Alexa

Nükleer enerji Türkiye için fırsat...

Amerika’daki İdaho Üniversitesi nükleer enerji profesörü Tokuhiro, Türkiye'nin nükleer enerjiye geçmesinin, beyin göçünü tersine çevirmesi için bir fırsat olduğunu söyledi.

 Nükleer enerji Türkiye için fırsat...
banner327
 Amerika’daki İdaho Üniversitesinin nükleer enerji mühendisliği bölümü öğretim üyesi Prof. Akira Tokuhiro, "Türkiye'nin nükleer enerjiye geçmesi, Avrupa ve Kuzey Amerika’ya beyin göçünü tersine çevirmesi için bir fırsat" dedi.

Uzmanlar, Hollanda'daki Nükleer Güvenlik Zirvesi ile birkez daha dünya gündemine gelen nükleer enerjinin fayda ve risklerini AA muhabirine değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katıldığı Lahey'deki zirve bugün sona erecek.

Amerika’daki İdaho Üniversitesinde nükleer enerji profesörü olan, memleketi Japonya'da uzun yıllar nükleer enerji üzerine çalışmış Akira Tokuhiro, nükleer enerjinin ekonomiye birçok somut ve soyut katkısı olduğunu söyledi.

"Nükleer enerjiye sahip olmanın en somut yararı, mevcut enerji yoğun sanayiniz için yoğun enerji kaynağınızın olması" diyen Tokuhiro, ayrıca küçük-büyük yeni sanayiler üretmek, uzun yıllar ısınma ve soğutma ihtiyacını rahatça karşılamak için yeterli enerjinin nükleerden elde edilebileceğini belirtti. Tokuhiro, "nükleer, tüketici için ucuz ve yıllar boyu kesintisiz elektrik garantisi" ifadesini kullandı. 

- Bütçe açığını kapatmaya etkisi

Türkiye gibi sanayisi hızla büyüyen ve enerji talebi artan ülkelerin enerjide dışa bağımlılıklarının bütçe açığının en önemli kalemini enerji ithalatının oluşturduğunu hatırlatan Tokuhiro, bütçe açığının kapatılmasında nükleer enerjinin ekonomiye soyut faydası olduğunu belirtti.

Tokuhiro, nükleer enerji sektörünün istihdam yarattığını vurgulayarak, "Nükleer enerji için yüksek donanımlı personel lazım. Türkiye’nin Avrupa ve Kuzey Amerika’ya beyin göçünü tersine çevirmesi için bir fırsat" diye konuştu.

- "Nükleer kullanan, elit uluslar kulübüne katılır"

Nükleer enerjinin faydalarının, risklerinden daha fazla olduğunu anlatan Tokuhiro, şöyle devam etti:

"Nükleer enerji, yüksek riskli sanayi olarak sınıflandırılıyor. Bir kere risk alıyorsunuz, sonrasında kazançlar daha yüksek. Nükleer enerji, fosil kaynaklı enerji üretiminden aynı ya da daha fazla miktarda enerjiyi, yüzde 10 daha az sera gazı salınımı yaparak elde eder. Nükleer çevre dostudur."

Tokuhiro, "Bir ülke 'nükleer enerji kullanan uluslar kulübüne' katılırsa, elit uluslardan biri olur ve bunun milli gururunu da yaşar" diye ekledi.

- "Nükleerin faydasını anlamak için eleştirel düşünce gerek"

Kanada'daki McMaster Üniversitesi nükleer enerji profesörü Bill Garland, nükleer enerjinin faydalarını kamuoyuna anlatmak için dünyada gönüllü faaliyetler yürüttüğünü söyledi. Garland, şöyle konuştu:

"Bir birim nükleer enerji üretimi için ölen insan sayısıyla, diğer yollarla enerji üretimi için ölen insan sayısını kıyaslayın. Maliyeti, sürdürülebilirliği, ulaşılabilirliği, çevreye zararını kıyaslayın. Ben tüm bunları incelediğimde kesinlikle nükleerin olağan enerji üretimimizin parçası olması gerektiğini düşünüyorum. Eğer insanlar, enerji seçenekleri hakkında eleştirel düşünceyi benimseseler, onlar da aynı sonuca varacak ama ne yazık ki ön yargılarla bakıyorlar. Radyasyonun kanıtlanmamış zararlarına karşı oluşan muhalefet, nükleer tesislerin durdurulmasına yol açıyor. Asıl maliyet, böyle ortaya çıkıyor, sonrasındaysa yine nükleerin pahalı olduğu ön yargısı oluşuyor. Bu kısır döngü kırılmalı."

- Nükleerde ABD örneği

Washington merkezli Nükleer Enerji Enstitüsünün Eylül 2013 raporuna göre, nükleer enerji, istihdam yaratımı ve ekonomik büyümede önemli rol oynuyor. ABD’deki nükleer santrallerde 100 binden fazla kişi istihdam ediliyor. Her bir reaktör, bulunduğu eyalete yıllık yaklaşık 16 milyar, federal bütçeye de 67 milyar dolar vergi geliri kazandırıyor.

- Türkiye'de yılda 80 milyar kWh elektrik üretilecek

Ortalama enerji ithalat oranı yüzde 70 ve dünyada elektrik talep artışında ikinci, Avrupa'da ise birinci sırada olan Türkiye, 2023'e kadar iki nükleer santralin işletmeye alınmasını, üçüncüsünün de inşaatına başlanmasını hedefliyor. 

Akkuyu ve Sinop nükleer güç santrallerinde 1 yılda yaklaşık 80 milyar kWh elektrik üretilmesi bekleniyor. Yakıt maliyeti her iki santral için yıllık yaklaşık 720 milyon dolar olarak açıklanıyor. 80 milyar kWh elektrik üretimi için 16 milyar m3 doğalgaza, yani 7,2 milyar dolara ihtiyaç olduğu düşünüldüğünde,  3 senede sadece doğalgaz ithaline ödenecek parayla Akkuyu’da 4 ünite nükleer santral kurulabileceği belirtiliyor.

Türkiye, nükleer santral kurma konusunda yerli üretime olabildiğince önem veriyor. Bu bağlamda Akkuyu santralinde görev yapacak üniversite öğrencileri Rusya'da eğitim alıyor. Türk mühendislerin de çalışacağı santralin inşaat aşamasında ilk etapta 2 bin 500 kişiye istihdam sağlanması planlanıyor. Kullanılacak yaklaşık 515 bin parça için yerli ekipman kullanılması da amaçlanıyor. Bu da yeni sanayi kolları, yeni istihdam alanları anlamına geliyor.
Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2014, 14:59
YORUM EKLE