Otomat Çeliği Nedir?

Teknoloji 06.06.2022, 21:19
Otomat Çeliği Nedir?

Demir çelik sektöründe çok kullanılan ürünlerden olan otomat çeliği hem fiziksel hem de kimyasal yönden uygun olması sebebiyle işlenebilir. Otomat çeliği söz konusu olduğunda önemli maddelerden biri de kurşundur. Kurşun alaşımlanmış şekilde otomat çeliği içinde bulunabilir. Bu sayede elde edilen çeliğin mekanik özellikleri geliştirilebilmektedir. Ayrıca bu ürünün önemli özelliğinden biri de ıslah edilebilmesidir.

Otomat çelikleri ısıl işlem uygulanabilen, ısıl işleme tabi olmayan, sementasyon işlemi uygulanabilenler olmak üzere üç gruba ayrılır. Özellikle hızlı talaş alma sürecinde talaşların kırık çıkmasıyla beraber talaş kaldırma işlemleri için kullanılır. Isıl işlem uygulanmayan otomat çeliğine yumuşak otomat çeliği denir.

Otomat Çeliği Kullanım Alanları

Otomat çeliği farklı kullanım alanlarına sahiptir. Özellikle inşaat sektörü, makine ve teçhizat üreten firmalar, hassas mekanik parçalar üreten endüstri kolları, otomotiv sanayi gibi birçok sektörde kullanılır. Ayrıca ölçü cihaz parçaları ve optik cihaz parçalarında da kullanılır. Isıl işleme tabi tutulabilmesi ve tutulamayan özelliklerde bulunması farklı sektörde kullanımını arttırır.

Kilogram fiyatı üzerinden satılan otomat çeliği özelliklerine göre farklı fiyatlara sahiptir. Yüksek kaliteli otomat çeliği olduğu gibi daha düşük kalitelileri de bulunur. Ayrıca kurşunlu otomat çeliği kullanım alanları sınırlıdır. Fakat bu üründe birçok alanda kullanım kolaylığı sağlar. Sıcak dövmeye uygundur. Otomat çeliği üretim aşamasında hızlı çalışma imkânı verir. https://hascelik.com/parlak-celikler-c/parlak-celikler-urun-grubu-otomat-celikleri-c sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)