Kesici Takım Malzemeleri

Stellite, sert metaller, sermetler, seramikler, silikon nitrit, elmas (insan yapımı veya doğal) malzemeler genellikle kesme için kullanılır.

Teknoloji 13.11.2021, 18:18
Kesici Takım Malzemeleri

Talaşlı imalatta kullanılan kesici takımlar oldukça önemli yere sahip aletlerdir. Kesme hareketi ve talaş kaldırma içerek işlemlerde kesme için kullanılan takımların kesme sertliğine dayanıklı olmaları gerekir.

Bu işlemler sırasında 3 sorun yaşanabilir;

 • Kesme kenarında oluşan aşınmalar
 • Kesme esnasında darbe
 • Malzemeyi parçadan kaldırmak için gerekli enerjinin oluşturduğu ısı

Kesici malzemeler görevleri yerine getirmek için şu özelliklere ihtiyaç duyar;

 • Minimum aşınma için sertlik
 • Isıya dayanıklı olabilmesi
 • Titreşime direnmek için yeterli dayanıklılık ve tokluk

Stellite, sert metaller, sermetler, seramikler, silikon nitrit, elmas (insan yapımı veya doğal) malzemeler genellikle kesme için kullanılır. Sert metaller sertlik anlamında oldukça geniş bir yere sahiptirler. Siyalonlar ve silikon nitritler seramik gibi görünür. Seramikler genel olarak ikiye ayrılırlar. Bunlar esaslı seramik ve alüminyum oksit esaslı seramiktir. Elmasların haricinde en sert kesme malzemesi kübik bor nitrittir.

Kesici Malzeme Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kesici Malzeme Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Talaş kaldırma işlemlerinde uygun kesici takımları seçmek çok büyük bir önem taşır ve avantaj sağlar. Doğru kesici uçlar seçildiği takdirde kalite, verim artar ve üretim masrafı azalır. Kesme hızı ve besleme oranları kesici takımın malzemesi ve parça malzemesine göre değişiklik gösterir. Buna bağlı olarak kullanılan takımların ömrünü uzatmak için belirli bir değerin altında olması gereken kesme hızı değerine ve besleme oranlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bileme masrafları ve takım değiştirme maliyeti birleştiğinde seri üretim esnasında kullanılan, tezgâhta üretilen parçaların parça başına düşen maliyetleri de artmaktadır. Körelmiş veya kırılmış takım değişimi verimliliğin azalmasına sebep olur.

Uygulama yelpazesinin geniş olmasından kaynaklı olarak kesici takımlar tek başlarına üretim yapamaz ve gereksinimleri yeterli düzeyde karşılayamazlar. Sıradan bir kesici takımla tüm kesme işlemleri gerçekleştirilemez. Bunun nedeni her takımın kullanım alanının farklı ve sınırlı olmasıdır. Bu sebeple dikkat edilmesi gereken bazı durumlar şunlardır;

 • İşlenecek olan malzemenin sertlik oranı
 • Gerçekleştirilecek olan işlemlerin türleri de kesici uç seçiminde önemlidir.
 • Kullanılan kesici takımı ve iş parçasının rijitliğinin uyumu
 • İşlem hızını ve besleme miktarını etkileyen durumlar
 • İş parçasından kaldırılacak talaş miktarı
 • İşleme esnasında uygulanan kuvvet ve sıcaklık
 • İşlem sonrası elde edilen yüzeyin pürüz değeri
 • Parçaya düşen takım maliyeti ve bileme masrafları

Kesici Takımlarda Bulunması Gereken Özellikler

Kesici takımlar, kesme işlemi için sertlik ve fiziksel açıdan uygun özelliklere sahip olmalıdırlar. Kesici takımın bir özelliği arttırılırsa başka bir özelliği azalabilmektedir. Aşınma direnci yüksek malzemelerde tokluk değeri düşük olacağından işlem esnasında istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. İşlem metodu ve iş parçasının özellikleri, kesici takım seçiminde önemli rol oynar.

Kesici takım üretirken dikkat edilmesi gereken en önemli faktör tokluk adı verilen kırılma direncidir. Diğer dikkat edilmesi gereken direnç çeşitleri ise termal deformasyon direnci, plastik direnci ve aşınma direncidir. Kesici takımın kırılması veya çatlak oluşumları gibi durumlar da göz önüne alınmalıdır. İhtiyacınıza ve iş parçalarına en uygun kesici takım ürünlerine Santek kalitesiyle sahip olmak çok kolay. 21 yılı aşkın tecrübesiyle kalitesinden ödün vermeyen firmamız kaliteli ürün hizmeti sağlamak için her zaman yanınızda!

Detaylı bilgi için https://santekmuhendislik.com/kesici-takimlar/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (0)