Alexa

İnternet Çok Yavaş? (Neden?)

İnternetiniz zaman zaman yavaşlıyor mu? video izlemekte dahi zorluk mu çekiyorsunuz? Kotanız olduğu halde web sayfalarını rahat mı gezemiyorsunuz? zaman zaman hepimizin başına geliyor...

İnternet Çok Yavaş? (Neden?)

internetiniz neden yavaş olduğunu anlamanız ve çözüm yollarını bulmanız için bu yazıyı dikkatlice okuyun. Evinizde iş yerinizde internete bağlanırken sorunlar yaşıyorsanız bu yazıya dikkat edin.

İnternetim Neden Yavaş?

İnternet, pek çok bileşenin bir araya gelmesiyle bağlanabildiğimiz bir dijital ortamdır.

Bağlantı hızınız; bağlanmaya çalıştığınız sitenin durumuna, kablosuz bağlantılarda modeme olan mesafeye ve çevresel faktörlere bağlı olmakla birlikte daha bir çok husus internete bağlanmanızda veya yavaş bağlantınızın sebebi olabilmektedir.

Herşeyden önce sorunu çözmek adına bir kaç hususu gözden geçirelim ve modeminizi kapatalım bir dakika kadar beklettikten sonra açalım kendini resetlemesini bekleyelim.

Girmeye çalıştığımız ancak giremediğimiz ve yavaş bağlandığımız siteden mi kaynaklanan sorun var, yoksa bizim bağlantılarımızda mı bunu anlamak için farklı sitelerde gezerek bunu anlayalım.

Kablosuz bağlantılarda internete bağlandığınız cihazın modeme olan uzaklığı ve çevresel faktörler bağlantı hızınızı etkileyeceği için ortamı ve modemin uzak ve yakınlığını gözden geçirelim.

Modeminizden uzak bir noktada internete bağlanmaya çalışıyorsanız, sinyal güçlendirici ürünler kullanılarak bağlantı hızınızı iyileştirebilirsiniz.

İnternet servisi sağlayan kuruluşların en çok tepki aldıkları şey 'yavaş internet bağlantısıdır. Dünyanın ilk büyük Wi-Fi ağını inşaa eden Dr. Alex'e göre, halihazırda elimizin altında bulunan internet bağlantısının yalnızca %50'sinden yararlanıyoruz. Yavaş bağlantıyı gidermenin elbette çözümleri var. bunlardan bazıları şöyle:

modeminizde, kablosuz sinyal gönderebilecek birçok 'kanal' var. Modeminizin 'kanal' ayarlarını değiştirin ve en az kullanılan kanalı seçin. Eğer kanal seçimini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, ücretsiz inSSIDer uygulamasını kullanarak kanal bulun. Eğer sinyal alacağınız kanalı kendiniz seçerseniz, bağlantınızda dikkate değer bir artış olacaktır.

bilgisayarınızdaki dosyaları ağ üzerinden diğer insanlar ile paylaşmanıza olanak sağlayan programlar, kablosuz ağ bağlantınızı oldukça yavaşlatabilir. Bu tip programlar genellikle arka planda, çalışır vaziyette unutuluyor. Bir kere daha kontrol etmekte fayda var!

Kablosuz modemler her yöne sinyal verir. Modeminizi duvara yakın yerleştirirseniz, sinyaliniz yavaşlayacak demektir. Eğer modeminiz ile cihazınız arasındaki mesafe uzaksa, bir yönlendirici alın ve bu yönlendiriciyi ana modeminize bağlayın. 

Modeminiz eski ise, yapılacak şey oldukça basit: Derhal 5GHZ frekans ile çalışan yeni model bir modem almalısınız.

Eğer modeminizin üzerinden çeşitli güç ayarları varsa, bu ayarı en düşüğe getirmek en makuludur. Bu şekilde kablosuz bağlantı hızınızı artacaktır.

Alan adlarını IP isimlerine dönüştürmeye yarayan DNS sunucuları yavaş olduğunda internette dolaşma hızınız da yavaşlar. Google DNS veya OpenDNS gibi alternatifleri deneyerek bir fark olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 21:59
YORUM EKLE

banner325