Alexa

Online Elektrik Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Online hizmet veren elektrik tedarikçilerinin internet sitelerini ziyaret ederek elektrik borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

Online Elektrik Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Teknoloji ile birlikte bütün alışkanlıklarımızda köklü değişiklikler olduğu gibi aynı zamanda fatura ve borç sorgulama ile ödeme alışkanlıklarımızda da farklı değişiklikler olmaktadır. Eski dönemlerde fatura ve borç sorgulayabilmek için uzun kuyruklar beklerken, günümüzde sadece birkaç saniye içerisinde elektrik borcu sorgulama işlemini yapabiliyoruz.

Elektrik borcunuzu detaylı bir şekilde sorgulayabilmek ve borcunuzu inceleyebilmek istiyorsanız, online hizmet de veren elektrik tedarikçilerinin internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Ülkemizde bu sisteme geçiş yapan ve elektrik borcu sorgulama hizmetini telefon ile birlikte internet aracılığıyla da veren Enerjisa en iyi örnekler arasındadır.

Enerjisa tarafından elektrik alan bir tüketiciyseniz elektrik faturalarınızın ödemesi ve borçlarınızın sorgulanması için Enerjisa’nın Online Hizmet Merkezi’ne üye olmanız yeterlidir. Üyelik işleminizi tamamladıktan sonra elektrik tüketiminiz ve borç durumunuz ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Online Elektrik Faturası Nasıl Ödenir?

Enerjisa internet hizmetlerini kullanarak kredi kartınız ile elektrik faturalarınızı ödeyebilirsiniz. Ayrıca sözleşme hesap numaranızı belirttiğiniz takdirde bankaların otomatik ödeme talimatlarından da yararlanarak faturalarınızın otomatik olarak ödenmesini sağlayabilirsiniz.

İnternet veya telefon bankacılığı üzerinden de ödeyebileceğiniz faturalarınızı bu yöntemler ile ödediğiniz zaman gecikme gibi durumların yaşanmasını da engellemiş olursunuz. Bu yöntemler aynı zamanda size zaman tasarrufu elde edebilmeniz imkanını da tanır.

Gecikme Faizi Nedir?

Gecikme faizleri, faturanızın üzerinde koyu renkli olarak belirtilmiş olan son ödeme tarihinden önce faturanın ödenmediği durumlarda uygulanan bedeldir. Eğer faturanızı ödemezseniz ve elektriğinizin kesilmesine sebep olursanız, borcunuzu faizi ile birlikte ödediğiniz zaman elektriğiniz tekrar kullanımınıza açılır.

Zamanında ödenmemiş faturaların birikmesi gecikme faizinin de artmasına sebep olur. Ev veya iş yerinizdeki elektriğin kesilmesine de sebep olan gecikmelerin yaşandığı durumlarda gecikme faizi ile birlikte elektrik faturanızı ödemelisiniz.

Faturanızı ödemediğiniz takdirde elektrik aboneliğiniz de size belirtilen süre sonucunda sonlandırılabilir. Bu tür bir durum yaşandığı zaman ise abonelik sözleşmesini tekrar oluşturmanız gerekir.

Enerjinin verilmesinin sonlandırılmasından sonra ödeme yapmazsanız iki adet bildirim size ulaştırılır. İkinci bildirimin ulaşmasından sonra en az 5 iş günü içerisinde ödemenizi yapmazsanız elektriğiniz kesilir. Faturanızı gecikme faizi ile birlikte ödediğiniz zaman ise 1 ile 3 iş günü arasında elektrik enerjisi tekrar geri verilir.

Enerjisa Online Hizmetler için Üyelik Nasıl Alınır?

Enerjisa’nın online hizmetlerinden yararlanmak tamamen ücretsizdir. Faturalarınızı düzenli olarak ödeyebilmek ve borç takibini online olarak gerçekleştirmek istiyorsanız Enerjisa’nın resmi internet sitesine girmeniz yeterlidir.

Üyelik işlemi için Ad, soyad, T.C. kimlik no ve cep telefonu numaranız gereklidir. Bilgilerinizi verdikten sonra cep telefonunuza gelen onay mesajı ile birlikte üyeliğiniz aktif hale getirilir. Şifre ve diğer üyelik bilgileriniz ise sizlere SMS olarak iletilir. Enerjisa online hizmetlerden yararlanarak fatura ve borç sorgulama, fatura ödeme, nakil işlemleri ve yeni abonelik işlemleri gibi farklı işlemleri yapabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2018, 01:23
YORUM EKLE