İbrahim Çalışkan, eşinin cenazesinin yanında 18 saat boyunca baygın şekilde kaldığını söyledi.

Zehirlenmenin olduğu gün televizyonlarda ters rüzgar eseceği yönünde uyarı yapıldığını belirten Çalışkan, yaşadıklarını şöyle anlattı:

 "Zehirlenmenin olduğu gün televizyon 'ters yel esecek, dikkatli olun' demiş. Benim sobam da yeni, borularım da yeni, İskenderun kömürü. Sabah 10.00'da bir kova kömür koyarız, ertesi gün aynı saate kadar devam eder. Evde eşimle ben yaşıyordum. Eşim o gün uyumadan önce gaz zehirlenmesine maruz kalmış her halde. Evin içerisinde eşim öldükten sonra 18 saat yatmışım. Oğlum bize telefonla ulaşamayınca evin önünde arabanın durduğundan şüphelenmiş. Merdivenle balkonun camına çıkıp girmişler, mutfak kapısını sökmüşler içeri girmişler ki hanım ölmüş ben de baygın vaziyetteyim. Evde bir gaz cihazı olsaydı eşim ölmezdi, ben de zehirlenmezdim. Gaz dedektörü çok önemli bir uygulama ama yaygınlaşsın. Başbakanımız çağrıda bulunursa bu cihaz yaygınlaşır, zehirlenmeler de önlenir."
Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2014, 14:05
YORUM EKLE