Alexa

Kompanzasyon Nedir

Kompanzasyon Nedir

Kompanzasyon, akım ile gerilim arasındaki faz farkının en uygun açıya getirilerek, sistemi olumsuz etkileyen reaktif güçlerin sıfıra yaklaştırılmasına denir. Enerji iletim hatlarının ve şebekenin fazladan yüklenmesine neden olan ve kayıplara neden olan reaktif gücün, minimum seviyede tutulması gerekmektedir. Elektrik şebekesi üzerinde çeşitli sistemlerin (elektrik motorlarının, lamba türlerinin, transformatörlerin vs.) oluşturduğu reaktif  gücü dengeleme, akım ile gerilim arasında oluşan faz farkını mümkün olduğunca azaltma işlemine reaktif güç kompanzasyonu denir. Kompanzasyon sayesinde sistemin güç faktörü (cosQ) düzeltilmiş olur.

Elektrik sistemlerinde asıl işi aktif güç yapar. Fakat şebekeye bağlı elektrik motorları, transformatörler, floresan lamba gibi alıcılar, manyetik alan oluşturmak için şebekeden indüktif reaktif güç çekerler. Enerji iletim hatlarında, transformatör sistemlerinde veya kablolarda iş görmeyen ve kayıplara sebep olan güç reaktif güçtür. Kompanzasyon, bu alıcıların çektiği reaktif güce bağlı kayıpları azaltır. Bu sayede hem daha kaliteli ve ucuz, hem de daha verimli bir enerji kullanılmış olur.

Reaktif güç kompanzasyonu yapılmadığı takdirde şebekede güç kayıpları oluşur, hat ve kablolar daha fazla akım çeker. Ayrıca kayıpların oluşturduğu gerilim düşümlerine bağlı olarak taşınacak olan enerjinin taşıma kapasitesi de düşer.

Üretim tesislerinde kompanzasyon bakımı enerji verimliliği açısından oldukça önemlidir. Kompanzasyon bakımında öncelikle sistemin akım ve gerilim ölçümlerine bakılarak sistemdeki kondansatörlerin kapasiteleri kontrol edilir. Bu sayede ortaya çıkabilecek arıza ve sorunlar tespit edilmiş olur. Bakım sırasında her bir kondansatör tek tek kontrol edilir ve her bir eleman arasındaki ısı farkının birbirine yakın olması sağlanır.

Üretim tesislerinin elektriksel kontrolü, yıl içinde ortaya çıkabilecek arızaları ortadan kaldırır. Bu şekilde tesisin zamansız duruşları ve kayıpları önlenmiş olur. Trafo bakımı yılda bir kez yapılır, bu kapsamda orta gerilim hücreleri, trafo tesisi, alçak gerilim ana pano ve kompanzasyon panosunda genel temizliğin yapılması, trafo yağı testi, trafoda yağ kaçağı ve kablo başlıklarının kontrolü, bütün civata sıkılıklarının kontrolü, sekonder koruma sisteminin testi ve kontrolü, kompanzasyon panosundaki kondansatör akımlarının ölçümü yapılmaktadır.

Detaylar için: https://www.topraklamaolcumu.net/

YORUM EKLE