Mini Torna

Teknoloji 27.06.2021, 14:57
Mini Torna

Torna işlemleri geçmişten günümüze kadar çeşitli sektörlerde çeşitli amaçlar ile yapılmış olmaktadır. Metal parçaların mümkün olan en iyi şekilde kesilebilmesi için torna tezgahları kullanılmaktadır. Ancak torna sadece metal parçaları için değil pek çok farklı amaçla da kullanılabilmektedir. Torna tezgahları genellikle kullanılan sektöre ve ürüne göre çeşitlendirilmektedir. Bunun yanı sıra bazı özelleştirilmiş torna tezgahları da mevcuttur.

Mini torna da bunların başında gelmektedir. Boyut olarak normal torna tezgahlarına göre çok daha küçük bir boyutu bulunmaktadır. Ancak küçük boyutuna rağmen gerekli olan her işi aynı performans ve verimlilikte yapabilmektedir. Mini torna özellikle ince ve küçük işlemlerin yapılacağı zamanlarda tercih edilebilen bir torna çeşididir. Torna tezgahından teknik olarak hiçbir farkının olmaması onu kullanılabilir yapmaktadır.

Ahşap Torna

Torna tezgahları genellikle metaller için kullanılmaktadır. Ancak ahşaplar için de özelleştirilmiş torna tezgahları bulunmaktadır. Ahşap torna ahşap parçalarını en kısa sürelerde kesmek için kullanılan makine olmaktadır. Sistemde döner diskin üzerinde ilgili ahşabın kesim işlemleri uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra ilgili ahşap için kullanılabilecek çok farklı ek parçalar bulunmaktadır.

Bu sayede ahşap keserken özel çalışmalar yapılabilmektedir. Gereksinimlere göre ahşaplar farklı şekillerde ve ölçülerde kesilebilmektedir. Ahşap torna kullanılarak kesilen bir ahşap keskin ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olmaktadır. Bu sayede gerekli olan işlemler için direkt kullanılabilir hale gelmektedir. Ahşap tornaların en önemli avantajı minimum kaynak kaybı ile en iyi şekilde kesimi gerçekleştirmeleridir.

Torna Tezgahı

Torna tezgahları tamamen kullanılacak ürüne göre seçilmektedir. Elektronik kontrollü, hidrolik kontrollü, üniversal tornalar günümüzde en yaygın kullanılan çeşitlerdir. Bunun yanı sıra gerektiği durumlarda kullanılabilecek özel torna tezgahları da bulunmaktadır. Bu tezgahlar için üretim sistemlerinin gereksinimleri karşılaması ve mümkün olan en iyi işin çıkması amaçlanmaktadır.

Günümüz koşullarında torna tezgahı söz konusu olduğunda karşımıza son derece işlevsel bir tezgah çıkar. Elbette ki ahşap torna tezgahlarının da son zamanlarda etkili bir seviyede ilgi çektiğini rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır. Yine mini torna makinelerinin de işlevsellikleriyle ön plana çıktıklarını rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır.

Yorumlar (0)