Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kombi kelimesi İngilizce bir sözcük aslında ve orijinali “combined” şeklinde kullanılıyor. Bu sözcük, “birleşmiş, beraber” anlamına geliyor.

Teknoloji 20.08.2015, 10:00 24.07.2016, 19:05
Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 Kombi kelimesi İngilizce bir sözcük aslında ve orijinali “combined” şeklinde kullanılıyor. Bu sözcük, “birleşmiş, beraber” anlamına geliyor. Kombilere bu ismin verilmesinin sebebi, aynı anda hem sıcak su sağlamaları hem de ısınma için kullanılabilmeleri. Gerçekten de, aynı anda bu iki vazifeyi görebilen kombiler, bu yönleriyle eşsiz cihazlar. Günümüzde, aynı nedenlerle hemen her eve giren bir cihaz kombi. Kombi modelleri sayesinde eskiye kıyasla daha pratik ısınıyor, daha hızlı sıcak su elde ediyoruz. Üstelik bunların maliyetleri de, yine eskiye kıyasla daha düşü oluyor.

 Bu derece yaygın bir kullanım alanı olan kombilerin seçiminde çok titiz davranmak gerekiyor. Piyasada pek çok kombi modeli ve markası bulmak mümkün. Kombiler, yoğuşmalı ve yoğuşmasız olmak üzere ikiye ayrılıyor. Yoğuşmalı kombiler, biriktirdikleri su buharını da yakarak enerji tüketimini azaltıyor ve verimli hale getiriyor. Ancak fiyatları daha yüksek. Model tercihimizi yaptıktan sonra, markaya karar vermemiz gerekiyor. Bu noktada yaygın servis ağı ve uzun garanti süresi, önemli bir artı. Hatta, diyebiliriz ki yerli kombileri tercih etmek avantaj sağlıyor. Zira yabancı kombilerin yedek parçaları da yurt dışından geliyor ve bu sebeple kimi zaman yurda ulaşması ayları buluyor. Yerli kombilerin ise böyle bir sıkıntısı yok.

Yorumlar (0)