Kurbanlarda Güven Duygusu Yaratılıyor

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber günümüzde siber güvenlik sorunları gittikçe önem kazanıyor.Kurban Bayramı ise insanlarda güven duygusu yaratıyor.

Teknoloji 18.07.2019, 02:01 21.07.2020, 17:29
Kurbanlarda Güven Duygusu Yaratılıyor

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber siber güvenlik sorunları gittikçe önem kazanırken “Sextortion” olarak bilinen şantaj yöntemi Türkiye'de son bir yılda on binlerce insanı hedef alıyor. Siber şantaj, kişinin hem mahremiyet ihlalini hem de sonsuza kadar internette kalabilecek şantaj görüntülerini ortaya çıkarıyor. 

ŞANTAJ BEDELİ 

Dünya çapında yayılan siber şantaj dalgası endişelendiriyor. Uluslararası çalışan şebekeler ergenlik çağındaki çocukları da hedef alabiliyor. Konunun hassas yapısı nedeniyle çoğu insan adli makamlara başvurmaktan kaçınıyor. Bu anlamda uluslararası örgütlerin insafına kalıyorlar örgütler Fildişi sahili veya Nijerya gibi ülkelere para göndermelerini talep ediyor. Talep edilen ücret ise 2 bin euro ile 50 bin euro arasında olabiliyor. 

Sparta Bilişim Kurucusu Alper Başaran konuyla ilgili olarak, “Kimseyi tamamen kurtarmamız mümkün olmuyor.  Bir kez ödeme yapıldıktan sonra şantajcılar kurbanı ödeme yaptı olarak belirliyor ve ilerleyen zamanlarda tekrar para talep ediyorlar. Dijital görüntüleri tamamen yok edip etmediklerini bilmenin bir yolu olmadığı için de ilk ödeme yapılırken verilen taahhütlerin hiçbirinin aslında önemi yok. Dünyanın ilk senaryo tabanlı sertifikalı etik hacking eğitimi, Hack2Escape kapsamında siber şantaj tekniklerini ve uluslararası hacker şebekelerinin izlerinin nasıl takip edilebileceğini ve sunucularının nasıl ele geçirilebileceğini de öğreteceğiz.” dedi.

KURBANLARDA GÜVEN DUYGUSU

Başaran, “İnternet ortamında tanışan kişilerin bir süre sonra yazışmaları mahrem bir hal alıyor. Birkaç masum fotoğrafın ardından daha özel fotoğraflar paylaşılıyor. Kurban karşısındakine tam anlamıyla güvenmeye başladığında ise görüşmeler daha açık bir hal alıyor ve nihayet kapan kapanıyor. Facebook, Twitter, Whatsapp gibi mesajlaşma platformlarından kişinin ilgisini çeken şantajcılar daha sonra Skype benzeri bir platform üzerinden görüntülü görüşmek istiyorlar. Tuzağa düşen kişi şantaj için kullanılabilecek bir görüntü verdiğinde bu kayıt altına alınıyor ve görüşme sonlandırılıyor. Hemen ardından da para talebi geliyor. Görüşmeler başladığı andan itibaren kişi hakkında sosyal medya üzerinden ciddi araştırma yürüten suçlular bu sayede kişinin iş arkadaşlarını ve ailesini tespit ediyor. Böylece kişi parayı ödemek veya bütün çevresine rezil olmak korkusuyla karşı karşıya kalıyor.” dedi.

Yorumlar (0)