Jeneratörler Nereye Konumlandırılır?

Teknoloji 03.10.2022, 17:18 03.10.2022, 17:48
Jeneratörler Nereye Konumlandırılır?

Jeneratörlerin gerekli alan gereksinimleri, genellikle mimarların bina tasarım listesi oluştururken öncelikleri sayılmamaktadır. Özellikle büyük güçlerdeki jeneratör çeşitleri fazla yer kapladığı için teknik olarak uygun ve gerekli alanların sağlanmaları konusunda problemler yaşanabilir. Mimarlar, yatırımcılar ya da mal sahipleri jeneratörlerin konumlandırılacağı alanı genel olarak sadece bir alan olarak değerlendirebilir. Bu nedenle bir bina ya da tesis tasarımının başlangıcında jeneratörlerin donanımıyla birlikte sağlıklı çalışabilmesi açısından tasarım gereklilikleri bir uzmana danışılmalı ve bina tasarımları bu şekilde gerçekleştirilmelidir.

Jeneratör Güvenlik İpuçları

Öncelikle jeneratör satın aldığınızda kullanıcı kılavuzunu ve talimatlarını mutlaka detaylıca okuyun. Güvenli bir şekilde jeneratörü çalıştırmak için jeneratör üreticileri tarafından bildirilen tüm uyarıları ve talimatları dikkatle izleyin. Seyyar jeneratör satın alan kişiler, jeneratörün egzozundan göremediğimiz ya da koklayamadığımız ölümcül zehirli bir gaz yani karbonmonoksit salınımı olduğunu bilmelidirler. Bu nedenle jeneratör konumlandırılması oldukça kritik bir öneme sahiptir.

Jeneratörler asla kapalı alanlarda ya da garaj gibi kısmen kapalı alanlarda çalıştırılmamalıdır. Yalnızca pencerelerden, havalandırma deliklerinden, kapılardan uzakta ve yalnızca yeterli havalandırmanın bulunduğu bir alanda kullanılmalıdır. Bazı jeneratörlerin yakıtı olarak kullanılan benzin, son derece yanıcı ve patlayıcıdır. Bu nedenle jeneratörlerin yakıt depoları aşırı derecece doldurulmamalıdır. Yakıtın genleşmesi amacıyla mutlaka yer bırakılmalıdır. Yakıt deposunun aşırı doldurulduğu durumlarda yakıt motora taşabilir, yangına ya da patlamalara sebep olabilir. Jeneratör ünitesi çalışırken ya da sıcak haldeyken asla yakıt eklemesi yapılmamalıdır. Yakıt eklemeden önce motor haznesinin tamamen soğuması beklenmelidir. Kişiler, sıcak durumdaki jeneratörle temas etmemelidir. Jeneratörün ve yakıt deposunun yanında asla sigara içilmemelidir.

Jeneratörler yağmur ya da kar gibi ıslak koşullarda çalıştırılmamalıdır. Jeneratör konumlandırılırken etrafında mutlaka yeterli miktarda boşluklar bulunmalıdır. Jeneratörler çeşitli hava koşullarında çalıştırılabilir anca kısa devre ve paslanmayı önlemek amacıyla kullanılmayan zamanlarda mutlaka muhafaza edilmelidir. Jeneratörler toz, kir, nem ve aşındırıcı buharlara maruz kalmayacağı alanlarda ve düz yüzeylere konumlandırılmalıdır. Satın aldığınız jeneratörleri düzenli olarak incelemeyi unutmamalı, onarılması ya da değiştirilmesi gereken parçalar için de yetkili satıcılarla iletişime geçmeyi unutmamalısınız. Sizler için en uygun bina jeneratör fiyatlarını incelemek isterseniz Arken jeneratör web sitesini ziyaret edebilirsiniz!

 

Yorumlar (0)