İnternetsiz Kullanılabilen Mesajlaşma Uygulamaları Nedir?

İstanbul'da yaşanan 5.8 büyüklüğündeki deprem ardından yakınlarından haber almak steyen insanlar cep telefonlarına sarıldı. İletişim sağlayamayan vatandaşlar panik yaşadı. Peki böyle zamanlarda İnternet Olmadan Kullanılabilen Mesajlaşma Uygulamaları var mı?

Teknoloji 29.09.2019, 12:32
İnternetsiz Kullanılabilen Mesajlaşma Uygulamaları Nedir?

İstanbul depreminde cep telefonlarının hiç bir işe yaramadığını gören vatandaşlar panik yaşadı. Yakınlarının durumuyla ilgili bilgi almak isteyen vatandaşlar cep telefonuna sarılsa da Operatörlerin çalışmaması nedeniyle uzun süre iletişim kuramadılar.

İstanbul'da yaşanan 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından adeta bir kaos yaşandı. insanlar sevdikleriyle internet olmadan iletişim kurabileceği var olan veya yeni uygulamaları araştırdı.

Wifi sayesinde bağlanılan WhatsApp programı üzerinden kurulan iletişimin akabinde vatandaşlar internet olmadan kullanılabilen mesajlaşma uygulamalarına yöneldi. Sosyal medyada paylaşılan mesajlaşma uygulamaları kısa sürede milyonlarca kez indirildi. Bazı aplikasyonlar wifi ile çalışırken bazılarının ise bluetooth üzerinden veri aktarımı yaptığı ifade edildi.

Bu uygulamaların bazıları şöyle:

FİRECHAT

Android ve IOS işletim sistemlerinden indirilebilen FireChat, baz istasyonu ve kablosuz ağ olmayan alanlarda cep telefonlarının bluetooth veya wifi üzerinden mesaj ve fotoğraf iletilmesini sağlar.

BRİDGEFY

FireChat programıdır. Bridgefy, offline mesajlaşma uygulaması olarak dikkat çekmektedir. Yüklenen program sayesinde internet veya sms gerektirmeden mesaj aktarımı yapabilmektedir. İnternetin kesildiği deprem gibi doğal afetlerin yaşandığı zamanlarda iş gören uygulama özellikle Hong-Kong'daki gösteriler sırasında eylemciler tarafından çokça kullanıldı.

VOJER

IOS işletim sisteminden indirilebilen Vojer, FireChat ve Bridgefy gibi internetin olmadığı zamanlarda yüklenen program sayesinde bilgi ve veri akışı sağlıyor. Android işletim sisteminden yüklenebilen The Serval Mesh ve Signal Offline Messenger ise tıpkı Vojer gibi özelliklere sahiptir.

Depremin ardından Operatörlere tepki yağdı

Fatih Altaylı: Cebinden paralarını aldığınız insanlara çıkın açıklama yapın diyerek "Tam anlamıyla çuvalladınız. Tam anlamıyla rezil oldunuz" ifadelerini kullandı.

Araştırma şirketi Areda Survey’in yaptığı İstanbul Deprem Araştırması'na göre; Katılımcıların yüzde 88.5’i, deprem sonrası GSM operatörlerinde yaşanan iletişim kopukluğunu operatörlerin altyapı yetersizliği olarak gördü. GSM operatörünü değiştirmeyi düşünenlerin oranı yüzde 47 oldu.

Katılımcıların yüzde 50.3’ünün televizyonda ve sosyal medyada görüş bildiren deprem uzmanlarına güvendiği ortaya çıktı. Deprem sonrası en çok kullanılan haber kaynakları ise yüzde 39.4 ile televizyon, yüzde 30 ile sosyal medya, yüzde 26.4 ile haber siteleri, yüzde 4’le yakın çevre oldu.

Yorumlar (0)